Od wielu lat Gmina Siechnice wykazuje się bardzo dużą skutecznością w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych, przeznaczonych na cele rozwojowe. W bliskiej perspektywie będziemy korzystali z kolejnych dofinasowań do zaplanowanych przedsięwzięć.
Będzie to możliwe w wyniku podpisanego 28 sierpnia br. porozumienia pomiędzy Zarządem Województwa Dolnośląskiego, jako Instytucją Zarządzającą Programem Fundusze Europejskiego dla Dolnego Śląska 2021-2027, a Wiceprezydent Wrocławia Renatą Granowską, pełniącą rolę Lidera Porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego na okres programowania środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Nasza gmina jest jedną z kilkunastu skupionych w Porozumieniu ZIT.
Burmistrz Siechnic Milan Ušák w wyniku podpisanego Porozumienia, pozyskał na rzecz gminy ponad 40 mln zł. Środki te (w ramach Programów FeNIKS 2021- 2027 oraz FEDS 2021- 2027), umożliwią realizację projektów, które przedstawiamy poniżej.
Najszybciej, najprawdopodobniej począwszy od I kwartału przyszłego roku ruszy realizacja projektu:
Rozwój infrastruktury aktywizacji i integracji społecznej mający na celu poprawę kondycji psychofizycznej mieszkańców - budowa systemu świetlic wiejskich na obszarze gminy Siechnice
Szacowana wartość całkowita projektu i kosztów kwalifikowalnych wynosi 6 200 000 PLN, w tym wkład UE na poziomie 69,36% w wysokości 4 300 102 PLN.
W ramach zadania planuje się budowę świetlic wiejskich na terenie gminy Siechnice wraz z wymaganym zagospodarowaniem terenu. Budynki wolnostojące o powierzchni ok. 120 m2 (pomieszczenia: przedsionek, hol, sala główna, kuchnia, WC, kotłownia, pom. socjalne, pom. gospodarcze oraz taras zewnętrzny) wraz z wyposażeniem z preferowanym rozwiązaniem w układzie modułowym będą wyposażone w ogrzewanie energooszczędne oraz przystosowane dla każdej grupy wiekowej i osób z każdą niepełnosprawnością (ruchową, osoby niewidome, osoby słabowidzące itp.) przy zastosowaniu projektowania, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia mieszkańców, promowanie i ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego, a także rozwój instytucji kultury. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy kondycji psychofizycznej mieszkańców poprzez stworzenie przestrzeni dla aktywności fizycznej oraz organizacji m.in. spotkań, warsztatów, wspólnych działań, edukacji kulturalnej i artystycznej, służących odpoczynkowi czy też przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.
Na zdjęciu: Świetlica "Pod Lipami" w Zębicach
Pozostałe projekty Gminy Siechnice, które zyskają dofinansowanie w wyniku Porozumienia ZIT, to:
Rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Siechnice
Szacowana wartość całkowita projektu wynosi 37 467 557 PLN (koszty kwalifikowalne 30 461 428 PLN), w tym wkład UE na poziomie 69,99% wydatków kwalifikowanych w wysokości 21 322 999 PLN.
Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki wodno-ściekowej wynikających z czynników zewnętrznych (rozwój gminy) oraz czynników wewnętrznych (przeprowadzona inwentaryzacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, pogorszenie stanu technicznego elementów systemu). Planowane przedsięwzięcie obejmuje działania związane z zapewnieniem i rozwojem oraz modernizacją infrastruktury wodno-ściekowej, w tym wynikające z KPOŚK, co umożliwi spełnienie wymogów zawartych w dyrektywie ściekowej. Zakres rzeczowy projektu przewiduje wykonanie dokumentacji projektowej i aktualizację posiadanej dokumentacji, budowę 10,5 km sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Siechnice wraz z pełnieniem nadzoru inwestycyjnego oraz opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Siechnicach. Planuje się wykonać budowę sieci kanalizacji sanitarnej m.in. w ulicy Kotowickiej, Krótkiej, Opolskiej, Chabrowej, Lawendowej, Fiołkowej, Dębowej, Pogodnej, Słonecznej i Polnej w Groblicach; w ulicy Zielonej, Jaśminowej, Bzowej, Berberysowej, Azaliowej i Prawocińskiej w Siechnicach oraz w ulicy Leśnej, Sosnowej, Świerkowej, Modrzewiowej i Jodłowej w Zębicach. Zgodnie z szacunkami efektem realizacji inwestycji objętych będzie 14 689 mieszkańców gminy, a bezpośrednio przyłączonych do zbiorowych systemów oczyszczania zostanie kilkuset mieszkańców naszej gminy.
Na zdjęciu: Prace przy rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody w Groblicach
Usługi społeczne w formie opiekuńczej, wytchnieniowej i asystenckiej na rzecz społeczności lokalnej
Szacowana wartość całkowita projektu i kosztów kwalifikowalnych wynosi 4 423 320,00 PLN, w tym wkład UE na poziomie 70% w wysokości 3 096 324,00 PLN. Wkład własny w kwocie 1 326 996,00 PLN zostanie poniesiony w 5% ze środków własnych (221 166,00 PLN) i w 25% z budżetu państwa (1 105 830,00 PLN).
Projekt jest projektem partnerskim gmin: Siechnice, Żórawina, Miasta Oława i Gminy Wiejskiej Oława. Liderem projektu jest Gmina Siechnice. Realizowany będzie przez Ośrodki Pomocy Społecznej gmin partnerskich wśród społeczności lokalnej na terenie danej gminy.
Celem projektu jest wspieranie poprawy jakości i dostępności usług społecznych, w tym osób ze szczególnymi potrzebami oraz ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego, który zostanie osiągnięty poprzez:
- udzielenie wsparcia w postaci usług opiekuńczych osobom, które ze względu na stan zdrowia i wiek potrzebują pomocy innych osób,
- udzielenie wsparcia dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobą dorosłą z orzeczeniem w postaci opieki wytchnieniowej,
- wsparcie osób z niepełnosprawnością w formie asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością,
- podniesienie wiedzy i kompetencji osób świadczących usługi opiekuńcze, opieki wytchnieniowej i asystentury.
Usługi opiekuńcze, wytchnienia i asystencji pozwolą opiekunom na dowolną regulację czasem na odpoczynek oraz załatwianie spraw bieżącego funkcjonowania życia własnego i rodziny. Dla wielu będzie okazją na włączenie się w aktywność w środowisku lokalnym. Usługa opieki wytchnieniowej oraz asystencji ma też pozytywny wpływ na osoby z niepełnosprawnością, które mają zapewnioną nie tylko opiekę, ale również m.in. gry, zabawy, terapię manualną czy inne aktywizacje realizowane przez osoby mające doświadczenie w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
II etap rozbudowy multimodalnych centrów przesiadkowych oraz budowy systemu parkingów P&R wraz z dostosowaniem infrastruktury na terenie gminy Siechnice
Szacowana wartość całkowita projektu wynosi 20 800 000,00 PLN (koszty kwalifikowalne 16 910 569,11 PLN), w tym kwota dofinansowania w wysokości 14 296 334,19 PLN.
Projekt polega na rozbudowie dwóch multimodalnych centrów przesiadkowych realizowanych w perspektywie 2014-2020 ze środków PO IiŚ 2014- 2020 oraz budowie czterech obiektów „park and ride” zlokalizowanych na terenie gminy Siechnice w bezpośredniej lokalizacji stacji/przystanków kolejowych oraz autobusowych, które będą pełniły rolę obiektów integrujących indywidualny transport samochodowy oraz transport publiczny - autobusowy oraz kolejowy. Zakłada się realizację inwestycji w 6 miejscowościach: Siechnice, Święta Katarzyna, Smardzów, Zębice, Kotowice, Iwiny. Projekt będzie stanowił podstawę dla utworzenia systemu sprawnego transportu publicznego i będzie tworzyć uprzywilejowane warunki dla jego funkcjonowania. Zakłada się dalszą rozbudowę infrastruktury służącej transportowi bezemisyjnemu poprzez budowę systemu stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy ww. P&R. W ramach projektu przewiduje się sfinansowanie dokumentacji technicznej i projektowej oraz roboty budowlane połączone z dostawą sprzętu i urządzeń służących obsłudze wybudowanej infrastruktury.
Tworzenie jednolitej i powszechnie dostępnej sieci węzłów przesiadkowych staje się obecnie priorytetem w walce z niską emisją oraz aglomeracyjnymi problemami komunikacyjnymi. Rozbudowa węzłów przesiadkowych obejmujących parkingi P&R i towarzyszącą im infrastrukturę zapewni przewagę konkurencyjną transportu publicznego nad indywidualnym transportem samochodowym. Realizacja projektu umożliwi mieszkańcom korzystanie z multimodalnych połączeń, podniesie poziom wewnętrznego skomunikowania gmin oraz przyczyni się do zatrzymania potoku osób chcących przemieszczać się do innej miejscowości poprzez umożliwienie podróżnym pozostawienia pojazdu: samochodu lub roweru w miejscowości zamieszkania na P&R i skorzystania z połączeń komunikacji publicznej.
Na zdjęciu: Multimodalny węzeł przesiadkowy w Świętej Katarzynie
Rozbudowa obiektu świadczącego usługi publiczne – Szkoły Podstawowej w Żernikach Wrocławskich (zadanie zaakceptowane – na liście rezerwowej projektów)
Szacowana wartość całkowita projektu i kosztów kwalifikowalnych wynosi 17 734 066 PLN, w tym wkład UE na poziomie 15,46% w wysokości 2 740 882 PLN.
Celem projektu jest poprawa dostępności usług publicznych poprzez stworzenie obiektu zapewniającego komfortowy mikroklimat wymagającym użytkownikom, jakimi są dzieci, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów eksploatacji budynku. Cel ten możliwy będzie do osiągnięcia dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań architektonicznych oraz dostępnych technologii. Priorytetem w projektowaniu będzie takie rozmieszczenie pomieszczeń, aby umożliwić dobre oświetlenie wnętrz światłem naturalnym, co pozwoli na zminimalizowanie kosztów energii wykorzystywanej do ich oświetlenia i uzyskanie dogrzewania pomieszczeń promieniowaniem słonecznym.
W ramach projektu przewidziano rozbudowę zespołu szkolnego o dwukondygnacyjny budynek dydaktyczny z 6 klasami, gabinetami terapeutycznymi, salą komputerową, zapleczem sanitarnym oraz pomieszczeniem świetlicy z opcją wykorzystania jako jadalnia. Projekt rozbudowy szkoły przewidziany jest dla ok. 256 uczniów, powierzchnia zabudowy: 643,13 m2.
Realizacja projektu wpłynie znacząco na poprawę warunków i jakości życia mieszkańców gminy, zwłaszcza tych najmłodszych, poprzez zniwelowanie zmianowego systemu nauki, a co za tym idzie zapewnienie uczniom równego startu w przyszłość w porównaniu z ich rówieśnikami uczącymi się w systemie jednozmianowym.
Na zdjęciu: Szkoła Podstawowa w Żernikach Wrocławskich