8 września zapisze się jako bardzo ważny dzień w najnowszych dziejach Kotowic. Tego dnia spełniły się wieloletnie oczekiwania lokalnej społeczności. Początkowo była mowa jedynie o realizacji świetlicy wiejskiej a skończyło się na wybudowaniu przy ul. Podwalnej pięknego, kompleksowego obiektu o funkcjach oświatowych, kulturalnych i sportowych. Uroczyste otwarcie z tradycyjnym przecięciem wstęgi, odbyło się z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości w tym członka polskiego rządu - ministra sportu i turystyki, mieszkańców miejscowości oraz uczniów wraz z gronem pedagogicznym Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Wrocławskiej im. Ks. Jana Twardowskiego. Pomimo wyczuwalnej podniosłej atmosfery, wszystkim dopisywały dobre humory, co sprzyjało refleksjom, wspomnieniom, snuciu dalszych planów na przyszłość.
Burmistrz Siechnic Milan Ušák wielokrotnie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnej realizacji inwestycji. A przebiegała ona w wyjątkowo trudnym czasie pandemii koronowirusa, wojny w Ukrainie. Zwrócił uwagę na to, że ambitny projekt nie tylko znacząco podnosi komfort związany z prowadzeniem zajęć wychowania fizycznego dla uczniów i poprawia warunki pracy nauczycieli. To będzie również miejsce integracji mieszkańców Kotowic. W godzinach popołudniowych i podczas weekendów ma być udostępniany między innymi klubom sportowym, stowarzyszeniom.
Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk pogratulował Gminie Siechnice. Nie ukrywał, że takie wydarzenia jak w Kotowicach są dla niego najprzyjemniejszymi, najbardziej satysfakcjonującymi momentami w ministerialnej pracy gdyż zobaczyć można, jak najpierw analizowane projekty przynoszą z biegiem czasu konkretne, niezwykle pożyteczne rezultaty. W tym miejscu przypomnieć trzeba, że całe realizowane w Kotowicach zadanie o wartości 1.441.560.00 zł zostało dofinansowane w wysokości 423.800.00 zł. Są to środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2021.
Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, przyznał, że „nie ma słodszej muzyki niż nowe inwestycje w oświacie, które jednocześnie będą służyć całej lokalnej wspólnocie”.
Odnotować trzeba, że bardzo sympatyczna i podniosła atmosfera, związana z otwarciem obiektu kulturalno-oświatowego w Kotowicach wynikała z kilku okoliczności wkomponowanych w uroczystą inaugurację. Uczestnicy odmówili modlitwę wspólnie z proboszczem kotowickiej parafii Wacławem Strongiem. Następnie kapłan poświęcił cały obiekt. Każdemu zapadły w pamięci wzruszające piosenki w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły. Bardzo spodobał się pełen humoru występ kabaretu SERION, działającego przy Stowarzyszeniu Emerytów Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Siechnicach. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli w korytarzach i salach obejrzeć wystawę poświęconą Kotowicom, w tym cennemu znalezisku archeologicznemu czyli skarbowi kotowickiemu. Część wystawy zamieszczono również na tablicach ekspozycyjnych na terenach zielonych za budynkiem. Z kolei w budynku szkoły w bibliotece prowadzonej przez Centrum Kultury w Siechnicach, bibliotekarka Ewa Solińska z materiałów i pamiątek pozyskanych przez nią od mieszkańców stworzyła wystawę pt.. „Z kart historii Kotowic”. Smaczny poczęstunek przygotowało kotowickie Koło Gospodyń Wiejskich „Nad Rozlewiskiem”.
Wśród uczestników uroczystości w Kotowicach byli także m.in.:
DYREKTOR CARITAS ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ - KSIĄDZ DARIUSZ AMROGOWICZ, NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA OŁAWA - GRZEGORZ PIETRUŃKO, WÓJT GMINY DOMANIÓW - WOJCIECH GŁOGULSKI WRAZ Z MAŁŻONKĄ, WÓJT GMINY ŻÓRAWINA – JAN ŻUKOWSKI, PIERWSZY ZASTĘPCA KOMENDANTA KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI - PODINSPEKTOR OKTAWIUSZ CIEŚLIK, PREZES ZARZĄDU MKW BUDOWNICTWO GENERALNEGO WYKONAWCY OBIEKTU - MAREK KOZÓW, RADNI RADY MIEJSKIEJ wraz z PRZEWODNICZĄCYM - ROMANEM KASPROWICZEM, PRZEDSTAWICIEL STAROSTY POWIATU WROCŁAWSKIEGO, DYREKTOR WYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-PRAWNEGO STAROSTWA POWIATOWEGO WE WROCŁAWIU BEATA PIERZCHAŁA, SOŁTYS KOTOWIC - MAŁGORZATA MOKROWSKA oraz SOŁTYSI z pozostałych miejscowości naszej gminy.
Przypomnijmy, że :
W pierwszym etapie inwestycji powstał budynek kulturalno-oświatowy ogrzewany pompami ciepła. Ma on powierzchnię użytkową 167, 53 m2 i posiada dwie pracownie. Każda z nich przeznaczona jest dla 9 osób (8 uczniów oraz nauczyciela). W obiekcie znajdują się toalety, łazienka dla osób z niepełnosprawnością, pomieszczenia szatniowo-sanitarne, z których zaprojektowano dostęp do łazienek z wydzielonym natryskiem. W skład zaplecza wchodzi także pomieszczenie socjalne z małym aneksem kuchennym.
Salę gimnastyczną wykonano w ramach drugiego etapu budowy. Cały budynek ma powierzchnię 462,41 m2 z czego część sportowa 300,22 m2. W obiekcie będzie można uprawiać takie dyscypliny sportu jak : siatkówka, koszykówka, piłka ręczna. Parametry pozwalają na rozgrywanie w nim zawodów rangi gminnej, międzygminnej i powiatowej.