Zero waste, co to jest?
Życie w stylu zero waste zakłada maksymalne redukowanie ilości wytwarzanych odpadów. W Polsce samo pojęcie tłumaczy się na „bez śmieci”, „bez marnowania”. Pionierką życia w myśli idei zero waste jest Bea Johnson, której czteroosobowa rodzina mieszkająca w Kalifornii wytwarza śmieci mieszczące się w litrowym słoiku. Definicję zero waste można podsumować w 6 angielskich słowach, zaczynających się na literę R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot, repair, czyli odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj, kompostuj i naprawiaj.
Refuse (Odmawiaj)
Unikając produktów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu mamy realny wpływ na zmniejszanie ich produkcji, a tym samym zmniejszenie ilości generowanych odpadów. Przykładem takich produktów są ulotki, plastikowe jednorazowe opakowania, torby czy próbki kosmetyków. Im więcej produktów w naszym domu, tym więcej odpadów.
Reduce (Ograniczaj)
Eksploatacja naturalnych zasobów i wytwarzanie ogromnej ilości odpadów napędzanych przez konsumpcjonizm i codzienne życie ma niebagatelny wpływ na środowisko i kondycję Ziemi. Warto ograniczyć kupowanie zbędnych ubrań, gadżetów czy przedmiotów, jak również oszczędzać prąd, wodę, gaz i przede wszystkim jedzenie. W Polsce każdego roku marnuje się prawie 5 milionów ton żywności, z czego 3 miliony pochodzi od konsumentów i gospodarstw domowych.
Reuse (Używaj ponownie)
Zastąpmy produkty jednorazowe na rzecz ekologicznych rozwiązań wielorazowych. Pomożemy środowisku używając np.wielorazowych maszynek do golenia, woreczków na zakupy Zero Waste czy lunch boxów, szklanych lub metalowych słomek do picia i butelek na wodę.
Recycle (Segreguj i przetwarzaj)
Prawidłowa segregacja śmieci to możliwość ponownego przetworzenia surowców i jednocześnie świadoma troska o kondycję ekosystemu. Z danych GUS wynika, że w 2021 roku Polak wytwarzał średnio 358 kilogramów odpadów komunalnych, czyli prawie 1 kilogram dziennie, a do recyklingu trafiło 26,7 % odpadów. Pamiętajmy, że przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż ich pozyskiwanie (wytapianie stali ze złomu to oszczędność 95% energii).
Rot (Kompostuj)
Naturalny rozkład odpadów i wytworzenie w tym procesie ekologicznego i przyjaznego dla naszej planety nawozu to klucz do sukcesu i 5. punkt w naszej hierarchii właściwego postępowania według idei zero waste. To powrót do ziemi tego co najlepsze przy równoczesnym oszczędzeniu sporej kwoty pieniędzy. Cennym źródłem naturalnego nawozu są w naszych domach organiczne odpady z kuchni; obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie lub herbacie czy resztki posiłków.
Repair (Naprawiaj)
Poruszanie się w świecie idei zero waste to nie tylko racjonalne decyzje zakupowe, prawidłowa segregacja czy umiejętność wykorzystania resztek żywności. W czasach, kiedy tak łatwo o nowy przedmiot, możemy również próbować naprawiać stare i zużyte sprzęty, meble lub ubrania. Przekonajmy się, ile tak naprawdę „dodatków” potrzebujemy w swoim otoczeniu.
Podsumowanie, czyli o nowym świecie bez odpadów
Czy cel idei Zero Waste ze względu na etyczny, ekonomiczny i skuteczny charakter jest wystarczająco przekonujący, aby powyższe zasady wprowadzać w naszą codzienność i znacząco zmienić styl życia?
Rocznie na całym świecie 8 milionów ton śmieci ląduje w morzach i oceanach, a w Polsce przeciętna rodzina do kosza wyrzuca żywność o wartości ok. 3 tysięcy złotych rocznie, podczas gdy aż 2 milion Polaków żyje w skrajnej nędzy. Filozofia Zero Waste wspomaga, dzięki praktycznym i prostym rozwiązaniom, racjonalne gospodarowanie odpadami i wprowadza w codzienne życie małe zmiany służące środowisku i jakości życia. Redukowanie produkowanych przez nas śmieci to pierwszy krok, by w dłuższej perspektywie odczuć skutki uwolnienia naszej planety od nadmiaru śmieci i przykrych konsekwencji niewłaściwego gospodarowania odpadami.
Źródła:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/recykling-odpady-komunalne-gus-10896.html
https://stat.gov.pl/
https://businessinsider.com.pl/zakaz-sprzedazy-plastiku-od-3-lipca-2021-r-polska-nie-zdazyla-z-ustawa
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/gus-ochrona-srodowiska-w-2020-odpady-komunalne-10550.html
http://www.bankzywnosci.wroclaw.pl/
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zycie-zero-waste-poradnik
Zdjęcia:
https://pixabay.com