Choć nie każdy o tym wie 11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa – gospodarza i opiekuna wsi.
Dzień ten był okazją aby po raz czwarty rozstrzygnąć konkurs na Sołtysa Roku, organizowany przez Wojewodę Dolnośląskiego. Dzień uroczystości wpisuje się do historii gminy Siechnice. Sołtyska Zębic Pani Anna Schindler jako jedna z trzech osób została nagrodzona tytułem „Sołtys Roku”, natomiast Sołtyska Kotowic, a jednocześnie radna Rady Miejskiej w Siechnicach Pani Małgorzata Mokrowska znalazła się wśród siedmiu finalistów tego konkursu !!!
Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłoszenia kandydatur wraz z uzasadnieniem dokonuje Burmistrz , Wójt lub Rada Miejska/Gminy. Po konsultacjach w gronie sołtysów i przewodniczących rad osiedli naszej gminy - zgodnie z ich wnioskiem, Burmistrz Milan Ušák zgłosił do konkursu dwie kandydatury (maksymalna liczba przewidziana w regulaminie). Okazało się, że kandydatury wypracowane wspólnie na spotkaniu sołtysów i radnych były strzałem w dziesiątkę (a w zasadzie „Strzałami w dwie dziesiątki” ).
Nagrody w formie statuetek, odznaki oraz listy gratulacyjne wręczała wicewojewoda Ewa Mańkowska. Jak informują organizatorzy: „Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.”
Laureatami tegorocznego Konkursu SOŁTYS ROKU 2013 zostały Panie: Anna Schindler Sołtyska wsi Zębice, Marta Brogowska Sołtys wsi Stary Wielisław oraz Anna Michalska Sołtys wsi Dębniki.
W elitarnym gronie siedmiorga finalistów znaleźli się: Małgorzata Mokrowska Sołtys wsi Kotowice, Marian Kołodziejczyk Sołtys wsi Żerków, Ryszard Łabicki Sołtys wsi Babin Kościelec, Teresa Trefler Sołtys wsi Henryków Lubański, Wojciech Osiński Sołtys wsi Wielka Lipa, Mariola Kondracka Sołtys wsi Biedrzychowice, Marek Sowa Sołtys wsi Pogwizdów.
Anna Schindler, z zawodu nauczyciel, Sołtyska Zębic od lutego 2010 roku.
Anna Schindler jest urodzonym społecznikiem, jest ciągle otwarta na zmiany zachodzące we współczesnym świecie - tradycję połączyła z nowoczesnym rozwojem wsi. Przełożyło się to na założenie w marcu 2010 r. Stowarzyszenia Teraz Gmina, które działa do chwili obecnej. Głównymi celami Stowarzyszenia są: rozwój społeczności lokalnej, zwiększenie partycypacji mieszkańców w decyzjach władz podejmowanych ze skutkiem dla społeczności oraz edukacja dla zrównoważonego rozwoju. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia oraz autorką i koordynatorem projektów realizowanych przez Stowarzyszenie we współpracy z Radą Sołecką, Gminą Siechnice oraz lokalnymi firmami i liderami.
Pani Anna Schindler wprowadziła zwyczaj czynnego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji władz ze skutkiem dla zębickiej społeczności. Zorganizowała w sołectwie liczne konsultacje społeczne.
Panią Annę Schindler można uznać za jedną z najaktywniejszych i najprężniej działających Sołtysów na terenie Gminy Siechnice. Realizacja nowych innowacyjnych inwestycji, ciekawe pomysły i chęć korzystania z pieniędzy pochodzących spoza budżetu gminy są efektem Jej pracy. W 2010, od początku sołtysowania, Pani Anna Schindler zaczęła zabiegać o zwiększenie wykorzystania potencjału zębickiej świetlicy i terenów wokół niej. W 2010 r. zaprezentowała lokalnym władzom strategię inwestycyjną obiektu świetlicowego, strategię rozbudowy związanej z powstaniem infrastruktury okołoświetlicowej oraz strategię podniesienia jakości życia mieszkańców poprzez możliwość zwiększenia w przyszłości funkcji świetlicy na wielofunkcyjny Ośrodek Aktywności Lokalnej. Na tej podstawie Gmina Siechnice przygotowała projekt: „Modernizacja i zagospodarowanie terenu wokół świetlicy” i w 2011 aplikowała o jego dofinansowanie w ramach PROW, oś 4 Leader oraz projekt „Wyposażenie świetlicy wiejskiej w Zębicach”. Projekt był dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach Programu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi". Na doposażenie i wyrównanie terenu wokół świetlicy Mieszkańcy Zębic przeznaczyli środki: z funduszu sołeckiego Zębic (2012, 2013, 2014) i z inicjatyw społecznych.
To również dzięki Jej zaangażowaniu doszło do zamontowania we wsi tablic z planem miejscowości, gablot informacyjnych i luster drogowych.
Pani Sołtys była również promotorem i koordynatorem projektu „Zębickie Posłuchanie”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Teraz Gmina. Celem projektu było odtworzenie historii Zębic.
Zainicjowała wiele cyklicznych imprez, spotkań mieszkańców i spędzania wolego czasu takich jak: „Zębickie spotkania w rytmie pór roku”, „Kino letnie”, „Po prostu fitness”, „Wakacje niePROWINCJONALNE” i wiele innych.
Pani Sołtys reaktywowała we wsi obyczaj plecenia dożynkowego wieńca przez mieszkańców Zębic. Z jej inicjatywy powstał wielopokoleniowy Zespół SPLOT, który rokrocznie opracowuje koncepcję wieńca i wykonuje dożynkowe dzieło.
Więcej informacji na temat wszystkich działań znaleźć można na prężnie prowadzonej stronie internetowej www.zebice.pl
Projekty z dofinansowaniem zewnętrznym zrealizowane na terenie Zębic:
Pani sołtys Anna Schindler od momentu wyboru na sołtysa bierze czynny udział w działaniach gminy oraz lokalnych stowarzyszeń (takich jak Stowarzyszenie Teraz Gmina) mających na celu pozyskanie środków unijnych. Dzięki jej dużemu zaangażowaniu, na terenie Zębic udało się zrealizować ważne projekty.
Pani Anna Schindler przewodniczyła ona pracom mającym na celu opracowanie zgodnie z wytycznymi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Planu Odnowy Miejscowości. Jego założenia związane z rozwinięciem zasobów infrastrukturalnych miejscowości oraz intensyfikacji rozwoju społeczności są przez Panią Sołtys od lat wdrażane w życie.
Bez zaangażowania Pani sołtys Anny Schindler realizacja przedstawionych projektów byłaby o wiele trudniejsza do realizacji.
„Odnowa wsi w Gminie Siechnice - zakup wyposażenia świetlicy wiejskiej w Zębicach oraz Punktów Informacji Turystycznej w Trestnie oraz Mokrym Dworze”
Projekt realizowany w 2011 roku współfinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego, który zakładał zakup wyposażenia świetlicy wiejskiej w Zębicach oraz Punktów Informacji Turystycznej w Trestnie i Mokrym Dworze. Wartość projektu: 70 740,12 PLN, w tym dofinansowanie 35 000 PLN. Projekt własny. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
„Modernizacja świetlicy wiejskiej w Zębicach”
Projekt realizowany w latach 2011-2012, współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Celem operacji jest modernizacja i remont świetlicy wiejskiej w Zębicach. Wartość projektu: 92 801,24 PLN, w tym dofinansowanie 40 000 PLN. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
„Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Siechnice - miejscowości Groblice, Zębice oraz Żerniki Wrocławskie”
Projekt realizowany w latach 2012-2014 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Celem działania jest poprawa staniu podstawowych usług dla ludności wiejskiej na terenie Gminy Siechnice poprzez budowę infrastruktury technicznej, tj. sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miejscowości Groblice, Zębice oraz Żerniki Wrocławskie. Wartość projektu: 8 816 025,70 PLN, w tym dofinansowanie 3 583 033,00 PLN. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
,,Zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej w miejscowości Zębice”
Projekt realizowany w latach 2013-2014, współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Celem operacji jest dalsze Zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej w Zębicach. Wartość projektu: 140 007,88 zł, w tym dofinansowanie: 69 000,00 zł . Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
Małgorzata Mokrowska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego, sołtyska Kotowic od 2003 roku
Małgorzata Mokrowska jest osobą niezwykle aktywną, dzięki czemu ma bardzo dobry kontakt z mieszkańcami. Dzięki Jej inicjatywie w 2002 roku udało się zachować Szkołę Podstawową, dziś uczęszcza do niej blisko 110 dzieci. Dzięki Jej zaangażowaniu i uporowi w 2007 roku udało się reaktywować Koło Gospodyń Wiejskich i doprowadzić do jego ponownego prężnego działania. Obecnie Koło liczy 20 osób.
W 2010 roku Pani Sołtys czynnie uczestniczyła w działaniach mających na celu obronę Kotowic przed powodzią. Zmobilizowała wszystkich mieszkańców do działania, współpracowała ze służbami odpowiedzialnymi za obronę przeciwpowodziową, wojskiem, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną.
Systematycznie dba o odbudowę i konserwację urządzeń melioracyjnych oraz rowów. Pani Sołtys działała na rzecz budowy wałów przeciwpowodziowych w Kotowicach, inwestycja jest w trakcie realizacji.
Pani Małgorzata Mokrowska jest również Radną Rady Miejskiej w Siechnicach i jako radna z wielkim zaangażowaniem walczyła o uruchomienie gminnej komunikacji na terenie Kotowic, co udało się zrealizować w październiku 2013 roku.
Mimo wielu obowiązków Pani Małgorzata potrafi pogodzić życie prywatne, pracę w gospodarstwie, z pracą na rzecz społeczności sołectwa, jak również całej Gminy Siechnice.
Mieszkańcy Kotowic zawsze mogą liczyć na jej pomoc w każdej sprawie, dlatego też od wielu lat właśnie Ją wybierają na sołtysa.
Projekty z dofinansowaniem zewnętrznym zrealizowane na terenie Kotowic:
Pani sołtys Małgorzata Mokrowska od kilku lat bierze czynny udział w działaniach gminy oraz lokalnych stowarzyszeń (takich jak Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gmin: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina – LIDER A4) mających na celu pozyskanie środków unijnych. Dzięki jej dużemu zaangażowaniu, na terenie Kotowic udało się zrealizować projekty unijne oddziałujące nie tylko na wieś, ale będące istotnymi w skali całej Aglomeracji Wrocławskiej.
Pani Małgorzata Mokrowska jest dla gminy najważniejszym „lokalnym liderem” przedstawiającym stanowisko całej społeczności wsi Kotowice, dzięki czemu projekt jest dostosowywany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Przewodniczyła ona pracom mającym na celu opracowanie zgodnie z wytycznymi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Planu Odnowy Miejscowości.
Na etapie realizacji projektów Pani sołtys czynnie włącza się w ich wykonywanie na terenie Kotowic. Dotyczy przede wszystkim społecznego nadzoru nad sposobem prowadzenia prac przez wykonawców zatrudnionych przez gminę. Pani sołtys jest także pomocna na etapie rozliczania projektu i opisu merytorycznego wykonanych działań.
Bez zaangażowania Pani sołtys Małgorzaty Mokrowskiej realizacja przedstawionych projektów byłaby o wiele trudniejsza do realizacji.
„Infrastruktura turystyczna - Budowa wieży widokowej w Kotowicach”
Projekt realizowany w latach 2010-2011, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Wartość projektu: 1 461 427,67 PLN, w tym wartość dofinansowania 500 000,00 PLN. Projekt polegał na budowie wieży widokowej w Kotowicach służącej do uprawiania turystyki aktywnej. Projekt własny. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
„Rozbudowa wieży widokowej w Kotowicach jako obiektu służącego edukacji ekologicznej związanej z obszarem Natury 2000”
Projekt realizowany w latach 2013-2014, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Priorytet 4, Działanie 4.7. Wartość projektu 922 254,00 PLN, w tym wartość dofinansowania z RPO WD na poziomie 85% wydatków kwalifikowanych wynosi 668 074,50 PLN. Projekt polega na rozbudowie infrastruktury służącej szeroko pojętej edukacji ekologicznej odnoszącej sie do obszaru NATURA 2000 poprzez podwyższenie wybudowanego obiektu wieży widokowej w Kotowicach z wys. 40,65 m o 17,34 m do ogólnej wysokości 57,99 m (+ 0,5 m masztu oświetlenia przeszkodowego). Proces edukacji ekologicznej będzie możliwe poprzez korzystanie przez odbiorców projektu z najwyższego tego typu punktu widokowego zlokalizowanego w centrum obszaru NATURA 2000 w Polsce, wyposażenie wieży w sprzęt optyczny umożliwiający obserwacje obszaru naturowego oraz wykonanie tablic edukacyjnych związanych z ww. obszarem. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
EDUKACJA BLIŻEJ NATURY - wsparcie oddolnych inicjatyw edukacyjnych na terenie gmin Żórawina i Święta Katarzyna (Siechnice)”
Celem projektu jest stworzenie i promocja 4 programów opisujących inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej i środowiskowej adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na terenach gmin Żórawina i Święta Katarzyna. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
W ramach projektu opracowano konkretne oferty wybranych inicjatyw edukacyjnych, które były promowane w formie publikacji drukowanej i elektronicznej. Celem projektu było wsparcie czterech inicjatyw z zakresu edukacji ekologicznej i środowiskowej na terenach gmin Żórawina i Święta Katarzyna. Jedna z nich dotyczyła Kotowic. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
Kotowice- droga dojazdowa do gruntów rolnych
Projekt zrealizowany w roku 2013 mający na celu przeprowadzenie modernizacji jego z głównych ciągów drogowych w miejscowości. Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wartość projektu 877 058,01 zł, dofinansowanie 156 680,00 zł. Projekt własny gminy Siechnice opracowany przy zaangażowaniu sołtys miejscowości.
Tekst: Mariusz Różnowicz, Agnieszka Alama
Zdjęcia: Agnieszka Jastrzębska