Zaangażowanie władz Gminy Siechnice na czele z Burmistrzem Siechnic Milanem Ušákiem, któremu towarzyszyło zawsze ogromne wsparcie mieszkańców – w tym jednostek pomocniczych i organizacji pozarządowych części radnych. Tak scharakteryzować możemy wieloletnią walkę o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 94. Jak już informowaliśmy w listopadzie, na niezwykle ruchliwej i obfitującej w tragiczne wypadki drodze wkrótce – w Radwanicach, Siechnicach i Groblicach – powstanie kilkanaście doświetlonych przejścia dla pieszych. Teraz pojawiła się kolejna dobra informacja o zaplanowanej inwestycji w Radwanicach. Przedstawiamy informację Burmistrza Milana Ušáka w tej sprawie.
Niesatysfakcjonujące, ale potrzebne zmiany
Należy stwierdzić, że niestety nie mamy do czynienia z satysfakcjonującym rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa na DK94 – co wielokrotnie wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań postulowałem. Na razie więc trzeba się cieszyć z pierwszego kroku i żywić nadzieję, że jest to początek zmian.
16 stycznia bieżącego roku Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła postępowanie przetargowe, w wyniku którego wyłoniony zostanie wykonawca do przeprowadzenia prac na skrzyżowaniu DK 94 (skrzyżowanie ulicy Wrocławskiej z ulicami Mickiewicza i Kolejową) w Radwanicach. Powstanie tu nowe przejście dla pieszych i oświetlenie.
Warto przypomnieć, że w pierwszej połowie 2023 r. mieszkańcy Gminy Siechnice z mojej inicjatywy (składając prawdopodobnie rekordową w historii Gminy Siechnice liczbę ponad 2,5 tysiąca podpisów) – skierowali do Premiera rządu RP i GDDKiA petycję dotyczącą budowy lub gruntownej modernizacji drogi krajowej nr 94 na odcinku prowadzącym przez naszą gminę tj. pomiędzy miejscowościami: Radwanice, Siechnice, Groblice. Odpowiedź na nią lakoniczna i mało konkretna z pewnością nie była tą oczekiwaną przez tysiące mieszkańców naszej gminy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ…
Gmina pozyskała 35 mln na przebudowę skrzyżowań (w tym „wjazdu do Lidla”)
Podjąłem też inne skuteczne działania, dotyczące problemów komunikacyjnych na drodze krajowej nr 94. Gmina Siechnice pozyskała w październiku ubiegłego roku 35 mln zł w ramach siódmej edycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - Rozwój stref przemysłowych. Dzięki tym środkom zaplanowano m.in. budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Ciepłowniczej z ul. Opolską (DK 94) oraz przebudowę skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego z DK 94 w Siechnicach (z wjazdem na teren PPO Siechnice).
Potrzebujemy bezpiecznej DK94!
Wiele wskazuje na to, że w przyszłości nadal będą potrzebne pilne, stanowcze i energiczne działania oraz aktywność mieszkańców Gminy Siechnice, zmierzające do całościowego uregulowania problemu z DK nr 94. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za podpisanie omówionej petycji, ale także za wcześniejsze indywidualne i grupowe (z udziałem m.in. Rady Osiedla Radwanice, Radnych Rady Miejskiej) działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na DK 94. Pozytywna decyzja dotycząca doświetlenia lub przebudowy kilkunastu przejść dla pieszych, pokazuje sens we wspólnym wysiłku a każdy sukces (mniej i bardziej spektakularny) należy traktować jako wspólny dorobek wszystkich mieszkańców.
Stanowczo należy jednak podkreślam, że powinniśmy dążyć do tego – aby w perspektywie kilku, kilkunastu lat DK 94 przebiegała przez nasz teren w nowym śladzie i – przynajmniej docelowo - dwujezdniowym przebiegu. Jest to w interesie każdego mieszkańca, który jako kierowca, pasażer, pieszy lub rowerzysta, korzysta z tej drogi. Chodzi o bezpieczeństwo, zdrowie i życie nasze i naszych dzieci. W latach 2007-2021 doszło tutaj do 833 zdarzeń drogowych, wskutek których śmierć poniosło 12 osób. Ponadto w tych zdarzeniach rannych zostało 137 osób, w tym 39 ciężko. To są zatrważające dane, które z każdym rokiem są powiększane w wyniku tragicznych wypadków.
Według wszystkich dostępnych danych o natężeniu ruchu – wydolność DK94 na naszym terenie jest już wyczerpana. Kilkanaście tysięcy aut dziennie, w dużej części ciężarowych, przejeżdża przez naszą gminę tylko tranzytem, a ich docelowe miejsca położone są w innych województwach. Dla takiego transportu powinna powstać dwujezdniowy odcinek DK 94 w nowym śladzie.
Nowa trasa DK94 powinna rozpocząć się we Wrocławiu od tzw. trasy krakowskiej, a następnie powinna - omijając miejscowości Radwanice, Siechnice i Groblice – przebiegać obszarem wyznaczonym ponad 20 lat temu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Czy po zmianach w rządzie nadal będziemy lekceważeni przez władze państwowe?
W 2023 roku ówczesne władze Państwowe zdecydowały, że droga krajowa nr 94 w rejonie Wrocławia będzie gruntownie przebudowana (do standardu przebiegu dwujezdniowego!) na odcinku Wrocław-Lubin, a nie Wrocław-Oława, choć to na w naszej gminie GDDKiA odnotowała większe natężenie ruchu samochodowego. To oznacza, że Rząd RP potraktował nas – mieszkańców Gminy Siechnice – jako obywateli drugiej kategorii.
Zachęcam wszystkich Państwa do kontaktu wszelkimi możliwymi drogami (oficjalna korespondencja, media społecznościowe, petycje itp.) z: dolnośląskimi posłami i senatorami, Ministerstwem Infrastruktury, Premierem Donaldem Tuskiem. Naciskajmy wspólnie na polityków, aby zainteresowali się naszym problemem i podjęli konkretne działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Siechnice.
Milan Ušák
Burmistrz Siechnic