19 czerwca br. zapisał się jako wyjątkowy dzień dla nauczycieli, pracowników i dzieci z Przedszkola Publicznego im. Św. Jana Pawła II w Siechnicach. Świętowano 40-lecie tej placówki. Już przed wejściem na uroczystość goście zostali zaproszeni do odbycia podróży w czasie. Między innymi za sprawą utalentowanych przedszkolaków, w ciągu godzinnego spotkania poznali interesującą historię przedszkola, które udanie wypracowało własny niepowtarzalny styl i charakter.
Opowieść I o teraźniejszości: Do przedszkola, cieszącego się w środowisku dobrą opinią, uczęszcza 439 przedszkolaków w 18 grupach. Ich edukacją i wychowaniem zajmuje się ponad 30 osób. Kadrę cechuje profesjonalizm i zaangażowanie.
Opowieść I o przeszłości: Początek placówki, to 1984 rok. Zaczęło wtedy funkcjonować 5 oddziałowe przedszkole, które było bezpiecznym, kolorowym miejscem dziecięcych zabaw. Sielankę przerwała powódź w 1997 roku. Po remoncie znów było wesoło i bajkowo. Rok 2010 - placówka powiększyła się o kolejne sale, w tym rekreacyjną. W roku 2014 patronem przedszkola zostaje Św. Jan Paweł II. W roku 2017 przedszkole zyskuje dodatkową lokalizację przy u. Szkolnej 4a, gdzie przebywają „starszaki” czyli dzieci w wieku 5-6 lat.
Opowieść II o teraźniejszości: - Tworzymy miejsce przyjazne, bezpieczne dla dziecka, w którym jest wspierana jego ciekawość i aktywność – mówi Monika Zawadzka, dyrektor przedszkola – W procesie edukacyjnym skupiamy się na zagadnieniach ekologicznych i matematycznych, zachęcając naszych wychowanków do samodzielnego rozumowania, wyciągania wniosków i logicznego myślenia. W placówce odbywają się różnorodne warsztaty, zajęcia, spotkania z ciekawymi ludźmi. Przedszkole podkreśla swoją odrębność poprzez wypracowane własne tradycje, takie jak liczne uroczystości, które na stałe wpisały się w kalendarz roku szkolnego. Placówka aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym, innymi placówkami oświatowymi oraz Radą Rodziców. Nauczycielki tworzą gazetkę przedszkolną „Przedszkolne- co nie co”, a także prowadzą kronikę, aby utrwalić wszystkie wspaniałe osiągnięcia.
Opowieść II o przeszłości: - Do 1978 roku w Siechnicach działało małe, 3-oddziałowe przedszkole przy Zootechnicznym Zakładzie Doświadczalnym - wspomina Władysława Woźniak, inicjatorka powstania przedszkola i pierwszy dyrektor tej placówki - Niestety na początku marca 1978 w przedszkolu wybuchł pożar i budynek uległ częściowemu zniszczeniu. Szybko podjęto decyzję o rozebraniu reszty budynku, który miał zostać zastąpiony nowym. Na przejściowy 6-miesięczny okres przedszkole zostało przeniesione do zaadoptowanych doraźnie pomieszczeń biurowych Zootechniki w Łukaszowicach. Prowizorki jak wiadomo są nie do zdarcia. I tak przez kolejne osiem lat dzieci w Siechnicach (ok. 60), zbierały się z rana w świetlicy szkolnej, skąd zakładowym autobusem – dostarczanym na zmianę przez Hutę, Elektrownię czy Zootechnikę zgodnie z harmonogramem były przewożone do Łukaszowic i przywożone z powrotem po południu ok. godziny 15tej. Z czasem jednak dzieci przedszkolnych w Siechnicach przybywało, a wizja nowego przedszkola oddalała się. W międzyczasie Wrocławski Kombinat Ogrodniczy rozpoczął w Siechnicach dużą inwestycję, w tym budowę osiedla mieszkaniowego dla swoich pracowników. I szybko również ten zakład dotknął problem opieki nad małymi dziećmi.
- Jako świeżo upieczony kierownik przedszkola w Siechnicach, odwiedziłam Gminnego Inspektora Oświaty (na całą ówczesną gminę Św. Katarzynę) pana Alfreda Markowskiego – kontynuuje Władysława Woźniak - Zaproponowałam wybudowanie składkowego przedszkola przez 4 największe zakłady w naszej miejscowości (wówczas największej wiosce w gminie Św. Katarzyna). Według mojej wiedzy dysponowały one odpowiednimi funduszami socjalnymi, które pozwoliłoby na wybudowanie 4-oddziałowego przedszkola z salą gimnastyczną. Inspektor Markowski podszedł do mojego pomysłu sceptycznie, mówiąc „prędzej mi tu kaktus na dłoni wyrośnie niż wybudujemy przedszkole”… Nie było łatwo a jednak po 2 tygodniach spisano umowę u Inspektora Oświaty, w której ustalono, że Huta przeznaczy 5 mln na budowę przedszkola, Elektrociepłownia również 5 mln, Zakład Doświadczalny (ZZD) – 3 mln, a Państwowe Ogrodnictwo odda na ten cel działkę, a budową zajmie się jego firma budowlana. I tak po 3 latach 17 września 1984 roku odbyło się uroczyste otwarcie przedszkola w Siechnicach, które działa do dziś, z czego niezmiernie się cieszę.
Opracował: Jan Wawrzyniak