INFORMACJA W SPRAWIE ZWROTU CZĘŚCI AKCYZY ZAWARTEJ W CENIE OLEJU NAPĘDOWEGO WYKORZYSTYWANEGO DO PRODUKCJI ROLNEJ
I. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. Nr 52, poz. 379) oraz ustawą z dnia 22 grudnia 2011 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 291 poz. 1707) wnioski o zwrot części podatku akcyzowego należy składać w nieprzekraczalnych terminach:
1. od 1 do ostatniego lutego wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 września do 31 stycznia,
2. od 1 do 31 sierpnia wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca.
UWAGA: WNIOSKI ZŁOŻONE PRZED 1 LUTEGO LUB 1 SIERPNIA ORAZ WNIOSKI ZŁOŻONE PO OSTATNIM DNIU LUTEGO LUB 31 SIERPNIA NIE MOGĄ BYĆ ROZPATRYWANE !
II. Kompletny wniosek powinien składać się z następujących dokumentów:
1. poprawnie wypełnionego formularza wniosku – do pobrania w Urzędzie Miejskim w pok. 104 lub Kancelarii oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – www.minrol.gov.pl
2. faktury / faktur VAT bądź ich potwierdzonych (przez upoważnionego pracownika Urzędu Miejskiego) za zgodność z oryginałem kopii.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (pismo z dnia 14 października 2011 r. znak PL/LM/835/16/JGR/11/AE-3658), potwierdzenie za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, składanych wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego przez producentów rolnych, dokonywane na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - podlega opłacie skarbowej.
UWAGI:
a) FAKTURY VAT W POLU NAZWA TOWARU POWINNY ZAWIERAĆ TREŚĆ „OLEJ NAPĘDOWY”
b) FAKTURY POWINNY ZAWIERAĆ IMIĘ I NAZWISKO LUB NAZWĘ PRODUCENTA ROLNEGO LUB WSPÓŁPOSIADACZY
3. Odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku gdy producent rolny podlega wpisowi do tego rejestru.
W wypadku, gdy grunty stanowią przedmiot współposiadania, zwrot przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacie wyrazili pisemną zgodę (w odpowiednim miejscu formularza wniosku).
UWAGA: ZWROT CZĘŚCI PODATKU AKCYZOWEGO PRZYSŁUGUJE TYLKO JEDNEMU WSPÓŁPOSIADACZOWI GRUNTÓW, W PRZYPADKU GDY KTÓRYKOLWIEK ZE WSPÓŁPOSIADACZY NIE WYRAZI PISEMNEJ ZGODY, ZWROTU NIE DOSTANIE ŻADEN ZE WSPÓŁPOSIADACZY.
III. Uprawnieni do składania wniosków o zwrot części podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym są producenci rolni.
1. Za producenta rolnego uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
2. Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów (powyżej 1 ha przeliczeniowego lub powyżej 1 ha fizycznego) sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zakrzewione zadrzewione na użytkach rolnych,
z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
3. W przypadku, gdy właściciel gospodarstwa rolnego oddaje w posiadanie (wydzierżawia) swoje grunty rolne innej osobie (odpłatnie lub nieodpłatnie) prawo do zwrotu części akcyzy ma posiadacz zależny (dzierżawca - czyli osoba, która faktycznie prowadzi produkcję rolną na tych gruntach).
IV. Zwrot podatku następuje w terminach:
1. 2-30 kwietnia – w przypadku pierwszego wniosku
2. 1-31 października - w przypadku drugiego wniosku
gotówką w kasie Urzędu Miejskiego lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Informacja w sprawie zwrotu akcyzy
Archiwum
Piątek, 20.01.2012Data publikacji, Piątek, 20.01.2012
Administrator Autor, Administrator 1108Ilość wyświetleń, 1108