Po dwóch latach od rozstrzygnięcia przetargu, podpisaniu umowy z wykonawcą (firma RPM S.A. z Lublińca) oraz przeprowadzeniu niezbędnych odbiorów, 2 czerwca br. z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców miejscowości został uroczyście przekazany do użytkowania zbiornik retencyjny w Smardzowie. To jak dotychczas, największa gminna inwestycja z zakresu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Największe korzyści pod tym względem przyniesie ona mieszkańcom kilku miejscowości: Smardzowa, Żernik Wrocławskich i Iwin. Warto jednak wiedzieć, że ochronna funkcja tej inwestycji dotyczy również wrocławskich osiedli: Jagodna, Brochowa, Bieńkowic, Wojszyc.
Zbiornik retencyjny w Smardzowie, usytuowany jest przy drodze powiatowej nr 1938 D Żerniki Wrocławskie – Smardzów – Święta Katarzyna, pomiędzy linią kolejową 276 a strugą Brochówką, która jest dopływem rzeki Oławy. Obiekt ma zdolność retencjonowania ok. 100.000 m³ wody (inaczej mówiąc to 100 mln litrów, gdy na przykład we wrocławskim Afrykarium zgromadzono 15 mln litrów wody).
Zbiornik w Smardzowie został zaprojektowany jako wielofunkcyjny. Poza ochroną przed powodzią będzie też retencjonował wodę, co ma ogromne znaczenie z uwagi na coraz częstsze i dłuższe okresy suszy. Ta najnowsza inwestycja hydrotechniczna ma swoje dodatkowe aspekty - ekologiczne. Możliwe jest filtrowanie i biologiczne oczyszczanie wody. W efekcie dopływem do rzeki Oławy (bezpośrednie sąsiedztwo terenów wodonośnych Wrocławia) będzie spływała nadwyżka wody o dużo lepszych parametrach jakościowych.
Inwestycja spełni wiele, nie tylko lokalnych oczekiwań. Mamy do czynienia m.in z rozbudową systemu małej retencji poprzez poprawę bilansu wodnego i zwiększenie zdolności retencyjnych w zlewni rzeki Oławy, ochroną sieci osadniczej i działalności gospodarczej, ograniczeniem niepożądanych skutków pogłębiającej się suszy hydrologicznej, redukcją zanieczyszczeń (bytowych lub związanych z produkcją rolniczą).
Wokół zbiornika po wykonanej drodze technicznej można chodzić na spacery (część została wyasfaltowana i będzie z czasem pełniła rolę chodnika, który połączy Smardzów z Żernikami Wrocławskimi). Droga techniczna dostępna jest także dla rowerzystów, rolkarzy, wrotkarzy. Dodatkowo przygotowano plażę piaskową. Obecnie co prawda do wody wchodzić nie wolno lecz w perspektywie – jak stwierdził w swoim wystąpieniu Burmistrz Siechnic Milan Ušák funkcje sportowo-rekreacyjne i kąpielowe – mogłyby się stać możliwe. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika ma też powstać świetlica wiejska, w której byłyby prowadzone działania edukacyjne i ekologiczne. Na te zapowiedzi mieszkańcy miejscowości zareagowali gromkimi brawami.
Elementem towarzyszącym realizacji zbiornika była przebudowa kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wodę z dużej części Żernik Wrocławskich (od skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Strzelińską) do zbiornika. Tym samym odciążona zostanie część kanalizacji deszczowej, która obecnie uchodzi do rzeki Brochówki tworząc jej źródło.
Z pomyślnego, terminowego zakończenia prac nie ukrywał dumy Burmistrz Siechnic Milan Ušák, który inwestycję zainicjował i doprowadził do skutecznej realizacji przedsięwzięcia. Burmistrz wspominał wydarzenia z 2013 roku, gdy po gwałtownych roztopach śniegu i intensywnych wiosennych opadach deszczu, przelewała się woda w rzece Brochówce oraz uchodzących do niej rowów melioracyjnych i przydrożnych. Powstały rozległe rozlewiska, na długo dezorganizując życie okolicznym mieszkańcom i wszystkim chcącym przejechać przez tamtejsze tereny. Zresztą dla całej gminy była to - choć w mniejszej skali - kolejna bardzo trudna sytuacja, po pamiętnej wielkiej powodzi odrzańskiej z 1997 roku. Burmistrz dziękował wszystkim osobom i instytucjom – ich lista jest bardzo długa - które przyczyniły się do pomyślnej finalizacji inwestycji, w tym wykonawcy firmie RPM S.A z Lublińca.
Obok Burmistrza Siechnic w ceremonii uroczystego przecięcia wstęgi na inwestycji zbiornikowej wzięli udział m.in.: Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, Paweł Hreniak – Poseł na Sejm RP, Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Roman Kasprowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach, Barbara Kosterska – Sekretarz Gminy Siechnice, Małgorzata Kowcz – Sołtys Smardzowa, Tadeusz Rusnak – Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich, który następnie poświęcił obiekt.
Dla uczestników uroczystości pyszne domowe ciasta i gorące napoje przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Smardzowa.
O projekcie: https://www.siechnice.gmina.pl/strona-3416-141_rewitalizacja_i_infrastruktura.html
Informacja o rozstrzygnięciu przetagu: https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-4146-rozstrzygnieto_przetarg_na_najwieksza.html
Do pobrania plakat i folder edukacyjny opracowany w ramach projektu.
Warto wiedzieć, że inwestycja w Smardzowie, to koszt rzędu 8.638.452,80 złotych przy 85 procentowej dotacji. Pieniądze z unijnego dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, pochodzą z RPO dla województwa dolnośląskiego. Prawie milion złotych przeznaczył na zbiornikową inwestycję WFOŚiGW we Wrocławiu. Nadzór inwestorski nad realizacją zadnia kosztował 121.770,00 zł.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Aby być na bieżąco z informacjami z terenu gminy Siechnice, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera - rejestracja pod linkiem https://www.siechnice.gmina.pl/newsletter.html