Jak można było usłyszeć podczas wizyty studyjnej dla dziennikarzy, wielka budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach jest już mniej więcej na realizacyjnym półmetku. To inwestycja jest dla aglomeracji wrocławskiej ważna zarówno w kontekście odejścia od węgla w ciepłownictwie na rzecz ekologicznych rozwiązań, jak i bezpieczeństwa energetycznego. Wpłynie ona również na poprawę efektywności wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Trwająca drugi rok budowa to duże przedsięwzięcie logistyczne. Inwestor - Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE - musi nie tylko koordynować sam proces inwestycyjny, ale również utrzymać skuteczne funkcjonowanie działającej od lat w Siechnicach elektrociepłowni.
Obecnie trwa montaż dwóch kotłów odzysknicowych. Największe z nich ważą 157 ton. Na fundamentach zostały już też posadowione turbiny gazowe i turbina parowa. Wspomniane kotły odzysknicowe to urządzenia ciśnieniowe, które wykorzystują ciepło ze spalin turbin gazowych do wytwarzania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem o temperaturze sięgającej powyżej 500 stopni C. Para ta użytkowana jest w dalszych procesach technologicznych tj. do produkcji energii elektrycznej przez turbinę parową i generator oraz do wytwarzania ciepła poprzez ogrzewanie wymienników sieciowych. W kotle odzysknicowym, zamontowana jest bardzo duża liczba stalowych rur wypełnionych wodą lub parą wodną, tzw. rur wymiennikowych, które nagrzewają się od gorących spalin z turbiny gazowej. Łączna długość rur wymiennikowych w każdym z dwóch kotłów wynosi ponad 44 km. Taki dystans trzeba pokonać z Siechnic, aby dotrzeć na Ślężę.
Kotły odzysknicowe dla nowej elektrociepłowni są elementem dostaw firmy Siemens Energy. Zostały przetransportowane drogą morską do Gdańska. Od kilku tygodni są na plac budowy przewożone w częściach, tzw. modułach transportowych. Te główne mają blisko 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, różnią się wysokością ze względu na specyfikę ułożenia rur wymiennikowych wewnątrz każdego z nich.
Równolegle z transportem elementów, prowadzony jest montaż kotłów odzysknicowych na specjalnych stalowych konstrukcjach wsporczych. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny żuraw o udźwigu do 650 ton. Pierwszy z kotłów wzniósł się już na wysokość ponad 20 metrów, drugi ma ok. 8 metrów. Ostatnim modułem będzie komin kotła, który zwieńczy całą konstrukcję na wysokości 40 metrów. Montaż kotłów odzysknicowych zakończy się w lipcu br.
We wszystkich obiektach powstającej elektrociepłowni trwają prace budowlane i instalacyjne o różnym stopniu zaawansowania, angażujące obecnie ok. 500 pracowników różnych firm wykonawczych.
Wyraźnie widoczna jest już konstrukcja akumulatora ciepła, który w nowej elektrociepłowni będzie odpowiadał za stabilizację obciążenia źródeł ciepła przy zmiennym zapotrzebowaniu oraz za pokrywanie chwilowego szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Zbiornik akumulatora ma 24 m średnicy, a jego docelowa wysokość wyniesie 34 metry, dając objętość użytkową 13 tys. metrów sześciennych. Zakończenie budowy konstrukcji przewidziane jest w drugim kwartale br.
- Akumulator ciepła zwiększy elastyczność pracy urządzeń, sprawność oraz dyspozycyjność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, optymalizację kosztów produkcji oraz dostawy ciepła w sytuacjach awaryjnych – tłumaczy Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.
Wszystkie instalacje gazowe, niezbędne do zasilania palników kotłów wodnych, kotłowni rezerwowo-szczytowej wraz ze stacją przygotowania gazu są już po próbach wytrzymałości. Montowana jest aparatura kontrolno-pomiarowa. Równolegle trwają prace montażowe na instalacjach wyprowadzających moc cieplną z nowej elektrociepłowni.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Aby być na bieżąco z informacjami z terenu gminy Siechnice, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera - rejestracja pod linkiem http://www.siechnice.gmina.pl/newsletter.html