7 lipca 2021 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Siechnicach odbyło się spotkanie Burmistrza Siechnic Milana Ušáka oraz Pana Sławomira Nowickiego, Prezesa ESV S.A. w sprawie Klastra Energetycznego Siechnice. W trakcie spotkania omówiono możliwości, jakie dają przygotowywane zmiany w prawie, wynikające z nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, nad którą pracuje Ministerstwo Klimatu oraz wyniki prac III Forum Energetyki Rozproszonej, które obyło się w czerwcu br. w Krakowie.
Klastry Energii, zgodnie z zapowiedziami Ministra Klimatu i Środowiska mogą stać się podstawą energetyki rozporoszonej w Polsce.
Dynamiczny rozwój OZE w Polsce, jaki można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat powinien być objęty koordynacją i współdziałaniem sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządu terytorialnego, biznesu, nauki oraz lokalnych prosumentów działających na wielu szczeblach. Sprzyjać temu będzie zwolnienie członków Klastra Energii z części danin publicznych, którym są obarczone rachunki za energię elektryczną – co w przypadku osiągnięcia wysokiego poziomu produkcji energii OZE na danym obszarze może dotyczyć wszystkich odbiorców energii elektrycznej – w tym także osób indywidulanych.
Konieczność koordynacji polityki energetycznej poprzez Klaster Energetyczny może pozwolić również na rozwiązanie zauważalnych problemów związanych z odbiorem produkowanej z OZE energii elektrycznej, jaką można zauważyć w związku z występującym coraz częściej problemem z jej odbiorem przez linie niskiego napięcia.
W związku z powyższym Burmistrz Siechnic oraz Prezes ESV S.A. uzgodnili plan działań mających na celu zwiększenie aktywności Klastra Energetycznego Siechnice. Stwierdzono, iż rozwój Klastra Siechnice należy oprzeć na bazie istniejącej i ciągle rozbudowywanej sieci ESV jako fizycznego łącznika pomiędzy Odbiorcami energii, a Producentami energii, z ewentualnym włączeniem do klastra sąsiednich gmin. Klaster powinien wspierać lokalne źródła odnawialne produkujące energię – w możliwie szerokim zakresie – fotowoltaiki, kogeneracji gazowej z zaznaczeniem, iż nowe instalacje byłyby gotowe do spalania i dystrybucji gazu z coraz większą zawartością wodoru, zgodnie z zatwierdzoną przez Rząd „Polską Strategią Wodorową do roku 2030 z perspektywą do 2040”.
W oparciu o wyniki audytów energetycznych obiektów gminy Siechnice oraz spółek komunalnych zleconych na polecenie Burmistrza Siechnic, zakłada się przygotowanie programu zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię. Weryfikacja sieci oświetlania na terenie gminy będzie miała na celu przeprowadzenie szerokiego programu jej dogęszczenia oraz wymiany na systemy niskoenergetyczne lub lampy OZE. Wysokie zainteresowanie, jakie wykazali mieszkańcy naszej gminy dwoma programami dofinansowującymi budowę instalacji fotowoltaicznych oraz wymianą źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, w tym między innymi na pompy ciepła, na które gmina Siechnice pozyskała wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Woj. Dolnośląskiego na lata 2014-2020, wskazuje na konieczność kontynuacji działań tego typu przez Klaster Energetyczny. Burmistrz Siechnic w celu określenia zapotrzebowania na tego typu formy wsparcia na przestrzeni kilku następnych tygodni zaprosi mieszkańców gminy do badania ankietowego w formie on – line.
Ważną rolę w koncepcji rozwoju Klastra Siechnice będą odgrywali przedsiębiorcy działający na terenie gminy Siechnice, planujący inwestycje związane z polepszeniem bilansu energetycznego swoich firm. Przedsiębiorców zainteresowanych podjęciem współpracy w ramach Klastra Energetycznego Siechnice Burmistrz Siechnic zaprasza do kontaktu z Kierownikiem Biura ds. Funduszy Urzędu Miejskiego w Siechnicach Pana Grzegorza Salwy- tel. 71 786 09 42, e- mail: gsalwa@umsiechnice.pl