9 października w Żernikach Wrocławskich odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego Ofiary Rzezi Wołyńskiej.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Żernikach Wrocławskich. Następnie zgromadzeni przeszli do centrum miejscowości, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Przybyli goście, w tym przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i lokalnego, złożyli wieńce i wygłosili w tej podniosłej chwili wzruszające przemówienia.
O specjalną oprawę uroczystości zadbała Orkiestra reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Kampania honorowa i poczet sztandarowy wojska Polskiego. Żołnierze w hołdzie pomordowanym oddali salwę honorową.
Inicjatorem budowy pomnika był wiceprzewodniczący zarządu Towarzystwa Miłośników Kultury Krasowej Ryszard Marcinkowski, a dzięki przychylności władz gminy jego budowa sfinansowana została z budżetu gminy Siechnice.
W lipcu 1943 roku doszło na kresach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej do okrutnej zbrodni, w której ginęli mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy. Choć nie ma zgody wśród historyków co do liczby ofiar Rzezi Wołyńskiej, według ocen polskich historyków zamordowanych mogło zostać co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Polaków.
Był to jeden z najstraszniejszych masowych mordów jakich dokonano w naszej historii. Trzecia pod względem liczby zamordowanych zbrodnia, obok sowieckiego i niemieckiego ludobójstwa na Narodzie Polskim, do dziś nie doczekała się ani kary ani potępienia. Mimo upływu 73 lat ofiary wciąż czekają na godne upamiętnienie ich męczeńskiej śmierci. Większość z nich nie miała nawet pochówku, a ich szczątki poniewierają się w nieoznaczonych i nieznanych miejscach na dawnych Kresach Wschodnich.
Pamięć okazała się silniejsza od propagandy i wszelkich prób zacierania Zbrodni Wołyńskiej na kartach historii. My Polacy pamiętamy o tej zbrodni i z coraz większą odwagą mówimy o tej prawdzie historycznej.
Gmina Siechnice od kilku lat czynnie współpracuje z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia. Wspólnie zrealizowaliśmy szereg projektów upamiętniających zarówno Zbrodnię Wołyńską, jak i wszelkie ślady polskości na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Przymomnimy, że 7 lipca 2016 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945. Natomiast Sejm RP w lipcu przyjął natomiast uchwałę "Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP".