Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że gdy zaczyna się kolejny cykl zajęć - przez dwa dni w tygodniu od 18.30 do 20.30 - sala gimnastyczna ośrodka zdrowia ZOZ w Świętej Katarzynie przekształca się w lokalne centrum edukacji przedporodowej, a używając bardziej popularnego określenia „szkołę rodzenia”.
Przybyłym tam paniom w ciąży, towarzyszą często mężowie i partnerzy (przedział wiekowy 20-50 lat). Najpierw słychać sympatyczny gwar rozmów - przeważnie z udziałem kilkudziesięciu osób. Jednak po chwili wszyscy skupiają już uwagę na zagadnieniach, których znajomość pozwoli jeszcze bardziej świadomie przeżywać wspaniały czas oczekiwania na dziecko, a potem umiejętnie zadbać o ważne potrzeby noworodka, mamy i całej rodziny.
- Z naszą ofertą wystartowaliśmy w kwietniu 2023 roku i można powiedzieć, iż bardzo trafnie wpisaliśmy się w społeczne oczekiwania - mówi Beata Kostusik, koordynatorka „szkoły rodzenia” w Świętej Katarzynie, położna z wieloletnim doświadczeniem - Od tej inauguracji mamy już 165 absolwentek, nie licząc towarzyszących im panów, którzy z ogromnym zainteresowaniem uczestniczą w edukacji przedporodowej. Kolejne zajęcia rozpoczynamy 3 marca br.
- Mając na uwadze, że w gminie Siechnice systematycznie przybywa młodych mieszkańców, staramy się dostosowywać do tego model opieki zdrowotnej, rozwijając na przykład dział ginekologii - dodaje Andrzej Martynow, dyrektor ośrodka zdrowia ZOZ w Świętej Katarzynie - Zatrudniamy już 4 lekarzy tej specjalności. Dokupujemy sprzęt do diagnostyki ginekologicznej. Zajmujemy się profilaktyką raka szyjki macicy. W przypadku pacjentek bez powikłań, chodzi o tzw. ciąże fizjologiczne, mogą one ze swojego wyboru do czasu porodu pozostawać pod opieką jedynie naszych położnych.
Beata Kostusik zwraca uwagę na to, że zajęcia w „szkole rodzenia” na terenie naszej gminy, charakteryzują się naprawdę wysoką jakością. Profesjonaliści (położne, pielęgniarki, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, psycholog) potrafią umiejętnie przekazywać uczestnikom wiedzę a także nauczyć wykonywania praktycznych działań np. pielęgnacyjnych. W programie zajęć znajdują się zagadnienia dotyczące porodu, połogu, laktacji (karmienia), pielęgnacji i kąpieli noworodków, fizjoterapii i ćwiczeń, szczepień, udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Omawiane są także różne aspekty psychologiczne. Zajęcia przebiegają w bardzo sympatycznej atmosferze. Ludzie się poznają, niektórzy zaprzyjaźniają, szybko mówią do siebie po imieniu, przenosząc te relacje także na funkcjonowanie w swoim środowisku zamieszkania. Chętnie podtrzymywane są też kontakty ze „szkołą rodzenia”, choćby na mediach społecznościowych. Podczas zjazdów absolwentów, przewijają się prawdziwe tłumy – bywało, że nie wszyscy mogli jednocześnie zmieścić się na sali a potem stanąć do wykonania wspólnego zdjęcia.
Jakie są plany „szkoły rodzenia” na przyszłość? Ciekawych pomysłów nie brakuje.
- To prawdopodobne, że mając już sygnały o takich potrzebach, uruchomimy specjalne zajęcia dla dziadków, którzy deklarują swoim dzieciom pomoc w wychowywaniu wnuków, ale chcieliby odświeżyć sobie pewne umiejętności, poznać współczesne trendy - mówi Beata Kostusik.
Dyrektor Andrzej Martynow: - Spore nadzieje na rozwój świadczeń zdrowotnych i usług towarzyszących, łączymy z coraz bliższą już perspektywą naszego funkcjonowania w nowo budowanym ośrodku zdrowia w Siechnicach. W dotychczasowej lokalizacji nie mamy już nawet metra wolnej przestrzeni. Po przeprowadzce także szkoła rodzenia otrzymałaby silniejszy wiatr w żagle.
Warto wiedzieć
Trwające 6 tygodni zajęcia w „szkole rodzenia” w ZOZ w Świętej Katarzynie przy ul. Żeromskiego 1, na mocy kontraktu z NFZ są bezpłatne dla pacjentek (po 21 tygodniu ciąży), które złożyły do położnej stosowną deklarację. Odpłatność za zajęcia ponosi natomiast osoba towarzysząca. Uczestnicy muszą wziąć ze sobą obuwie zmienne i/lub grube skarpety. Kontakt dla zainteresowanych: gabinet 201 nr tel. 71 311 62 99 wew. 7
Rozmawiał Jan Wawrzyniak.