W tym roku świętujemy 800-lecie miejscowości Biestrzyków.
Tak się bowiem złożyło, że zachowana do naszych czasów pierwsza pisemna wzmianka o Biestrzykowie pojawiła się w 1221 roku, który jako gródek był wówczas rodową osadą tajemniczego Piotra.
Niewątpliwie symbolem wielowiekowej historii Biestrzykowa jest powstała około XIV wieku gotycka wieża należąca w średniowieczu do zarządcy dóbr kapituły wrocławskiej. Niestety, niewiele o tej budowli wiemy.
Obiekt, powstały z kamienia i cegły pierwotnie był dwupiętrowy, zbudowany na planie prostokąta, otoczony obwałowaniem i fosą. W XVI wieku dobudowano wieżyczkę ze schodami , a następnie jedno piętro i dodatkowe skrzydło. Pozostałością po fosie jest dziś niewielki staw obok budowli, którą zamieszkują prywatni mieszkańcy. To dzięki nim i ich zamiłowaniu do architektury obiekt odzyskał dawną świetność po ogromnych zniszczeniach podczas II wojny światowej i późniejszej, ponad pięćdziesięcioletniej dewastacji.
Na stronie Powiatu Wrocławskiego przeczytają Państwo historię o „piwnej wojnie” , do której w XIV wieku przyczynił się jeden z właścicieli Biestrzykowa, Henryk VIII – syn księcia legnickiego Wacława I i księżniczki cieszyńskiej Anny.
Obecnie wyremontowaną wieżę zlokalizowaną na obrzeżach wsi można podziwiać z zewnątrz, a dane obiektu przedstawia tablica umieszona przed posesją.
Miejscowość liczy na dzień 31 grudnia 2020- 424 mieszkańców. W Biestrzykowie zarejestrowanych jest 213 działalności gospodarczych, a do użytku w ostatnim roku oddano 94 mieszkania.
Miejscowość z roku na rok rozwija się i pięknieje.