Relacja uczestniczek projektu.
Rozpoczęliśmy nasze spotkania z „kijami” w czerwcu. Pogoda nam dopisała i dopisuje nadal. Zebrała się nas grupa kobiet w „kwiecie wieku” chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i zmienić swoje dotychczasowe nawyki.
Taki był początek.
A teraz po kilku spotkaniach i przemaszerowaniu kilkudziesięciu kilometrów z kijami w pięknych okolicznościach przyrody na terenie naszej gminy, okazało się, że stało się to naszym hobby, a nawet więcej.
Czujemy, że właśnie ta forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jest dla nas najodpowiedniejsza.
Mamy ruch – to czego nam do tej pory brakowało, dotleniamy nasze organizmy, a to daje refleksję, dodatkowo delektujemy się pięknem lokalnej przyrody, nasze oczy relaksują się mając kontakt z dominującym kolorem zieleni i błękitu. W naszej gminie na szczęście jest dużo takich terenów, gdzie można nadal podziwiać i korzystać z otaczającego nas środowiska naturalnego. Można powiedzieć – odkrywamy naturę wzrokiem, słuchem i węchem.
Wśród nas, grona kobiet, nawiązały się serdeczne relacje i podczas tych wędrówek dużo rozmawiamy i dyskutujemy, wymieniamy się swoimi doświadczeniami, poglądami, opowiadamy śmieszne historyjki, a rozmowom naszym nie ma końca. Ta forma ruchu sprzyja przyjaźni.
Zauważyłyśmy, że zaczynamy tęsknić za tymi naszymi spotkaniami. Z przyjemnością po całym dniu pracy jedziemy na miejsce naszego spotkania, aby móc zrobić coś dla siebie.
Ponadto odkryłyśmy, że w naszej najbliższej okolicy (czego do tej pory nie dane nam było zauważyć, bo żyjemy ostatnimi czasy w „pędzie”) można zobaczyć pasące się konie i kozy, które swoim spokojem i majestatyczną postawą wprawiały nas w dobry nastój. Marszom naszym towarzyszyły piękne śpiewy ptaków, jakby to była najpiękniejsza orkiestra świata.
Nad naszymi głowami bardzo często przelatywały dobrze znane nam sylwetki naszych rodzimych bocianów, żurawi i łabędzi, wprawiając nas w zadumę nad pięknem ich sylwetek w locie. Maszerując wspólnie po gminnych terenach podziwiać możemy otaczający nas świat przyrodniczy.
Naszym zdaniem tego typu marsz z kijami to najkorzystniejsza aktywność, którą uważamy, że należy kontynuować, a nawet powinniśmy zaszczepiać wśród innych osób, nie tylko seniorów.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do dołączenia do nas i wspólnych wędrówek. Przecież wszyscy wiemy – „w grupie raźniej”.
Kontakt:
Stowarzyszenie Instytut Edukacyjno – Badawczy
e-mail: ieb@op.pl
tel. 501 332 590
Projekt finansowany z budżetu Gminy Siechnice