W sobotę 21 stycznia br. Burmistrz Siechnic Milan Ušák spotkał się w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach z mieszkańcami miasta.
Po długiej przerwie uniemożliwiającej taki kontakt spowodowany głównie pandemią, pojawiła się okazja do podsumowania przede wszystkim ważnych inwestycji oraz istotnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Siechnicach na przestrzeni lat 2020-2022. Zebranie, które miało otwartą formułę, zorganizowała Rada Mieszkańców Siechnic.
W swojej prezentacji Burmistrz Siechnic przedstawił zakres wykonanych inwestycji, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta i wniosły udogodnienia do codziennego życia mieszkańców.
Powstał między innymi tzw. węzeł multimodalny w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej, umożliwiający sprawne i bezpieczne korzystanie z kilku rodzajów transportu zbiorowego (kolej, autobus) i indywidualnego (m.in. samochód, rower). Zrealizowano dwa etapy budowy ul. Świętego Krzyża. Wykonane zostały chodniki i ścieżki rowerowe wokół ronda łączącego ul. Jarzębinową, Sienkiewicza, Rataja, Staszica i Ciepłowniczą. Bezpieczeństwo mieszkańców poprawił system aktywnych przejść dla pieszych w ciągu ulic Ciepłowniczej, Osiedlowej i Władysława Grabskiego. Nastąpiła modernizacja placu zabaw w parku przy ul. Sportowej. Pojawiły się w Siechnicach inwestycje energooszczędne i przyjazne środowisku. Przykłady to montaż 196 latarni solarnych i instalacji fotowoltaicznej na remizie OSP Siechnice. Wykonywano również oświetlenie drogowe w tradycyjnej technologii (ul. Opolska w okolicach Lidla).
Burmistrz Siechnic zwrócił uwagę mieszkańców na ogromne znaczenie dofinansowywania niektórych strategicznych inwestycji miejskich i gminnych ze środków unijnych oraz krajowych. Pozwala to odpowiedzialnie planować przedsięwzięcia, kontynuować prace, finalizować projekty, nawet jeśli niektóre z nich z obiektywnych powodów (np. wzrost kosztów, wzrost cen materiałów budowlanych i związanych z tym wymagań wykonawców) wymagają przesuwania w czasie. W ostatnich kilku latach Gmina Siechnice bardzo skutecznie potrafiła sięgać po wspomniane środki unijne i krajowe. Oto przykłady z kwotami dofinansowania:
- rozbudowa systemu produkcji wody z nowego źródła i budowa rurociągu transportującego wodę surową do Stacji Uzdatnia Wody (SUW) w Groblicach oraz modernizacja tej stacji, a także prace związane z BIOBLOK przy ul. Rataja (15 000 000 zł),
- budowa szkoły przy ul. Osiedlowej (prawie 17 000 000 zł),
- rozbudowa żłobka samorządowego w Siechnicach (4 000 000 zł),
- budowa I etapu ul. Świętego Krzyża (2 700 000 zł),
- budowa kanalizacji deszczowej na ulicach: gen. Emila Fieldorfa, Świętego Krzyża i Henryka III (2 600 000 zł),
- rozbudowa remizy OSP (1 700 000 zł),
- zakup wyposażenia dla szkół w ramach „Laboratoriów przyszłości” (dla szkół w Siechnicach to kwota 337 000 zł),
- budowa aktywnych przejść dla pieszych (ponad 200 000 zł).
Mieszkańcy zostali poinformowani, że budowa szkoły przy ul. Osiedlowej - zgodnie z obowiązującymi umowami - ma się zakończyć jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Wykonawca przeprowadza ostatnie poprawki elewacji budynku, natomiast wewnątrz są montowane instalacje (c.o., wentylacja mechaniczna, elektryczna i słaboprądowa). Wykonywane są sufity podwieszane, ścianki gipsowo-kartonowe, prace tynkarskie.
Burmistrz Siechnic Milan Ušák przypomniał mieszkańcom o przyczynach odstąpienia w sierpniu 2022 r. Siechnickiej Inwestycyjnej Spółki Komunalnej sp. z o.o. od umowy z wykonawcą nowego ośrodka zdrowia (komunikat w tej sprawie znajdą Państwo TUTAJ). Pomimo tego kontynuowana jest część możliwych działań związanych z budową. SISK sp. z o.o. rozstrzygnął przetarg na realizację zewnętrznych instalacji sanitarnych. Przygotowywane są dwa postępowania na dokończenie tzw. białej wanny i izolacji HDPE, a także dokończenie rampy zjazdowej. Co ważne - w II kwartale 2023 r. inwestor planuje wyłonienie generalnego wykonawcy tej inwestycji.
Podczas spotkania rozmawiano też o planach na rok 2023 i kolejne lata. Nie brakuje tu istotnych tematów. Przykładowo chodzi o rozbudowę stacji uzdatniania wody w Groblicach i budowę wodociągów wzmacniających system dostaw wody do mieszkańców w okresach największego poboru. W perspektywie przed nami także kolejny etap rozbudowy węzła multimodalnego oraz rozbudowa żłobka (etap I na 110 dzieci, etap II na 100 dzieci).
Burmistrz przedstawił mieszkańcom pilną potrzebę budowy (w nowym przebiegu) lub przebudowy drogi krajowej nr 94. Kolejną ważną sprawą jest konieczność poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy, czemu przysłużyłaby się budowa całodobowego komisariatu policji. W obu tych sprawach mieszkańcy zostali poproszeni o zaangażowanie się w podpisywanie petycji do władz państwowych. Można to już zrobić w sprawie „drogi krajowej nr 94” (link do petycji). W najbliższych miesiącach powstanie petycja dotycząca „komisariatu policji”.
Mieszkańcy Siechnic chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań. Poruszono między innymi zagadnienia: dostawy i jakości wody; budowy ulicy Chabrowej; utrzymania ulic w rejonie „poetów i pisarzy” oraz ulic Zielonej i Polnej; źródeł finansowania rozwoju infrastruktury wodociągowej; działań gminy w zakresie powstrzymania budowy linii kolejowej dużych prędkości prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego; monitoringu ronda na ul. Osiedlowej.
Burmistrz Siechnic zaproponował, żeby następne spotkanie – również dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy – zorganizować już wiosną. Byłoby one poświęcone takim tematom jak:
- infrastruktura wodociągowa w gminie – wykonane i planowane inwestycje, technologia stosowana przez ZGK (porównanie ze sposobem poboru wody stosowanym przez MPWiK we Wrocławiu) , jakość i źródła pozyskiwania wody,
- komunikacja zbiorowa na terenie gminy,
- hałda pohutnicza w Siechnicach,
- nowa linia Kolei Dużych Prędkości (KDP), planowana do realizacji na terenie gminy Siechnice przez rząd RP w ramach CPK.