Źródło zdjęcia: https://jestemnaptak.pl/artykul/jerzyk, Cezary Korkosz
Cel akcji
Celem akcji pn.: „Jerzyk pod Dachem” jest zwiększenie populacji jerzyków, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z komarami i meszkami, jak również włączenie mieszkańców gminy Siechnice w aktywne działania na rzecz ochrony przyrody.
Dlaczego jerzyki?
To ptaki inne niż wszystkie. Każdy ptak ma swoje środowisko – pole, las, wodę, miasto i powietrze, w którym przebywa. Środowiskiem jerzyka jest tylko atmosfera, nigdy nie siada na ziemi, lata najlepiej ze wszystkich ptaków, w powietrzu wykonuje wszystkie czynności fizjologiczne, żywi się, wydala, kopuluje a nawet śpi. Może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Dziennie zjada tysiące dokuczliwych owadów: muchy, meszki komary to jego pożywienie (jeden jerzyk zjada ok. 2 tys. owadów dziennie). Jerzyk co roku przylatuje do nas ze swoją partnerką aż z Afryki południowej by złożyć jajka, wysiedzieć i wykarmić pisklęta, a po odchowaniu młodych odlecieć na zimę do Afryki. Zawsze wraca w to samo miejsce, gdzie w ubiegłym roku wychował młode.
W przeciwieństwie do jaskółek, jerzyki nigdy nie siadają na drutach, gałązkach, również nie zbierają pokarmu ani materiału na gniazdo z ziemi. Cechą charakterystyczną jerzyków jest brak białego koloru w upierzeniu, który zawsze występuje u naszych jaskółek. Są mistrzami lotu, w mgnieniu oka osiągają prędkość 100 km/h, a niekiedy nawet 160 km/h. Dziennie potrafią przelecieć bez wysiłku 1000 km, i to wszystko na "paliwie", jakim są owady chwytane wyłącznie w locie. W ciągu 18 lat życia pokonują odległość równą 8-krotnej podróży na księżyc i z powrotem. Ich jedynym pokarmem są owady.
Jerzyk jest nieuciążliwym dla ludzi ptakiem – nie brudzi ścian budynków, nie siada na parapetach ani na balkonach.
Gotowe budki lęgowe to sprawdzona i akceptowana przez specjalistów metoda, by stwarzać ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych.
Co powinni Państwo wiedzieć przed podjęciem decyzji o zamontowaniu budki lęgowej dla jerzyka?
- minimalna wysokość montażu: 6 -10 m,
- budka jest bezobsługowa, nie trzeba jej czyścić ani doglądać, wystarczy zamocować do sufitu lub ściany,
- jerzyki przylatują do Polski na początku maja,
- korzyści płynące z zaproszenia jerzyka to znacznie mniej uciążliwych owadów (meszki, komary) oraz możliwość obcowania z tym wyjątkowym ptakiem,
- jerzyk jest ptakiem estetycznym, nie brudzi elewacji ani parapetów (wspomniana wcześniej budka, również nie wymaga zabiegów czyszczenia),
- warto mu pomagać, ponieważ na skutek licznych przebudów i termomodernizacji znikają otwory, czyli przestrzenie do jego gniazdowania,
- młode jerzyki, mają tendencje do osiedlania się w miejscu swoich narodzin.
Osoby, które chcą wziąć udział w akcji i otrzymać bezpłatnie budkę lęgową dla jerzyka powinny zgłosić chęć uczestnictwa w akcji do sołtysa swojej miejscowości lub przewodniczącego Rady Osiedla. Decyduje kolejność zgłoszeń.