Od 24 października 2024 r. indywidualni i zrzeszeni hodowcy pszczół po raz kolejny będą mogli ubiegać się o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Nabór prowadzony jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w następujących dziedzinach:
- Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2)
Wnioski o przyznanie pomocy mogą w tym przypadku składać indywidualni pszczelarze oraz – w ich imieniu – organizacje pszczelarskie.
Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.
Refundacja wynosi do 50 proc. kosztów netto. Maksymalna wysokość pomocy przekazanej beneficjentowi to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli, a dofinansowanie na jednego hodowcę nie może przekroczyć 15 tys. zł.
Pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia wniosku.
Od tego naboru dodatkowym warunkiem jest prowadzenie przez nich od co najmniej 3 lat wpisanej do rejestru działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół albo posiadanie branżowego wykształcenia średniego.
- Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej (I.6.4)
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach tej interwencji mogą składać wyłącznie indywidualni pszczelarze.
Realizowane z dofinansowaniem operacje muszą obejmować zakup nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli. W tym przypadku wysokość refundacji pomocy - do 50 proc. kosztów netto.
Wnioski będą przyjmowane do 22 listopada 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie ARiMR.