W ostatnich dniach maja ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu „Perły Samorządu" przygotowywanego przez Dziennik Gazetę Prawną we współpracy z Deloitte, międzynarodową firmą doradczą świadczącą usługi z zakresu: audytu, rachunkowości, finansów i zarządzania. W tegorocznej edycji Gmina Siechnice otrzymała wyróżnienie za miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
„Perłami samorządu” nagrodzono w tym roku także takie samorządy jak: Poznań, Gdańsk, Katowice, Sopot czy Świdnica. Jedyną oprócz Siechnic gminą z aglomeracji wrocławskiej dostrzeżoną w tym rankingu jest Długołęka.
Wręczenie wyróżnień nastąpiło w Gdyni podczas Kongresu Perły Samorządu 2017.
Jak tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna, wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy położenia geograficznego, realizują takie same, wyznaczone przez prawo, zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych.
Miano „Pereł Samorządu” powinny nosić jednak tylko te spośród nich, które wyróżniają się w sposób szczególny przez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostałe.
Specjaliści z firmy Deloitte opracowali zatem metodologię, według której kapituła konkursowa oceniała samorządy z całej Polski. Dzięki temu jurorzy byli w stanie ocenić ogrom pracy, jaką samorządy wykonywały w 2016 roku na rzecz swoich mieszkańców. Kluczowe było wyróżnienie tych gmin, które w realny sposób wpłynęły na poprawę sytuacji mieszkańców. Przyłożono dużą wagę do ewaluacji działań i efektów. Jednocześnie, nie uwzględniono tych kwestii, na które gminy mają ograniczony wpływ lub które są poza zakresem ich działania.
Jak mówią twórcy rankingu, w tym roku badano przede wszystkim jakość realizacji obowiązków gmin. Ostateczny wynik gminy to wskaźnik syntetyczny, obejmujący wszystkie cztery dziedziny:
- Zarządzanie – czyli w jaki sposób gmina pozyskuje środki zewnętrzne na dalszy rozwój, czy sprzyja potencjalnym inwestorom, a także czy posiada i wdraża odpowiednie dokumenty strategiczne wyznaczające kierunki rozwoju.
- Usługi publiczne – zadania realizowane przez gminę na rzecz lokalnej społeczności m.in. w sferze edukacji, opieki nad dziećmi, polityki i pomocy społecznej, ochrony zdrowia czy innowacyjnych rozwiązań dotyczących obsługi mieszkańca;
- Przestrzeń – przyjazne środowisko wpływa na jakość życia mieszkańców, oceniono poziom dbałości o wspólną przestrzeń: miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, remonty dróg, rewitalizację i mikrointerwencję w przestrzeni publicznej,
Kapitał społeczny – o sprawnej gminie najlepiej świadczy poziom zaangażowania mieszkańców. W ostatnim obszarze oceniono działania samorządów mające na celu pobudzenie kapitału społecznego i aktywności obywatelskiej. Pytania odnosiły się do współpracy z organizacjami pozarządowymi i zlecania im zadań własnych czy sposobu prowadzenia konsultacji społecznych.
To kolejne w ostatnim czasie ogólnopolskie wyróżnienie dla Gminy Siechnice (więcej na ten temat można przeczytać tutaj, tutaj i tutaj). I możemy Państwa zapewnić, że nie będzie to ostatnia nagroda w tym roku, ponieważ o kolejnej nagrodzie ogólnopolskiej dla naszego samorządu poinformujemy już w najbliższych dniach.
Zdjęcie i informacje - www.gazetaprawna.pl