SIECHNICKIE koncerty 3 to kontynuacja nowej i oryginalnej inicjatywy kulturalnej aktywizującej społeczność Gminy Siechnice. Poprzez swoją unikalną formułę festiwal stał się wydarzeniem międzypokoleniowym, docierającym do każdej grupy wiekowej odbiorców, a także pełni funkcję edukacji kulturalnej.
Festiwal stał się przestrzenią promocji różnych gatunków muzyki poważnej, uczestnictwa społeczności lokalnej w kulturze wysokiej oraz udziału wybitnych artystów. W ramach SIECHNICKICH koncertów zaplanowano 3 zróżnicowane wydarzenia, poświęcone sztuce operowej, operetkowej, rewiowej, musicalowej oraz piosence retro. Nowością będzie wprowadzenie do festiwalu pieśni etnicznej, nierozerwalnie związanej z kontynentem europejskim.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ
- 28 marca 2025 godz. 18:00, Klub Słońce w Radwanicach, Lata 20., lata 30. na WYNOS!
W programie "Lata 20., i 30. na WYNOS!" wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", Ta mała" i wiele innych. Integralnie wraz ze śpiewakami zaprezentują się tancerze Teatru Scena Kamienica, którzy ubarwią pięknymi choreografiami poszczególnie prezentowane piosenki retro. Całość przeplatana będzie anegdotami prowadzącego, humorystycznym podejściem i aktywizującego publiczność zgromadzoną w przestrzeni otwartej do wspólnej zabawy. Piosenka kabaretowa, pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej. Dlatego też prezentacja w takiej formule piosenek retro przypomni słynny Galicyjski Teatr Prowincjonalny, który na ziemiach dzisiejszej Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski podtrzymywał Polaków na duchu, zacieśniał więzy społeczne i był oryginalnym pomysłem dostarczania dóbr kultury w trudnych czasach. Dziś, gdy relacje międzyludzkie znacząco się zmieniły, tak ważne jest szukanie dróg artystycznego wyrazu i kultywowania dobrych zwyczajów i tradycji.
Wystąpią:
Mariola Augustyn – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski – prowadzenie
26 kwietnia 2025 godz. 18:00, Klub Relaks w Siechnicach, Opera&Musical na WYNOS!
Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami, duetami operowymi oraz songami musicalowymi. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula" wzbogacone ariami i duetami z oper: "La traviata", "Gianni Schichi", "La Boheme" oraz musicalowymi songami z takich przebojów, jak m. in.: "Skrzypek na Dachu", "Dzwonnik z Notre Dame", "My fair lady", "West Side Story" i inne. Całość przeplatana będzie anegdotami prowadzącego, humorystycznym podejściem i aktywizującego zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy.
Wystąpią:
Liza Wesołowska – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Maciej Michałkowski – prowadzenie
8 maja 2025 godz. 18:00, Plac przed Urzędem Miejskim w Siechnicach
Pieśni Europy
To wyjątkowa muzyczna podróż po etnicznych, ludowych i narodowych pieśniach z różnych zakątków Europy – od Polski po Włochy, od Grecji po Finlandię. W programie znajdą się utwory reprezentujące bogactwo kulturowe takich krajów jak Polska, Ukraina, Węgry, Łotwa, Finlandia, Niemcy, Słowacja, Czechy, Włochy, Francja, Serbia, Grecja, Macedonia i Litwa. Będą to melodie, które stanowią dziedzictwo muzyczne Europy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, często wzbogacone o literackie teksty wybitnych poetów i głębokie przesłania. Każda z pieśni niesie ze sobą opowieść o danym regionie, jego historii, tradycjach i codziennym życiu. To utwory, które często zawierają edukacyjne morały, mądrości przodków, a jednocześnie wyróżniają się fascynującą melodyką, rytmiką i harmonią charakterystyczną dla danego regionu.
Wykonawcy: Joanna Kolbuszewska, Sybilla Michałek, Liza Wesołowska, Damian Domalewski, Tomasz Maleszewski, Tomasz Nowakowski – wokaliści
Autor aranży i opracowań muzycznych – Mateusz Kwapień
Maciej Michałkowski - prowadzenie
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!
ZADANIE PUBLICZNE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU GMINY SIECHNICE.