Nowe pędy przebiśniegów rozwijają się z cebulek jeszcze jesienią poprzedniego roku, co im umożliwia po pierwszych ociepleniach szybkie przebicie się przez ściółkę i śnieg by zakwitnąć.
Tej wyjątkowo ciepłej zimy przebijają się tylko przez ściółkę leśną. Kwiaty potrafią otwierać się i zamykać zależnie od temperatury. Dla pszczół i innych owadów zapylających gatunek ten jest pierwszym wiosennym źródłem pożywienia. Siedliskami tej rośliny są lasy liściaste a także grądy i łęgi niekiedy także łąki. Lubi miejsca wilgotne lekko zacienione.
Nasionka rozsiewane są przez mrówki, z których od wykiełkowania zakwitają dopiero po 6 latach. W sprzyjających warunkach tworzą wielkie skupiska rozmnażając się głównie poprzez cebulki przybyszowe.
Przebiśnieg jest gatunkiem chronionym, mimo tego jest jedną z najbardziej niszczonych roślin wiosennych. Są zrywane i sprzedawane na bazarach a także wykopywane z ziemi ich cebulki. Przez ludzką nieodpowiedzialność straciły wiele stanowisk, które rosnąc dziko zachwycały by swym pięknem i cieszyły oczy amatorów leśnych wędrówek.
Adam Polit