11 listopada br. świętowaliśmy w Siechnicach Narodowy Dzień Niepodległości. Gminne obchody z udziałem przybyłych mieszkańców, miały przy sprzyjającej jesiennej aurze jak zwykle podniosły charakter. Tym razem jednak pojawił się bardzo ważny dla lokalnej wspólnoty symboliczny akcent. Po raz pierwszy w historii odegrano z ratuszowej wieży hejnał naszego miasta, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Gospodarzowi piątkowych uroczystości Burmistrzowi Siechnic Milanowi Ušákowi towarzyszyli wiceburmistrzowie – Lesław Kubik i Mariusz Różnowicz, Sekretarz Gminy - Barbara Kosterska, Skarbnik Gminy - Agata Dudek-Golińska. Obecni byli także radni Rady Miejskiej w Siechnicach z przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Kasprowiczem, a wśród zaproszonych gości, którzy skorzystali z zaproszenia między innymi: posłanka na Sejm RP Mirosława Stachowiak-Różecka i wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Tradycyjnie pierwszym elementem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była msza święta w parafialnym kościele w Siechnicach pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP. W jej trakcie Ksiądz Kanonik, proboszcz Stanisław Stelmaszek przypomniał, że znane każdemu Polakowi słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”, wciąż łączą rodaków i są fundamentem polskiej codzienności. Kapłan podkreślił, że te wartości trzeba nieść w przyszłe pokolenia żeby naród nie utracił swojej przyszłości. W siechnickiej świątyni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach, zaprezentowali w profesjonalnie przygotowanym z pomocą swoich pedagogów bloku słowno-muzycznym, rys historyczny wydarzeń z 1918 roku.
Po zakończeniu mszy nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych szkół podstawowych z terenu gminy Siechnice i Ochotniczych Straży Pożarnych z udziałem mieszkańców, na udekorowany flagami narodowymi plac pod ratuszem w Siechnicach, gdzie rozpoczęła się plenerowa część uroczystości. Wiele osób miało wpięte w ubrania biało-czerwone kotyliony, niektórzy byli przebrani w stroje z epoki.
Burmistrz Siechnic Milan Ušák, witając zgromadzonych mieszkańców i gości podkreślił znaczenie Dnia Niepodległości, który jednoczy nasze społeczeństwo w obliczu kolejnych wyzwań i realiów, w jakich żyjemy ze świadomością toczącej się blisko naszej wschodniej granicy wojny. Burmistrz stwierdził, iż codziennie zdajemy egzamin jako Polacy i sąsiedzi, udzielając różnorakiego wsparcia tym, którzy walczą o wolność swojego kraju, ale również o bezpieczeństwo Europy.
Następnie przyszedł czas na wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, które stało się już sympatyczną tradycją. Dało się zaobserwować, że siechniczanom - tym w wieku szkolnym, ale również seniorom śpiewanie idzie nie tylko coraz lepiej, ale sprawia również coraz więcej prawdziwej przyjemności. „O mój rozmarynie”, „Pierwsza brygada” – niosło się radośnie przez kilkanaście minut po placu w akompaniamencie orkiestry dętej Hanys Band, a jeśli ktoś zapomniał treści kolejnych zwrotek, mógł wspomóc się przygotowanym przez Urząd Miejski w Siechnicach śpiewnikiem, który rozdawaliśmy podczas uroczystości.
Wśród zgromadzonych odczuwało się autentyczne zaciekawienie i emocje przed inauguracyjnym odegraniem hejnału Siechnic. Przypomnijmy, że jego autorem, jest mieszkaniec naszego miasta, profesjonalny muzyk - Piotr Matuszewski. Kompozycja została wybrana spośród kilkudziesięciu utworów zgłoszonych z całej Polski do konkursu zorganizowanego przez Centrum Kultury w Siechnicach.
Gdy z okna ratuszowej wieży rozległy się dźwięki granego na trąbce hejnału wszyscy w ciszy i skupieniu spoglądali w górę, a gdy Mikołaj Ledniowski skończył grę, rozległy się rzęsiste brawa. To wymowny dowód na to, że utwór spodobał się siechniczanom i od tej chwili „Hejnał Siechnic – Włościański” zaczyna współkształtować – już na lata i wieki, jak zauważył Burmistrz Siechnic Milan Ušák – dalszą historię miasta.