23 lutego obchodzono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tą chorobą zmagają się coraz częściej również dzieci i młodzież. Ten dzień to dobra okazja, aby omówić, jak należy zareagować, gdy ktoś w naszym otoczeniu ma problemy ze zdrowiem psychicznym.
Można w takim przypadku spróbować udzielić tzw. pierwszej pomocy emocjonalnej. Składa się ona z „czterech zetek”:
1. Zauważ – zaobserwuj i zaadresuj nietypowe zachowanie „Zauważyłam/łem, że ostatnio jesteś bardzo smutna/ny. Martwię się o ciebie”.
2. Zapytaj – zachęć do rozmowy poprzez zadawanie pytań np. „Czy chcesz mi powiedzieć, co się u ciebie ostatnio dzieje?”
3. Zaakceptuj – bardzo ważne jest, żeby na tym etapie nie oceniać przedstawionej nam wersji i sposobu postrzegania rzeczywistości, nawet jeśli różni się od naszego. Należy po prostu zaakceptować co usłyszymy np. „Rozumiem, że tak to widzisz, przykro mi, że jest ci z tym bardzo trudno.”
4. Zareaguj – to naturalne, że dostrzegając problem chcemy go jak najszybciej rozwiązać. Ważne jest jednak, żeby zaproponować takiej osobie fachową pomoc np. „Nie wiem, jak pomóc ci w tej chwili, ale znajdziemy kogoś, kto to zrobi, a ja będę z tobą na każdym etapie”.
Te pierwsze kroki są kluczowe w celu uzyskania dalszej pomocy i wsparcia w kryzysie emocjonalnym. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Nie bagatelizuj żadnych problemów i nie wahaj się szukać pomocy, jeśli jej potrzebujesz.
Więcej wskazówek na temat, jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży znajduje się w poradniku: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy