W Biurze Promocji i Współpracy Zewnętrznej Urzędu Miejskiego w Siechnicach do nabycia są bilety na koncert, który odbędzie się w dniu 9 listopada 2012 (Piątek o godz. 19:00.)
Koncert odbędzie się we Wrocławiu, w sali koncertowej Filharmonii
BILETY DO NABYCIA DO ŚRODY, 31.10.2012 ROKU
BIURO PROMOCJI, BUDYNEK RATUSZA, POK. 402
TEL. 71 786 09 54
KONCERT DEDYKOWANY PAMIĘCI ARTYSTÓW WROCŁAWIA
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Chór Filharmonii Wrocławskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej
L. Cherubini – Marche funèbre, Requiem c-moll
Charakterystyczny dźwięk gongu, w dalszym przebiegu utworu uporczywie powracający, rozpoczyna Marche funébre Luigiego Cherubiniego. Ludwig van Beethoven określił tego kompozytora mianem „pierwszego spośród współczesnych”, a Joseph Haydn nazwał go „swoim drogim synem”. Cherubini, choć z pochodzenia Włoch, większość swego życia spędził w Paryżu, przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju francuskiej muzyki operowej i religijnej. Jego twórczość dla wielu stanowiła inspirację. Marche funébre wpłynął na kształt marsza żałobnego z Tristii Hectora Berlioza, a po wysłuchaniu Requiem c-moll Beethoven uznał, że gdyby kiedykolwiek napisał mszę żałobną, utwór Cherubiniego stałby się dla niego wzorem. Podziwiane również przez Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa Requiem c-moll powstało w 1816 roku jako upamiętnienie rocznicy śmierci, skazanego na egzekucję większością zaledwie jednego głosu, króla Francji Ludwika XVI. Utwór ten przeznaczony jest na chór mieszany, z wyłączeniem solistów i towarzyszeniem orkiestry. W 1834 roku arcybiskup Paryża zakazał jego wykonywania z powodu obecności w zespole głosów żeńskich. Również tu, w Requiem, w części Dies irae, pojawia się złowieszcze brzmienie gongu.
W miesiącu zadumy i pamięci, na koncercie poświęconym Artystom Wrocławia, zabrzmią oba żałobne dzieła Cherubiniego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.
Andrzej Kosendiak – Dyrektor i Artysta
Andrzej Kosendiak - Dyrektor Naczelny Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, artysta, dyrygent i pedagog, animator życia kulturalnego w Polsce, organizator i pomysłodawca wielu przedsięwzięć. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszy się muzyka dawna: w 1985 roku założył Collegio di Musica Sacra – funkcjonujący do dziś zespół muzyki dawnej, którego jest kierownikiem artystycznym. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA (m.in. współpraca z Chapel Hill University NC USA), występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i w najznamienitszych salach koncertowych w Polsce. Dokonał nagrań nieznanych dotąd dzieł z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (Musica da Chiesa /DUX), Biblioteki w Strasburgu (F.X. Richter – Missa Pastorale, Dixit, Magnificat /CYPRES) oraz Stabat Mater A. Bononciniego (DUX). W 2005 roku został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej i Wratislavii Cantans i doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji. Kosendiak jest inicjatorem powstania nowych zespołów Filharmonii Wrocławskiej: NFM Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, NFM Chóru i NFM Chóru Chłopięcego. Kosendiak powołał do życia liczne festiwale (Forum Musicum, Leo Festiwal) i projekty artystyczne (Śpiewający Wrocław, Śpiewająca Polska, Projekt nagrania dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego, 1000 lat muzyki we Wrocławiu, Wrocław Oratorio Recordings i inne). Andrzej Kosendiak jest jednym z pomysłodawców utworzenia we Wrocławiu Narodowego Forum Muzyki i jako pełnomocnik Prezydenta Wrocławia koordynuje projekt budowy NFM.
Uwaga! Oferta specjalna Filharmonii Wrocławskiej dla mieszkańców Gminy Siechnice
Archiwum
Poniedziałek, 29.10.2012Data publikacji, Poniedziałek, 29.10.2012
Administrator Autor, Administrator 1261Ilość wyświetleń, 1261