W związku z wieloma zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi odprowadzenia wód opadowych na działki międzysąsiedzkie uprzejmie informujemy o poniższym:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym ustawą z dnia 20 lipca 2017r. – Prawo wodne (Dz.U.2024.1087) oraz ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 2024 poz. 725) właściciele nieruchomości zobowiązani są do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych na terenie swojej działki.
Odpowiednie zarządzanie wodą deszczową nie tylko pozwala uniknąć przeciążenia systemów kanalizacyjnych, ale także wspiera ochronę środowiska i może przynieść oszczędności.
Podpowiadamy, że istnieje wiele sposobów zagospodarowania wód opadowych m. in.:
- zbiorniki na deszczówkę – umożliwiają gromadzenie wody do ponownego wykorzystania, np. podlewania ogrodu, mycia pojazdów czy prac porządkowych;
- oczka wodne i stawy retencyjne – pozwalają na retencję wody, zwiększają bioróżnorodność i poprawiają mikroklimat;
- studnie chłonne – umożliwiają wsiąkanie nadmiaru wody do gruntu;
- drenaż rozsączający – rozprowadza wodę w gruncie co sprzyja jej naturalnemu wchłanianiu;
- zielone dachy – poprawiają izolację termiczną budynku i redukują efekt miejskiej wyspy ciepła;
- nawierzchnie przepuszczalne – kostka brukowa ażurowa o dużych przestrzeniach pozwalających wodzie wsiąkać w glebę.
Zachęcamy do wdrażania powyższych rozwiązań na swoich posesjach. W ten sposób każdy z nas może przyczynić się do lepszego gospodarowania zasobami wodnymi i ochrony środowiska.
Apelujemy również do mieszkańców o niewyprowadzanie wody opadowej na drogę, ponieważ może to powodować zagrożenie w ruchu drogowym, uszkadza nawierzchnię i przyczynia się do powstawania kałuż.
Nadmierne nawodnienie drogi przyspiesza degradację nawierzchni i konieczność wydatkowania środków finansowych na częste naprawy.
Działając lokalnie możemy ograniczyć zagrożenie powodziowe na danym terenie, zredukować ilość spłukiwanych zanieczyszczeń, poprawić mikroklimat, wzbogacić przestrzeń i uczynić ją bardziej przyjazną dla mieszkańców. Efekty takich małych, niskokosztowych realizacji mogą być spektakularne i sumarycznie przyczynić się do poprawy jakości życia w naszej gminie.