Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Maryjne) w Świętej Katarzynie
Historia powstania tej budowli sięga 1257 roku, kiedy to wzmiankowano ją po raz pierwszy. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach takich jak pożar w 1720 roku czy wysadzenie przez Niemców podczas trwania II Wojny Światowej. Kościół reprezentuje architekturę późnoromańską, z zauważalnymi w konstrukcji elementami gotyckimi. Zewnętrzna elewacja nie jest otynkowana ani pomalowana dzięki czemu budowla swoim wyglądem przypomina o swojej długiej historii. W ciągu wieków Dolny Śląsk przechodził skomplikowane dzieje, wskutek zawirowań politycznych. Podobnie Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny, który zmieniał swój wygląd, popadał w ruinę po czym znowu się odradzał. Sam kościół pełnił rolę nie tylko świątyni katolickiej jak ma to miejsce dziś, ale w przeszłości, także kościoła protestanckiego. Dziś Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny jest najbardziej charakterystyczną zabytkową budowlą na terenie gminy. Dodatkowo posiada rangę sanktuarium Maryjnego przez co znany jest wśród wiernych w całym kraju. Ważnym elementem świątyni jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten dziewiętnastowieczny obraz w 1945 roku z kresów wschodnich przywiózł pierwszy proboszcz parafii w Świętej Katarzynie ks. Józef Garbicz. Kościół został wpisany do krajowego rejestru zabytków 31 maja 1950 roku.
Kościół znajduje się przy ulicy Głównej.
Kościół św. Franciszka z Asyżu w Sulimowie
Zbudowany jako ewangelicki w latach 1805-6, z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Schwarza, pod kierunkiem architekta Jana Karola Krystiana Leysera. Przez liczne przebudowy i remonty zatracił swój pierwotny wygląd. Od 1945 r. rzymsko-katolicki. Kościół znajduje się przy ulicy Kochanowskiego.
Zespół klasztorno-szpitalny sióstr ze Zgromadzenia Chrystusa Dobrego Pasterza w Świętej Katarzynie
Zespół klasztorny został wybudowany z inicjatywy sióstr ze Zgromadzenia Chrystusa Dobrego Pasterza. Właśnie siostry z tej wspólnoty przeprowadziły się z Monachium doWrocławia, a następnie do Świętej Katarzyny. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku. W 1907 roku zakończyła się budowa pierwszej części kompleksu mieszkalno-opiekuńczego w Świętej Katarzynie. Na całokształt obecnych zabudowań składa się: kaplica Dobrego Pasterza, kaplica północna, dom mieszkalny sióstr, budynek szpitalny, 6 budynków mieszkalno-gospodarczych, cmentarz, kaplica na cmentarzu, zespół kapliczek drogi krzyżowej. Obecnie w klasztorze znajduje się Zakład Opiekuńczo - Leczniczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Zespół wpisany został w rejestr zabytków od 1991 r. Klasztor znajduje się przy ul. gen. Henryka Dąbrowskiego.
Rycerska Wieża Mieszkalna w Biestrzykowie
Pochodząca z połowy XIV wieku wieża stanowi najciekawszy zabytek na terenie gminy Siechnice. Jest to przykład dworu o charakterze wieżowym, który w chwili jego powstawaniabyły dość powszechny na ziemiach otaczających Wrocław. Budowali je bogaci właściciele ziemscy, zmuszeni do tego w skutek książęcego zakazu budowy własnych zamków. Wieża pełniła funkcje bezpiecznego domostwa. O jego charakterze obronnym świadczy częściowo istniejąca do dziś fosa. Przez setki lat przeszła ona liczne przebudowy, wliczając w to gruntowną odbudowę przeprowadzoną w ostatnich latach, dokonaną przez prywatnego właściciela obiektu. W trakcie II Wojny Światowej uległa ona pożarowi i z odzyskaniem swojej świetności czekać musiała do początku XXI wieku. Wieża została wpisana do krajowego rejestru zabytków 1 kwietnia 1957 roku. Budowla znajduje się przy ulicy Lipowej.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Radwanicach
Zbudowany w 1939 roku wybudowany przez protestantów. Obecnie pełni rolę świątyni rzymsko-katolickiej. Jest to budynek murowany o czterospadowym dachu. Jest to kościół jednonawowy, zwany też salowym.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kotowicach
Kościół zbudowany w 1924 roku. Budynek jest murowany i otynkowany. Dach dwuspadowy. Kościół posiada kilkumetrową wieżę. Budowla znajduje się w rejestrze zabytków od 1997 roku.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich
Obecny budynek kościoła ma bardzo bogatą historię, jak na około stuletni budynek. Pierwotnie pełnił on rolę składu amunicji na terenie zakładów zbrojeniowych na wrocławskich Karłowicach. W 1923 roku ewangeliccy mieszkańcy Żernik Wrocławskich postanowili ją odkupić, przewieźć go do swojej miejscowości. Tam budowlę odbudowano (po rozbiórce wykonanej w pierwotnej lokalizacji budynku). Kościół w Żernikach Wrocławskich ma mury wzniesione w technice ryglowej, czym przypomina wiele budowli protestanckich wzniesionych na Śląsku podczas wojny 30-leniej i po wojnie siedmioletniej.
Pomnik lwa w Kotowicach
Jest to pomnik poświecony parafianom kotowickim, poległym na frontach I Wojny Światowej (w latach 1914 - 1918). Na prostopadłościennym cokole, spoczywa rzeźba z piaskowca, przedstawiająca leżącego lwa. W ostatnich latach pomnik został odrestaurowany przez gminę. Zadbano też o wygląd bezpośredniego otoczenia (zieleń, ławki).
Pomnik znajduje się na rogu ulic Spacerowej i Kolejowej.
Krzyże pokutne w Siechnicach i Groblicach
Najciekawsze znaleziska historyczne, które można podziwiać w gminie Siechnice to z pewnością krzyże pokutne (zwany inaczej krzyżem pojednania). Krzyż pokutny z Siechnic odnaleziony w 1986 roku. Wiąże się on ze średniowieczną tradycją pokuty mordercy po dokonanej zbrodni. Oprócz odszkodowań na rzecz rodziny i sądu oraz pieszej pielgrzymki do miejsca świętego, musiał on własnoręcznie wyrzeźbić w kamieniu krzyż. Obecnie krzyż pokutny stoi przy bramie siechnickiego cmentarza. Według szacunków na terenie całej Polski znajduje się około 600 takich historycznych pozostałości po występującej na niemal całym kontynencie europejskim tradycji. Krzyż z Groblic można odnaleźć na polu na łuku polnej drogi pomiędzy Groblicami a Jankowicami Wrocławskimi, w odległości około 100 metrów od drogi krajowej Oława- Wrocław.
Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Trestnie
Zbudowany w 1934 roku jako ewangelicki. Jest to budynek murowany. Położony w centrum miejscowości. Na zewnątrz budynku można znaleźć zabytkowe płyty epitafijne.
Od 1997 roku budowla ta znajduje się w spisie zabytków.
Stare cmentarze Grodziszów i Trestno
Na terenie gminy znajdują się stare cmentarze, na których odnaleźć można groby nawet z przed 100 lat. Miejsca te warte są odwiedzenia ze względu na to, iż w ten sposób można uzmysłowić sobie jak ciekawa i skomplikowana jest historia Dolnego Śląska.
Obelisk w Świętej Katarzynie
W Świętej Katarzynie przy skrzyżowaniu ulic: Głównej i Dąbrowskiego, znajduje się poniemiecki pomnik, poświęcony ofiarom wojen: prusko-austriackiej (w 1866 roku) oraz prusko-francuskiej (w latach 1870-1871). Pomnik ma charakter obelisku. W 2007 roku został odrestaurowany.
Kapliczki przydrożne
W kilku miejscowościach na terenie gminy znajdują się kapliczki i przydrożne krzyże. Powstały one w różnym czasie. Najstarsze z nich liczą po kilkadziesiąt lat. Warto obejrzeć je wszystkie np. podczas wycieczki rowerowej przez gminę Siechnice. Każda z kapliczek jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.