Rozmowa z Renatą Talarek, dyrektor Samorządowego Żłobka w Siechnicach.
- W nowym logo żłobka pojawił się sympatyczny, uśmiechnięty motylek, który wywołuje pozytywne skojarzenia. U pani również?
- Oczywiście. Nasz motylek na pewno wielu osobom skojarzy się z wiosną. Nie bez powodu ta pora roku sprawia nam tyle radości, wszak dookoła rozkwitają wszystkie rośliny, świat nabiera kolorów i jest bardziej przyjazny dla naszego oka. Wiosna to magiczna pora roku. Od wieków uznawana jest za symbol odrodzenia, świeżości i nadziei. Za każdym razem, gdy zima ustępuje miejsca wiośnie, ludzie na całym świecie doświadczają wzrostu energii, radości i optymizmu. Niezwykła symbolika wiosny dodaje nam skrzydeł, siły. Motylek jest symbolem zmian, a zarazem odrodzenia Samorządowego Żłobka w Siechnicach
- Po rozbudowie będzie funkcjonował w Siechnicach naprawdę duży obiekt…
- Wyzwania związane z organizacją żłobków i placówek opieki nad małymi dziećmi to nie lada zadanie. Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest konieczność zachowania bezpieczeństwa i higieny w tego rodzaju placówkach. Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnej opieki jest niezwykle istotne w kontekście dbania o zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych podopiecznych. Bezpieczeństwo to kwestia absolutnie priorytetowa. Placówki opieki nad małymi dziećmi muszą być odpowiednio przystosowane do zapobiegania wypadkom i urazom. Konieczne jest zapewnienie bezpiecznych przestrzeni do zabaw, w których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności m.in. ruchowe. Dodatkowo, personel placówki powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy i reagowania w nagłych sytuacjach. Obecnie otwieramy drugą rekrutację dzieci do żłobka. Równolegle prowadzimy nabory pracownicze w celu zatrudnienia personelu pomocniczego i obsługi do nowej części żłobka. Na pewno mieszkańcy z naszego obszaru zachowają pierwszeństwo w przyjęciu swoich dzieci do samorządowego żłobka. Jednak przyznać trzeba, że okoliczności zmuszają do tego, aby zaprosić do skorzystania ze stworzonych u nas możliwości w zakresie opieki nad najmłodszymi także osoby z sąsiednich gmin, w tym wrocławian.
- Poprzeczka oczekiwań zawieszona jest wysoko. Należy przecież uwzględnić potrzeby maluchów, ich rodziców, personelu żłobka, lokalnego samorządu…
- Mam tego świadomość. Oczekiwania są rzeczywiście różne. Wyzwania związane z dostosowaniem programów nauczania do potrzeb różnorodnych grup wiekowych stanowią istotny element organizacji żłobków i placówek opieki nad małymi dziećmi. Dbałość o odpowiedni rozwój i wsparcie dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego potrzeby rozwojowe oraz umiejętności poszczególnych grup wiekowych. Adaptacja programów nauczania do zróżnicowanych grup wiekowych stanowi wyzwanie, które wymaga kompleksowego podejścia oraz wnikliwej analizy potrzeb dzieci. Jednym z kluczowych aspektów tego zagadnienia jest znaczenie wsparcia rodziców w procesie opieki nad małymi dziećmi. Jako pierwsi opiekunowie, rodzice odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju oraz wychowaniu swoich dzieci. Dlatego też, ich zaangażowanie i wsparcie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania żłobka czy placówki opieki. To właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka, dlatego istotne jest, aby mieli możliwość uczestniczenia w procesie opieki nad swoimi pociechami. Wsparcie ze strony placówki, w postaci regularnej komunikacji, spotkań informacyjnych czy poradnictwa, może pomóc rodzicom w poczuciu pewności i zaufania do miejsca, w którym zostawiają swoje dzieci. Wsparcie emocjonalne, merytoryczne oraz praktyczne stanowi kluczowy element budowania zaufania i współpracy między placówką a rodzicami, co z kolei ma pozytywny wpływ na dobrostan i rozwój dziecka.
- Spośród wielu atutów naszego Żłobka Samorządowego, na co Pani zwróciłaby szczególnie uwagę?
- Jednym z wielu atutów jest niewątpliwie własna kuchnia dostosowana do specyficznych potrzeb żywieniowych dzieci w wieku żłobkowym. Jadłospisy są układane zgodnie normami żywieniowymi opartymi na wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz wyjątkowymi potrzebami małych dzieci. Posiłki dla najmłodszych dzieci do lat 3 spełniają wymogi żywienia Instytutu Matki i Dziecka, są opracowywane przez dietetyka klinicznego od lat współpracującego z naszym żłobkiem.
- A od września br. będzie również szeroki wybór zajęć dodatkowych dla maluszków…
- Samorządowy Żłobek w Siechnicach to gwarancja troskliwej opieki i zapewnianie poczucia bezpieczeństwa, ale także mnóstwo edukacyjnej zabawy z udziałem każdego maluszka do lat 3. Na codziennych zajęciach dydaktycznych dzieci poznają otaczający je świat, będą uczestniczyć w tematycznych warsztatach plastycznych, muzycznych, ruchowych, a także w zajęciach z języka angielskiego. Nad prawidłowym rozwojem mowy dzieci będzie czuwał wykwalifikowany logopeda. W ofercie żłobka znajdą się m.in.: rytmika, zajęcia prowadzone z elementami ruchu rozwijającego metodą Sherborn, sensoplastyka, spotkania teatralne i z muzobajką, koncerty gordonowskie. Serdecznie zapraszamy do śledzenia na naszym profilu na Facebooku i Instagramie relacji z wydarzeń w żłobku. Zrelacjonujemy m.in. Dzień Strażaka, spotkanie z Alpakami, warsztaty pszczelarskie, Dzień Mamy i Taty, Wytwórnik muzyczny „Ziarenko”, zakończenie roku szkolnego.
- Co jeszcze będzie pozytywnie wyróżniało Żłobek Samorządowy w Siechnicach?
- Wierzę, że staniemy się placówką preferowaną przez mieszkańców gminy Siechnice, z której będą oni po prostu dumni. A pozytywnie powinno nas wyróżniać dochowywanie standardów, wysoka jakość, nadążanie za trendami nowoczesnej opieki i wychowania, modelowa współpraca z samorządem.
Dziękuję za rozmowę: Jan Wawrzyniak
Renata Talarek pełni funkcję dyrektora Samorządowego Żłobka w Siechnicach od 3 września ubiegłego roku. Jest wieloletnim pracownikiem samorządowym, cenionym pedagogiem z doświadczeniami w zarządzaniu branżą oświatową. Kierowała m.in. działem instytucjonalnej pieczy zastępczej, była społecznym kuratorem sądowym, dyrektorem zespołu placówek opiekuńczo - wychowawczych. Ma opinię osoby kompetentnej, zdeterminowanej i kochającej swoją pracę.
Uproszczenie systemu rozliczeń
Radni Rady Miejskiej w Siechnicach podjęli na sesji w kwietniu br. uchwałę, która obniża opłaty za pobyt dziecka w żłobku o wysokość dofinansowania przyznanego w ramach świadczenia „Aktywnie w żłobku”, (zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o wsparciu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” - Dz. U. z 2024 r., poz. 858). Uchwała Rady Miejskiej w Siechnicach podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie od 1 czerwca 2025.
Ustawa „Aktywny rodzic” ma na celu wspieranie rodziców w godzeniu obowiązków zawodowych z wychowywaniem dzieci, w tym poprzez ułatwienie dostępu do instytucji opieki nad najmłodszymi. Świadczenie „Aktywnie w żłobku” stanowi formę wsparcia finansowego skierowaną do rodziców dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych lub korzystających z opieki dziennego opiekuna. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów pobytu dziecka w tych placówkach.
Wprowadzenie regulacji obniżającej wysokość opłaty za pobyt w żłobku o kwotę dofinansowania pozwoli na bezpośrednie uwzględnienie przyznanego wsparcia w rozliczeniach z placówką żłobkową. Dzięki temu rodzice nie będą musieli dokonywać wpłaty i następnie oczekiwać na zwrot dofinansowania, co uprości system rozliczeń.