W obecnym roku szkolnym Gmina Siechnice zaplanowała ponad ćwierć miliona złotych na program szczepień przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Obejmie on zameldowanych na terenie Gminy Siechnice 324 nastolatków z rocznika 2009, w tym 171 dziewcząt i - po raz pierwszy - również 153 chłopców. Profilaktykę w tym zakresie realizowano już w siechnickich szkołach w poprzednich latach. Obecna edycja będzie kontynuowana do 2024 roku.
Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Udział w programie wymaga jednak pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Szczepienia będą wykonywane w ZOZ w Świętej Katarzynie. Do tamtejszego ośrodka zdrowia można zgłaszać się indywidualnie. Do rodziców osób z grupy docelowej ZOZ wysyłać będzie też powiadomienia.
W programie pn. „Szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Siechnice w latach 2022-2024” nie zabraknie również edukacji zdrowotnej. Akcja informacyjna będzie prowadzona w szkołach, gdzie ZOZ zaplanował pogadanki i prelekcje dla dzieci i rodziców. Z zagadnieniami dotyczącymi profilaktycznych szczepień zainteresowani zapoznają się także między innymi na stronie internetowej gminy, na profilu gminy w serwisie Facebook, na kanale Gminy Siechnice, w serwisie youtube.com, a także w siedzibie organizatora tj. na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Siechnicach oraz tablicach ogłoszeniowych na terenie gminy. Chodzi przede wszystkim o przekazanie wiedzy dotyczącej zapobiegania nowotworom i innym chorobom wywołanym przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Dodatkową uwagę zwróci się na potrzebę wykonywania regularnych cytologicznych badań profilaktycznych.
Do wykonania szczepień wybrano szczepionkę: Gardasil4- lub 9-walentną, dopuszczoną do obrotu na terenie Polski w schemacie 2-dawkowym, gdyż takie działanie daje optymalną ochronę.
Przenoszony drogą płciową groźny wirus HPV jest u kobiet przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Wywołuje też inne choroby nowotworowe, które są następstwem zakażenia wirusem. Chłopcy też mogą być nie tylko nosicielami brodawczaka ludzkiego, ale również chorować na nowotwory nim wywołane. Wirus przez lata może być niedostrzeżony, stąd ważne, żeby przeprowadzić badania na jego obecność w organizmie, aby móc przeciwdziałać ewentualnemu rozwojowi choroby.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku w Polsce zarejestrowano 2.407 zachorowań na nowotwór szyjki macicy, zmarło 1.569 kobiet. W województwie dolnośląskim odnotowano 219 zachorowań oraz 137 zgonów, a w powiecie wrocławskim 4 zachorowania i 3 zgony. Wiadomo, że w krajach, gdzie stosowane są powszechne szczepienia przeciw HPV liczba przypadków zachorowań na raka szyjki macicy oraz nowotworów u mężczyzn zmalała o połowę.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem na terenie Gminy Siechnice nastolatki z rocznika 2010 zostaną zaszczepione przeciwko HPV w 2023 roku (183 dziewczynki, 193 chłopców) zaś z rocznika 2011 w roku 2024 (162 dziewczynki i 188 chłopców). W kolejnych latach na ten program zdrowotny, przygotowany przez Burmistrza Siechnic, i na którego wniosek Rada Miejska przyjęła pomysł realizacji, przeznaczy się z budżetu Gminy prawie 600 tysięcy złotych.