Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
banerek-fotowoltaika.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
baner-oferty-pracy.jpg
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Gmina Siechnice nagrodzona na Forum Ekonomicznym w Krynicy
15 / 09 / 2017 Aleksandra Chlebosz 1458

W dniach 5-7 września 2017 roku odbyło się XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W ramach wydarzenia zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się osób, organizacji i firm. Po raz pierwszy przyznano też nagrody „Gospodarny Samorząd”. Gmina Siechnice może pochwalić się niezwykle wysoką pozycją w rankingu przygotowanym na potrzeby tego konkursu”.

 

Konkurs „Gospodarny Samorząd 2017” składał się z dwóch części: „Przedsiębiorczy Samorząd” oraz „Obywatelski Samorząd”. Ranking został przygotowany przez ekspertów z Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Najważniejszym elementem podlegającym ocenie w rankingu był rozwój gospodarczy gmin. Pod uwagę wzięte zostały trzy ostatnie lata, w tym wypadku 2014-2016. Wyłonienie zwycięzców składało się z dwóch etapów.

 

Pierwszy etap to ocena: dochodów własnych do dochodów ogółem, dochodów własnych w przeliczeniu na mieszkańca, nadwyżki bieżącej wydatków bieżących, wysokość inwestycji w stosunku do dochodów, wielkość zadłużenia w stosunku do dochodów, wpływów z podatków PIT i CIT, wpływu z podatku od nieruchomości, wydatków na transport oraz gospodarkę mieszkaniową. Na podstawie tej oceny, do wybranych gmin zostały doręczone ankiety, które zawierały 18 pytań, z czego 8 dotyczyło drugiego etapu rankingu.

 

Drugi etap poza danymi finansowymi uwzględniał również odpowiedzi z wyżej wymienionych ankiet, badające gminy pod względem jakościowym. Dodatkowe punkty w rankingu mogli przyznać członkowie  Kapituły Rankingu, do której należeli m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski oraz Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Andrzej J. Chochół. W ankiecie padły pytania m. in o: preferencje podatkowe dla biznesu czy stopień pokrycia gminy planami zagospodarowania przestrzennego.

 

Ogólnopolskie nagrody „Gospodarny Samorząd 2017” zostały przyznane w 3 kategoriach: dla miast na prawach powiatu, dla gmin miejskich (i miejsko-wiejskich) oraz dla gmin wiejskich.

 

W części rankingu „Przedsiębiorczy Samorząd” w kategorii gminy miejskie (i miejsko-wiejskie) Gminie Siechnice udało się zająć wysokie 2 miejsce. Z terenu powiatu wrocławskiego poza Siechnicami, w rankingu znalazła się tylko gmina Kąty Wrocławskie (na 6 miejscu).

 

W rankingu zostały przyznane również wcześniej wspomniane wyróżnienia „Obywatelski Samorząd”. Otrzymywały go gminy, którym udaje się najlepiej współpracować z mieszkańcami.

 

W tym wypadku Gminie Siechnice również udało się zająć 2 miejsce. Podobnie jak w wypadku nagrody „Przedsiębiorczy Samorząd” inne gminy z powiatu wrocławskiego (poza Kątami Wrocławskimi - 7 miejsce) nie znalazły się w rankingu.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg