Scenografia udanie wprowadzała w nastrój wydarzenia. W szkolnej bibliotece „pojawił się zagajnik”, w którym pod młodymi sosnami wyrosły grzyby. Obok ustawiono pojemniki na segregację odpadków, jakie niektórzy ludzie niestety pozostawiają w lesie. Wokół na stelażach można było oglądać plastyczne prace, nadesłane na szkolny konkurs „Dzień Drzewa”. Z kolei uczniowie z klasy II c, zaprezentowali się w słowno-muzycznym przedstawieniu pełnym ekologicznych przesłań. Tak wyglądała 12 października br. inauguracja ekopracowni przyrodniczej (znajduje się w sali nr 12 na pierwszym piętrze) w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej nr 2 w Siechnicach przy ul. Osiedlowej 2.
Jej uruchomienie było możliwe przede wszystkim dzięki pozyskaniu przez Gminę Siechnice 45 tys. zł z „Programu EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły”. Środki na ten cel pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na czwartkowe otwarcie ekopracowni przybyli m.in.: Burmistrz Siechnic Milan Ušák, Sekretarz Gminy Barbara Kosterska, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Kasprowicz, Radny Rady Miejskiej w Siechnicach Andrzej Dulski, Dyrektor Biura Funduszy Zewnętrznych UM w Siechnicach Grzegorz Salwa. W sympatycznym wydarzeniu wzięli też udział zaoproszeni goście, w tym Łukasz Kasztelowicz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bartłomiej Wiązowski - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW.
Wszystkich uczestników uroczystości powitał Cezar Szeligiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach. Zwrócił uwagę na to, że ekopracownia, w szkole wybudowanej w technologii pasywnej, stanie się bardzo cennym uzupełnieniem działań edukacyjnych. Uczniowie w atrakcyjny sposób będą zgłębiali tajniki natury, pogłębiali swoje przyrodnicze pasje. Dyrektor szkoły nie kryjąc satysfakcji z uruchomienia ekopracowni podziękował nie tylko za sfinansowanie przedsięwzięcia ale także za zaangażowanie w projekt przez nauczycieli, szkolną Radę Rodziców.
W swoim wystąpieniu Burmistrz Siechnic Milan Ušák, dołączając do podziękowań zwrócił uwagę, że cenne wsparcie szkolnego projektu przez WFOŚiGW nie jest w ostatnim czasie jedynym istotnym tego przykładem na terenie naszej gminy. Niedawno został przekazany do eksploatacji zbiornik retencyjny w Smardzowie, który Wojewódzki Fundusz dofinansował kwotą blisko 1 mln zł. Burmistrz podkreślił wielką troskę Gminy Siechnice o naturalne środowisko. Również temu celowi służy już zrealizowany w dużej mierze program rewitalizacji terenów parkowych m.in. w Radwanicach, Grodziszowie, Sulimowie, Sulęcinie.
Z kolei zabierający głos Łukasz Kasztelowicz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pogratulował mieszkańcom Siechnic aktywności ekologicznej.
Podkreślić należy, że WFOŚiGW ogłaszając konkurs wskazał, że w każdym powiecie w ramach tego dofinansowania mogą powstać tylko dwie pracownie. Dzięki inicjatywie i współpracy społeczności szkolnych - dyrekcji, pedagogów, rodziców i dzieci - obie pracownie przewidziane dla powiatu wrocławskiego zostaną utworzone w gminie Siechnice. Wkrótce pracownia o tematyce OZE (odnawialne źródła energii) ma powstać w SP 1 w Siechnicach.
https://sp2.siechnice.com.pl/relacja/klasowa-uprawa-kwiatow
https://sp2.siechnice.com.pl/relacja/konkurs-fotograficzny-woda-w-obiektywie
https://sp2.siechnice.com.pl/relacja/dzialania-kola-przyrodniczego
https://sp2.siechnice.com.pl/relacja/sladami-siechnickich-pomnikow-przyrody