Wiosną budzi się najmocniejszy z instynktów u zwierząt tj. instynkt przedłużenia gatunku. Z zimowisk przylatują ptaki, przeważnie jako pierwsze samce. Zaczynają intensywnie śpiewać i walczyć przeganiając jeden drugiego ustalając granice swoich rewirów. Z przylotem samic łączą się w pary by sie rozmnażać.
Już w pogodne dni kwietnia można usłyszeć pieśń drozda śpiewaka, która należy do najpiękniejszych rodzimych ptasich głosów.Śpiew o melancholijnym, dzwięcznym, fletowym,szczebioczącym motywie. Słychać go już o zmierzchu,kiedy inne ptaki jeszcze milczą.Wprowadza do rewiru nastrój spokoju.Jego melodia działa kojąco na ludzi.
Słońce jest coraz wyżej,pola i łąki pokrywają się zielenią i pierwszymi kwiatami.Dominuje kwitnąco na żółto mniszek lekarski potocznie nazywany mleczem.Po przekwitnieniu jego nasiona są głównym pokarmem ptaków śpiewających i ich piskląt tj.szczygieł, dzwoniec, makolągwa, kulczyk,wróbel itp.. Kwiaty leśne,zawilce żółte i gajowe kwitną w pośpiechu tworząc żółto-białe kobierce,żeby zdążyć przed rozwojem liści koron drzew, które uniemożliwią przedostanie się promieni słonecznych.