Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Świętej Katarzynie w związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną przekroczeniem parametru mikrobiologicznego – bakterii grupy coli w wodociągu sieciowym Święta Katarzyna zasilającego miejscowości Święta Katarzyna, Siechnice, Radwanice, Iwiny, Sulimów, Sulęcin, Grodziszów uprzejmie informuje, że przekroczenie parametru wyniosło 1 jednostka na 100ml wody na hydrantach zlokalizowanych w Świętej Katarzynie na ul. Kolejowej oraz w Iwinach przy ul. Polnej i Brochowskiej (badania objęły także hydrant w Iwinach przy ul. Ptasiej i Miodowej, jednakże nie stwierdzono na tym hydrancie przekroczeń). Stwierdzone przekroczenie jest niewielkie, przy niepewności pomiaru od 0 do 6 jednostek na 100ml. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu pobrał próbki także z lokali mieszkalnych w miejscowości Święta Katarzyna przy ulicy Orlej i stwierdził, że w niektórych lokalach mieszkalnych został przekroczony parametr mikrobiologiczny – bakterie grupy coli w ilości od 1 do 3 jednostek na 100ml.
Informujemy także, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu po analizie wyników badań próbek wody, oszacował ryzyko zdrowotne konsumentów zaopatrywanych przez wodociąg sieciowy Święta Katarzyna oraz - na podstawie par. 21 ust.1 [kt.3 ww. rozporządzenia - stwierdza warunkową przydatność wody do spożycia produkowanej przez wodociąg sieciowy Święta Katarzyna. Woda z wodociągu sieciowego Święta Katarzyna do spożycia, przygotowania posiłków i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia zębów może być wykorzystywana po wcześniejszym przegotowaniu przez minimum 2 minuty. Osoby z obniżoną odpornością oraz rodzice niemowląt i małych dzieci powinni zachować ostrożność.
W wyniku przedmiotowej kontroli, w dniu 19.05.2022 roku - bezpośrednio po poinformowaniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu o zaistniałej sytuacji, ZGK wykonał płukanie sieci wodociągowych wraz z jej dezynfekcją i chlorowaniem.
W związku z powyższym zwracamy uwagę, że - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie technicznych warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - do odbiorców wody (mieszkańców) należy obowiązek dbania o swoją instalację wewnętrzną w lokalach, w tym w szczególności obowiązek montażu na instalacji wewnętrznej zaworu zwrotnego antyskażeniowego. Zawory antyskażeniowe zabezpieczają sieci zewnętrzne przed skażeniem wody wskutek cofania się zanieczyszczonej wody z instalacji wewnętrznej. Jednocześnie prosimy o przestrzeganie zasad higieny w celu wyeliminowania potencjalnej możliwości skażenia wody, w szczególności w przypadku niepoprawnego wykonania instalacji wodociągowej.
W dniu 23.05.2022 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu ponownie pobierze próbki wody do analizy mikrobiologicznej, a wyniki zostaną niezwłocznie przekazane do Spółki i udostępnione mieszkańcom gminy Siechnice.