9 lipca 2013 roku czternaście gmin i miast Dolnego Śląska podpisało Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzięki temu instrumentowi do podziału pomiędzy podmioty, które podpisały porozumienie będzie aż 1 miliard zł, przeznaczony na realizację nowych inwestycji.
Wśród sygnatariuszy Porozumienia znalazła się również Gmina Siechnice, reprezentowana przez Burmistrza Siechnic Milana Ušáka, który osobiście zaangażował się w projekt, widząc w nim szansę na rozwój naszej Gminy.
W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia Porozumienie podpisali (tradycyjnie i w formie elektronicznej) przedstawiciele: Gminy Wrocław, Gminy Siechnice, Gminy Jelcz-Laskowice, Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Miasta i Gminy Trzebnica, Miasta i Gminy Sobótka, Miasta Oleśnica, Gminy Długołęka, Gminy Czernica, Gminy Żórawina, Gminy Kobierzyce, Gminy Miękinia, Gminy Wisznia Mała i Gminy Oleśnica.
W samo południe zaproszeni goście przeszli do gabinetu Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, gdzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wszystkich sygnatariuszy Porozumienia i zaproszonych dziennikarzy.
Podczas tego spotkania wyjaśniono zasady i cele funkcjonowania ZIT. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument przyczyniający się do realizacji zintegrowanych strategii rozwoju terytorialnego. Z pomocą tego instrumentu partnerstwo reprezentujące miasta i ich obszary mogą realizować zintegrowane projekty.
Instrument ZIT zakłada delegację części zadań związanych z wdrażaniem programów operacyjnych (np. wybór projektów, przygotowanie kryteriów wyboru projektów etc) na poziom niższy niż regionalny (subregionalny lub lokalny) w celu realizacji zintegrowanych projektów, łączących działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Fundusz Społecznego. Aby realizować ZIT na obszarach funkcjonalnych konieczne jest stworzenie partnerstwa reprezentującego dany obszar.
ZIT jest szansą na rozwój dla mniejszych gmin, a podstawą jego funkcjonowania jest partnerstwo, bez podziału na tych „silniejszych” i „słabszych”. W przypadku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocław na równi z mniejszymi gminami, będzie realizował zintegrowane projekty.