EC Czechnica, to jeden z największych w Gminie Siechnice obiektów przemysłowych, a jednocześnie prawdziwy zabytek techniki. Najprawdopodobniej zakończy on swoje wieloletnie funkcjonowanie w drugim kwartale przyszłego roku. Wówczas z dostawami ciepła i energii elektrycznej, ruszy pełną parą, budowana w pobliżu - nowoczesna, ekologiczna Czechnica – 2. Burmistrz Siechnic Milan Ušák 16 października br. zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie konsultacyjne w formie spaceru studyjnego szlakiem planowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych dla Gminy Siechnice na lata 2023-2030. Przed wejściem do starego zakładu produkcyjnego przy ul. Fabrycznej 22 zgromadziło się ponad 20 osób, zainteresowanych obecnym stanem obiektu, a także jego dalszymi losami w przyszłości. Z czasem wysłużona EC Czechnica, poddana rewitalizacji, zacznie być znana - lokalnie i regionalnie - z oferowania różnych atrakcji. Będzie wypełniała inne niż gospodarcze role – społeczne, kulturowe.
Jak już kilkakrotnie informowaliśmy, na przygotowaniu i realizacji projektu rewitalizacyjnego w EC Czechnica, skoncentruje się spółka „Siechnice Nowa Energia” (po 50 proc. udziałów mają w niej Gmina Siechnice i KOGENERACJA S.A.). Niezwykle interesujący poniedziałkowy spacer utrwalił przekonanie z jak wielkim i wieloaspektowym wyzwaniem przyjdzie się zmierzyć. Uwagę zwracała monumentalna architektura wielkiego obiektu (27 tys. metrów kw. powierzchni) ale także wiele fascynujących elementów i detali w jego wnętrzu jak: okna, drzwi, schody, poręcze, świetliki w stropach. W trakcie zwiedzania (uczestnicy zaglądnęli m.in. do nastawni, sterowni, rozdzielni elektrycznej, hali z turbinami parowymi, przeszli schodami w górę i w dół przez wiele korytarzy), gwałtownie zmieniały się wygląd oraz specyfika poszczególnych pomieszczeń - od wielkich często bardzo wysokich, do małych, wąskich i na tyle niskich, że miało się wrażenie iż włosy dotykają sufitu. Na trasie przemarszu występowały też spore różnice temperatur - raz odczuwało się przenikliwy chłód, aby po chwili mieć wrażenie pobytu w tropiku.
Głównym celem spaceru studyjnego było objęcie kolejną refleksją, rewitalizacyjnych działań, które są niezbędne oraz przymierzenie się do wkomponowania ich w Gminny Program Rewitalizacji na najbliższe lata. Przy okazji padło też wiele różnych pytań. Odpowiadali na nie, przekazując uzupełniające informacje m.in. Tomasz Wojtukiewicz, dyrektor departamentu technicznego w KOGENERACJI S.A., Jarosław Grzebielec, dyżurny inżynier ruchu w EC Czechnica (sprawy związane z procesami produkcyjnymi), Grzegorz Salwa, dyrektor Biura Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Siechnicach a jednocześnie wiceprezes spółki „Siechnice Nowa Energia” (wątki projektowe i rewitalizacyjne), Roman Kasprowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach (jako były pracownik EC Czechnica dysponuje on bogatą wiedzą o historii obiektu, wydarzeniach z przeszłości).
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Aby być na bieżąco z informacjami z terenu gminy Siechnice, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera - rejestracja pod linkiem https://www.siechnice.gmina.pl/newsletter.html