W trosce o dobro naszych mieszkańców, w szczególności przedsiębiorców (osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą na terenie gminy), Burmistrz Siechnic oraz Rada Miejska w Siechnicach w ramach swoich kompetencji będą wprowadzać ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom. W związku z ogłoszoną „tarczą antykryzysową” oraz w jej uzupełnieniu Gmina Siechnice opracowała program „POMOC GMINY SIECHNICE” w usuwaniu skutków gospodarczych epidemii koronawirusa.
Formy wsparcia:
1. Czynsze za lokale użytkowe należące do gminy
a. zwolnienie z czynszu na cały okres, w którym na mocy przepisów przedsiębiorca był/jest zobowiązany zamknąć lokal/zakład/działalność lub który zamknął/zawiesił działalność w okresie epidemii wskutek braku klientów;
b. obniżka czynszu w wysokości 50% wraz z karencją na okres 3 miesięcy w zapłacie czynszu za lokal za okres następujący bezpośrednio po okresie zamknięcia lokalu/zakładu/działalności na mocy przepisów lub zamknięcia/zawieszenia działalności w okresie epidemii wskutek braku klientów. Czas spłaty powstałych zobowiązań ustala się na okres do 6 miesięcy po zakończeniu karencji, (po 1/6 w każdym miesiącu);
c. obniżka czynszu w wysokości 50% przez okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych dla przedsiębiorców nie objętych przepisami o ograniczeniu działalności, którzy nie zamknęli swoich lokali i prowadzą działalność.
Zwolnienia z opłat, przyznanie obniżki czynszu w wysokości 50%, możliwość skorzystania z karencji w spłacie należności dokonywane będą na indywidualny wniosek przedsiębiorcy rozszerzony o oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej o zamknięciu/zawieszeniu działalności wynikającej z wprowadzonych ograniczeń epidemicznych lub prowadzeniu działalności w okresie obowiązywania ograniczeń epidemicznych oraz Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
2. Podatek od nieruchomości
W związku ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2020 r. poz. 568) przygotowany zostanie na podstawie delegacji wynikającej z w/w ustawy projekt uchwały Rady Miejskiej, umożliwiający:
a) zwolnienie z podatku od nieruchomości (na wniosek) za część roku 2020, gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których sytuacja ekonomiczno-finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19;
b) przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r (na wniosek), wskazanym grupom przedsiębiorców, których sytuacja ekonomiczno-finansowa uległa pogorszeniu w związku ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 - nie dłużej niż do dnia 30 września 2020.
3.
W przypadku wniosków o ulgi w zapłacie podatku od nieruchomości wykraczających poza pkt 2 tryb postępowania oparty jest na przepisach ustawy Ordynacja Podatkowa i również będzie miał charakter uproszczony polegający na przedłożeniu dokumentacji wskazującej na znaczne zmniejszenie przychodów w wyniku obowiązujących ograniczeń epidemicznych.
4. Targowisko „Mój Rynek”
Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna zaprzestaje, do odwołania, pobierania opłat za wynajem stoisk handlowych na targowisku „Mój Rynek” w Siechnicach.
5. Wywóz odpadów
Kwestie dotyczące ulg i zwolnień w opłatach za wywóz odpadów będą przedmiotem odrębnych ustaleń gmin będących członkami Międzygminnego Związku Ślęza Oława dokonanych podczas posiedzeń Zarządu i Zgromadzenia Związku.
6. Opieka Prawna
Gmina Siechnice planuje uruchomienie doradztwa kryzysowego, w którym poszkodowani przez epidemię przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy będą mogli pozyskać pomoc w zakresie prawa, finansów oraz pomoc psychologiczną.
Program ten może ulegać zmianom w zależności od rozwoju sytuacji i być dostosowywany do zmieniających się warunków. Celem tych działań jest złagodzenie wpływu kryzysu epidemicznego na przedsiębiorców z terenu gminy i zatrudnianych przez nich osób.