22 maja 2026 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 80-lecia istnienia szkoły. Było to spotkanie poświęcone wspomnieniom, podziękowaniom i refleksjom. Od ośmiu dekad szkoła była miejscem nauki, wychowania, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Przez jej mury przeszły setki uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy tworzyli jej historię z pasją, oddaniem i sercem.
W trakcie trwającego roku szkolnego, począwszy od 17-go października, cała społeczność szkolna świętowała 80-lecie istnienia placówki poprzez różnorodne projekty edukacyjne, artystyczne i kulturalne. Z tej okazji organizowano szereg jubileuszowych inicjatyw, konkursów czy spotkań z absolwentami. Można było poznać bądź przypomnieć sobie historię szkoły dzięki gablotom pamiątkowym w holu głównym budynku, spotkać się przy okazji ortograficznych zmagań w Gminnym Dyktandzie Żernickim, przy dźwiękach Koncertu Jubileuszowego, dać się uwieść pięknym muzycznym tonom, które prowadziły przez osiem dekad wspomnień zaklętych w dźwiękach. Uczniowie mogli przeprowadzić niezwykłe wywiady z byłymi dyrektorami szkoły, które stały się dla nich nie tylko okazją do niewyobrażalnych wzruszeń, ale przede wszystkim inspiracją. Konkursy, wywiady z absolwentami, projekty multimedialne i wiele, wiele więcej inicjatyw sprawiło, że ten jubileusz stał się wyjątkowy.
Właśnie dziś zostały zwieńczone wszystkie podjęte działania i zaangażowanie, z jakim uczniowie i nauczyciele przystąpili do ich realizacji. Cała społeczność szkolna uroczyście świętowała ten dzień wraz ze znamienitymi gośćmi: panem wiceburmistrzem Jakubem Kłosińskim, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej panem Dariuszem Lewerą, byłym wizytatorem szkoły panem Markiem Sieczką, Dyrektorami placówek oświatowych i kulturalnych z terenu gminy Siechnice, byłym wójtem Jerzym Fitką, byłym burmistrzem Milanem Ušákiem, byłymi dyrektorami szkoły: panią Adelą Woźniak, panią Aleksandrą Kozłowską i panią Teresą Rotter.
Z tej niezwykłej okazji zostało przygotowane również przedstawienie, które stanowiło metaforę drogi, przemian i przeobrażeń, jakie przeszła szkoła, ale też metaforę tego, co w szkole najpiękniejsze i najcenniejsze. Po spektaklu goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pełnej pamiątek sprzed wielu lat, do skorzystania z kodów QR, które zawierały wspaniałe wspomnienia oraz do odwiedzenia multimedialnej galerii.
Zapraszamy do oberzenia galerii zdjęć.


