W ramach II Festiwalu Muzycznego Powiatu Wrocławskiego (maj-październik 2023) zaplanowano aż 9 zróżnicowanych wydarzeń, poświęconych sztuce operowej, operetkowej, rewiowej, musicalowej, sakralnej oraz piosence popularnej/rozrywkowej. Zaprezentowana będzie literatura muzyczna okresu od baroku do współczesności. Poszczególne koncerty i spektakle odbywać się będą w większości w miejscach nieoczywistych do prezentacji tego typu zdarzeń kulturalnych. Będą to m. in. skanseny, zamki, pałace, zabytkowe świątynie oraz świetlice w małych miejscowościach.
- 23 września 2023 godz. 18:00 - Świetlica Wiejska [ul. Główna 25, JESZKOWICE]
- 24 września 2023 godz. 18:00 - Klub Relaks [ul. Fabryczna 15, SIECHNICE]
POCZTÓWKA ZE LWOWA: Piosenki wrocławskie i lwowskie
Wykonawcy: Zespół Projekt Volodia
Lwów – jeden z głównych ośrodków kultury, nauki i sztuki w przedwojennej Polsce. Trzecie miasto pod względem liczby ludności charakteryzowało się wielokulturowością dzięki zamieszkałej w nim ludności wielu narodowości. Ta różnorodność kulturowa i obyczajowa wpłynęła na specyfikę języka (gwary lwowskiej) i twórczość muzyczną, głównie uliczną. Lwów to obok Warszawy miasto, któremu poświęcono najwięcej piosenek z wszystkich polskich miast. Mieszkańców Lwowa po zakończeniu II Wojny Światowej przesiedlono w znacznej mierze na tereny obecnej zachodniej Polski, głównie do Wrocławia i okolic, gdzie na jego rynek „przesiedlony” został również ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. Zatem nic dziwnego, że to właśnie grupa Projekt Volodia rodem z Wrocławia sięgnęła do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych Lwowiaków – już na emigracji. Piosenki lwowskie wybrane i zaaranżowane w brawurowy sposób przez muzyków zespołu Projekt Volodia, umieszczone na płycie „Pocztówka ze Lwowa” i wykonywane na koncertach, przyczynią się do przybliżenia młodszym pokoleniom tamtejszej kultury, a pamiętającym przedwojenny Lwów - uświadomią, że Wrocław nie zapomina o korzeniach jej znacznej części mieszkańców.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!
Zadanie publiczne jest wspołfinansowane ze środków budżetu Powiatu Wrocławskiego.
Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu „Koncertów na WYNOS!”. Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi przystępność możliwość oglądania i słuchania koncertów w miejscach zupełnie nieoczywistych do prezentacji tego typu wydarzeń. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach oraz w instytucjach kultury. Od 2020 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska realizuje ogólnopolską trasę koncertową, która odbyła się dotychczas w 100 polskich miejscowościach i 11 województwach. Plasuje to organizację jako jedną z najaktywniejszych w Polsce. Zrealizowano do tej pory 110 zadań publicznych dostarczając sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców. Przekłada się to na aż ponad 300 wydarzeń. W ramach projektów kulturalnych, odbywają się koncerty plenerowe: "Operetka na WYNOS!, "Lata 20., lata 30. na WYNOS!", „Operetka dla Dzieci na WYNOS!”, „Opera na WYNOS!” „Opera&Musical na WYNOS!”, „Kiepuriada na WYNOS!”, a od 2023r. „Śpiewnik Domowy na WYNOS!”. Ponadto organizuje liczne festiwale operetkowe (w Darłowie, Oświęcimiu, Radlinie, Żninie i Powiecie Wrocławskim), projekty specjalne i edukacyjne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest zawsze nieodpłatny dla wszystkich odbiorców, a często osób wykluczonych z dostępu do dóbr kultury. Stowarzyszenie Operetka Wrocławska może poszczycić się realizacją dużych projektów społeczno-kulturalnych. W grudniu 2020 z okazji Mikołajek i dzięki dotacji Fundacji LOTTO stwowzrzyszenie przygotowało specjalny spektakl online „Operetka dla Dzieci”, który dedykowany był dzieciom znajdującym się w polskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) oraz rodzinom zastępczym.
W obliczu ogólnonarodowej kwarantanny na początku 2021 roku, dzięki wsparciu Fundacji PZU nagraliśmy, a następnie rozesłaliśmy pocztą 5000 egzemplarzy płyt CD z największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Adresatami byli dolnośląscy seniorzy skupieni wokół organizacji opiekuńczych, uniwersytetów trzeciego wieku, czy też instytucji aktywizujących osoby w starszym wieku.
W latach 2022-2023 prowadzi projekt zlecony przez Gminę Wrocław pn. „Wrocławski Chór Seniora”, którego celem jest utworzenie największego w Polsce zespołu wokalnego złożonego z osób w wieku 60+, poprzez organizację regularnych prób, doskonalenia muzycznego i aktywizacji społecznej podczas realizację tematycznych warsztatów. Zespół może pochwalić się laurami konkursów chóralnych, licznymi koncertami oraz występami z gwiazdą muzyki rozrywkowej Dawidem Podsiadło.