W opinii władz Gminy Siechnice realizacja linii kolejowej dużych prędkości na naszym terenie w wariantach uwzględnionych w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym CPK wiązać się będzie z dokonaniem nieodwracalnych szkodliwych zmian w środowisku naturalnym m.in. przez wycinkę drzew, niszczenie cennych siedlisk fauny i flory, a tym samym stanowić będzie niedopuszczalną ingerencję w tereny NATURA 2000.
Kontynuując informowanie mieszkańców Gminy Siechnice na ten temat rozpoczęte w 2020 i kontynuowane w bieżącym roku (LINK), przedstawiamy aktualne informacje w tej sprawie.
Odpowiedź na petycję Mieszkańców Gminy Siechnice
W styczniu 2021 roku Burmistrz Siechnic Milan Ušák przygotował petycję (LINK) do Prezesa Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. W treści petycji wyrażono stanowczy sprzeciwu dla realizacji linii kolejowej dużych prędkości uwzględnionych w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL CPK) dla wariantów od 1-8 oraz wariantu 10. W załączeniu do petycji zaprezentowano kilkustronnicową argumentację przedstawiającą szkody w środowisku naturalnym Gminy Siechnice oraz wskazano (przy niektórych z zaproponowanych wariantów) szkodliwą ingerencję bezpośrednio w tereny miejscowości np. poprzez niekorzystne zmiany w lokalnej sieci połączeń transportowych, jakie może wywołać realizacja tej inwestycji. Petycję poparło blisko tysiąc mieszkańców naszej gminy.
Odpowiedź na petycję Burmistrza Siechnic i Mieszkańców Gminy Siechnice przygotowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. Czytamy w niej, że:
„Odnosząc się do argumentacji ujętej w uzasadnieniu do Petycji, uprzejmie informuję, że całość materiału zostanie włączona do oceny oddziaływania na środowiska, zarówno na etapie STEŚ, jak i w procedurze DŚU, tak aby właściwy urząd Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydając decyzję, określił warunki realizacji przedsięwzięcia, których Inwestor (CPK Sp. z o.o.) nie będzie mógł pominąć na dalszych etapach realizacji inwestycji.”
W ocenie Gminy odpowiedź na petycję, ze względu na swoją lakoniczność i brak konkretów, nie wniosła nic nowego do sprawy.
Pełna treść odpowiedzi na petycję dostępna jest w załączniku pod tym artykułem.
Spotkanie z przedstawicielami CPK
26 lipca br. w Siechnicach odbyło się spotkanie informacyjno - konsultacyjne Burmistrza Milana Ušáka oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego z pracownikami Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o. Podczas spotkania poinformowano Gminę, że do dalszych prac nad przebiegiem nowej trasy kolejowej Wrocław-Łódź na odcinku wyprowadzającym tę linię z Wrocławia będą brane pod uwagę cztery warianty (zamiast wcześniejszych 10 zaprezentowanych w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL CPK)).
Pomimo zadawania pytań przez przedstawicieli Gminy, nie uzyskano wyjaśnienia, dlaczego wszystkie warianty zaproponowane przez CPK (wyprowadzające kolej szybkich prędkości z Wrocławia w kierunku Łodzi i Warszawy) prowadzą przez teren naszej gminy. Pomimo tego, że wyprowadzenie nowej linii kolei szybkiej prędkości z Wrocławia możliwe jest też innymi korytarzami.
Mapa prezentująca cztery warianty przebiegu proponowane przez CPK znajduje się w złączniku pod artykułem.
CPK przystąpiło do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego
Na przełomie sierpnia i września Gmina Siechnice została poinformowana przez firmę Multiconsult Polska Sp. z o.o., że na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o. (CPK sp. z o.o.) konsorcjum: Multiconsult Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), Arcadis Sp. z o.o., IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. oraz Transprojekt Gdański Sp. z o.o. przystąpiło do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla projektu „Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Łódź-Sieradz Północny i linii kolejowej nr 86 na odc. Sieradz Północny-Kępno-Czernica Wrocławska-Wrocław Główny”.
Konsorcjum zwróciło się w kilku pismach i emailach wysłanych pod koniec sierpnia oraz w pierwszej połowie września o przekazanie przez Gminę różnego typu informacji i dokumentów związanych z kwestiami planistycznymi oraz inwestycyjnymi w zakresie obszarowym planowanych wariantów przebiegu linii kolei szybkiej prędkości.
Wciąż brak konsultacji społecznych CPK z udziałem mieszkańców Gminy
28 września do Urzędu Miejskiego w Siechnicach wpłynął e-mail od Multiconsult Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), o zdalnym spotkaniu zaplanowanym na 14 października br.:
„(..) W związku z realizowanym przez nas zadaniem jesteśmy zobowiązani do zorganizowania spotkań z jednostkami samorządu terytorialnego, które umożliwią przekazanie niezbędnych informacji o planowanej inwestycji, oraz pozwolą jednostkom samorządu na zapoznanie się z wariantami przebiegów planowanej linii kolejowej i wyrażenie opinii na temat proponowanej inwestycji. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele lokalnych samorządów oraz administracji wojewódzkiej w obszarze planowanych wariantów inwestycji. (…)”
O jego przebiegu poinformujemy po przekazaniu przez organizatora (Multiconsult Polska Sp. z o.o.) notatki ze spotkania.
W odpowiedzi na powyższy e-mail Gmina Siechnice wystosowała pismo (pełna treść pisma w złączniku), w którym wskazano, że takie spotkanie powinno się odbyć w formie stacjonarnej z zaproszeniem jak najszerszego grona osób – przedstawicieli instytucji, co wyrażone zostało w treści pisma:
„(…) Mając na uwadze powyższe stwierdzić można, iż taki sposób prowadzenia „konsultacji” stanowi jedynie ich pozorowanie, a proces takiego konsultowania nie może doprowadzić do uzyskania rzetelnych i uargumentowanych stanowisk osób zainteresowanych. (…)”
W tym samym emailu Multiconsult Polska Sp. z o.o. poinformował, że:
„W kolejnym etapie planujemy organizację konsultacji społecznych z mieszkańcami, aby również ich poinformować o szczegółach planowanej inwestycji oraz uzyskać opinie o przebiegach planowanych wariantów nowej trasy kolejowej. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w organizacji spotkań z mieszkańcami, na terenie Państwa administracji.”
W związku z powyższym sygnalizujemy wszystkim mieszkańcom zainteresowanym tematem linii kolejowej szybkich prędkości, że Gmina Siechnice oferuje wszelką możliwa pomoc w zakresie organizacji takich spotkań (m.in. użyczenie sal; promocja tych spotkań wśród mieszkańców poprzez dostępne kanały informacyjne; uczestnictwo pracowników Urzędu Miejskiego merytorycznie zajmujących się tym tematem), jednak ze względu na to, że Gmina nie jest ich organizatorem, nie jesteśmy w stanie podać nawet przybliżonej daty (trwa jej uzgadnianie z Multiconsult Polska Sp. z o.o.), ich ilości czy czasu trwania spotkań wskazanych w piśmie Multiconsult Polska Sp. z o.o. działającej na zalecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o., która będzie ich organizatorem. Po uzgodnieniu z Multiconsult Polska Sp. z o.o. terminu spotkania, Burmistrz Siechnic niezwłocznie poinformuje mieszkańców, jednostki pomocnicze gminy i współpracujące organizacje pozarządowe.