26 sierpnia w sobotę gminne Dożynki, organizowane w tym roku przez Burmistrza Siechnic Milana Ušáka i Centrum Kultury w Siechnicach, zgodnie z tradycją rozpoczęły się Mszą Świętą. W kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej w Żernikach Wrocławskich jej uroczysty charakter został podkreślony przez proboszcza tej świątyni, księdza prałata Tadeusza Rusnaka, który zaprosił do koncelebrowania nabożeństwa kilku kapłanów z sąsiadujących parafii.
Na wprost ołtarza i w bocznych nawach ustawiono wspaniałe dożynkowe wieńce, wykonane w Biestrzykowie-Radomierzycach, Bogusławicach, Groblicach-Duroku, Grodziszowie, Iwinach, Łukaszowicach, Mokrym Dworze, Ozorzycach, Radwanicach, Siechnicach, Smardzowie, Sulimowie, Świętej Katarzynie i Zacharzycach, Zębicach i Żernikach Wrocławskich.
Po Mszy Świętej, na zewnątrz kościoła, przy pięknej słonecznej pogodzie uformował się dożynkowy korowód z udziałem delegacji wieńcowych z poszczególnych miejscowości naszej gminy, wielu mieszkańców oraz władz samorządowych, które reprezentowali: Burmistrz Siechnic Milan Ušák, Zastępca Burmistrza Mariusz Różnowicz, Sekretarz Gminy Barbara Kosterska, Skarbnik Gminy Agata Dudek-Golińska i przewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach Roman Kasprowicz. Uczestnicy ruszyli na teren kompleksu sportowego w Żernikach Wrocławskich-Radomierzycach przy ul. Parkowej, gdzie został przygotowany festyn.
Najpierw w części oficjalnej zaprezentowano dożynkowe wieńce, odbyło się też Misterium Chleba. W jego trakcie tegoroczni starostowie Dożynek z Żernik Wrocławskich - Maria Lech i Wojciech Dejewski - wręczyli Burmistrzowi Siechnic, jako gospodarzowi gminy bochen chleba z tegorocznych zbiorów (został wypieczony w piekarni przy ul. Opolskiej we Wrocławiu). Podczas swojego wystąpienia Burmistrz Milan Ušák, podziękował rolnikom za całoroczną ciężką pracę. Zwrócił uwagę na ogromne znaczenie procesu integrowania się mieszkańców, co sprzyja rozwojowi Siechnic i całej gminy.
Artystyczna część dożynkowego festynu mogła zadowolić uczestniczących mieszkańców i gości w każdym wieku. Zaprezentowały się między innymi grupy; Jedliniok oraz Śpiewograje i Hulaje, Szkoła tańca 4STEP. Z koncertem wystąpili: Jorrgus i Turnioki. Wybrzmiewały współczesne melodie i przeboje z dawnych lat. Poza sceną, z pokazami wystąpiły grupy rekonstrukcyjne. Na dzieci czekały animacje i wesołe miasteczko. Nie zabrakło jarmarku i stoisk gastronomicznych. Potańcówka trwała do późnych godzin wieczornych.
Podziękowania należą się sponsorom wydarzenia. Byli nimi: Bank Polski PKO oraz Mironiuk Deweloper. Choć tegoroczne święto plonów przeszło do historii już obecnie zapraszamy na kolejne takie wydarzenie w 2024 roku.