Gmina Siechnice przystępując do przeprowadzenia rewitalizacji zgodnie z wytycznymi ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. 2021 poz. 485) zobowiązana jest do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Obszar może zostać wskazany jako obszar zdegradowany, jeśli znajduje się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym oraz gdy występuje na nim co najmniej jedno z następujących negatywnych zjawisk:
- gospodarczych – (w szczególności niskiego stopnia przedsiębiorczości, słabej kondycji lokalnych przedsiębiorstw),
- środowiskowych – (w szczególności przekroczenia standardów jakości środowiska, obecności odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub stanu środowiska),
- przestrzenno-funkcjonalnych – (w szczególności niewystarczającego wyposażenia w infrastrukturę techniczną i społeczną lub jej złego stanu technicznego, braku dostępu do podstawowych usług lub ich niskiej jakości, niedostosowania rozwiązań urbanistycznych do zmieniających się funkcji obszaru, niedostosowania infrastruktury do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa
w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, niskiego poziomu obsługi komunikacyjnej, niedoboru lub niskiej jakości terenów publicznych), - technicznych – (w szczególności degradacji stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym oraz niefunkcjonowaniu rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne korzystanie z obiektów budowlanych, w szczególności w zakresie energooszczędności, ochrony środowiska i zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa
w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami).
Zgodnie z art. 10 pkt. 1. Ustawy o rewitalizacji, obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechujący się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk, o których mowa art. 9 ust.1, na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację, wyznacza się jako obszar rewitalizacji. Ponadto, zgodnie z art. 10 pkt. 2 obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy.
W przypadku gminy Siechnice, natężenie negatywnych zjawisk społecznych odnotowano
w siedmiu z analizowanych obszarów, które wyznaczono jako obszar zdegradowany: Trestno-Blizanowice, Łukaszowice, Mokry Dwór, Zacharzyce, Święta Katarzyna, Grodziszów i Siechnice.
Z obszaru zdegradowanego wydzielono podobszary, w których obserwuje się szczególne natężenie problemów społecznych oraz współwystępujących z nimi problemów w sferze gospodarczej, technicznej środowiskowej i przestrzenno-funkcjonalnej. Podobszary te składają się na obszar rewitalizacji – są to podobszary: Siechnice i Święta Katarzyna.
W wyniku sporządzenia obszernych diagnoz wykorzystujących obiektywne i weryfikowalne mierniki i metody badawcze dostosowane do lokalnych uwarunkowań, w dniu 29.06.2023 r. Rada Miejska w Siechnicach podjęła uchwałę nr LXXI/634/23 w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Siechnice (uchwała nie ustanawia na rzecz Gminy Siechnice prawa pierwokupu nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji).
Materiał poglądowy przedstawiający obszary rewitalizacji w poszczególnych miejscowościach oraz „Diagnoza delimitacyjna” służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Siechnice znajdują się w załącznikach.