Po wielomiesięcznym niezbędnym remoncie budynku Centrum Kultury w Świętej Katarzynie przy ul. Głównej rozpoczął się odbiór końcowy. Głównym celem zadania było wykonanie szeregu prac mających na celu likwidacje przyczyn zawilgocenia obiektu. Generalnie w ramach prowadzonej inwestycji wykonano izolacje poziome, pionowe budynku, osuszano kondygnacje piwnic, wykonywano roboty instalacyjne i ogólnobudowlane. Wartość zamówienia wyniosła około 800 tys. zł brutto a środki na inwestycję zostały wydatkowane z budżetu Gminy Siechnice.
Wykonawca prac „Lex-Bud” s.c. z Rudy Śląskiej musiał uporać się z trzema zakresami czynności, tj. Izolacjami poziomymi metodą iniekcji, robotami instalacyjno-kanalizacyjnymi oraz pracami ogólnobudowlanymi. Część z nich miała skomplikowany charakter. Dotyczyło to przede wszystkim całego szeregu robót izolacyjnych przeciwwilgociowych od strony wewnętrznej budynku, gdzie wykonano izolacje iniekcyjne poziome na wysokości posadzki oraz pod stropem piwnic a na ścianach graniczących z częścią zasypaną budynku, a dodatkowo iniekcje kurtynowe. Zgodnie z projektem wykonano również przeciwwilgociowe poziome izolacje iniekcyjne ścian fundamentowych budynku w pasie pod poziomem stropu piwnic od strony zewnętrznej budynku.
Z kolei w ramach prac instalacyjno–kanalizacyjnych wykonano drenaż obwodowy podposadzkowy z odprowadzeniem wód podziemnych do istniejącej studzienki kanalizacji deszczowej. Ze względu na poziom posadowienia piwnic, który jest poniżej poziomu istniejącej studzienki kanalizacji deszczowej, do odprowadzenia wody trzeba było zastosować pompę zatapialną. Dodatkowo odtworzono niedrożną kanalizacje deszczową od zaplecza budynku do ul. Głównej. Na odcinku tej kanalizacji zamontowano zasuwę burzową zabezpieczającą przed wstecznym przepływem wody opadowej.
Roboty ogólnobudowlane i remontowe polegały m.in. na wykonaniu pionowych izolacji przeciwwilgociowych zewnętrznych ścian fundamentowych budynku. W tym celu trzeba było odkopać po zewnętrznej stronie budynku ścianę fundamentową i wyrównać ją (ponieważ wykonana była „jako mur dziki” z kamieni polnych) a następnie wykonać warstwy izolacyjne. Ponadto w piwnicach budynku wykonano nową posadzkę z wszelkimi warstwami izolacyjnymi. Zbito wszystkie istniejące tynki na ścianach wewnętrznych piwnic, oraz zawilgocone i odparzone tynki na parterze budynku i jego elewacjach, poza ścianą frontową.
W miejscach skutych tynków przy pomocy odpowiednich technologii odgrzybiono ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Wykonano tynkowanie skutych fragmentów ścian budynku przy zastosowaniu podkładowych i nawierzchniowych tynków renowacyjnych. Wykonano opaskę żwirową wokół budynku, pojawiły się siatki ochronne na otworach do kondygnacji piwnic. Zamontowano też przewody wentylacyjne wywiewne na ścianach elewacji budynku, wykonano zadaszenie nowo wybudowanych schodów zewnętrznych a także balustradę na tych schodach. Odnowiono również podest wraz z podjazdem dla osób z niepełnosprawnościami od zaplecza budynku, wzdłuż podjazdu zamontowano nowe pochwyty dla osób z niepełnosprawnościami. W wejściu do piwnicy zamontowano drzwi stalowe.
Zdjęcia budynki po przeprowadzonym remoncie:
Zdjęcia budynku w trakcie remontu: