W czerwcu przyznana została dla Gminy Siechnice kolejna w tym roku ogólnopolska nagroda. Tym razem Fundacja Go’n’Act (z Biestrzykowa) wraz Gminą Siechnice zostały wyróżnione Nagrodą Super Samorząd 2017.
Nagroda przyznawana została w ramach Akcji Masz Głos, która wspiera osoby z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego, a partnerami: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.
W akcji Masz Głos w edycji 2016/2017 wzięło udział 350 grup z całej Polski. 5 czerwca podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim, Gmina Siechnice wraz z sześcioma innymi laureatami otrzymała nagrodę Super Samorząd, przyznawaną za dokonanie pozytywnych zmian w miejscu zamieszkania. Tytuł ten otrzymują wspólnie uczestnicy akcji oraz wspierające ich władze lokalne.
Za co przyznana została nagroda dla Fundacja Go’n’Act wraz Gminą Siechnice?
Młodzi mieszkańcy uczestniczący w działaniu przygotowanym przez Fundację Go’n’Act i władze gminy Siechnice otrzymali Nagrodę Super Samorząd 2017 za zaangażowanie dzieci w prace nad ulepszaniem ich miejsca zamieszkania oraz za podjęcie przez władze gminy decyzji o remoncie placu zabaw w Żernikach Wrocławskich, co było zgodne z rekomendacją dzieci.
– Uświadomili wielu osobom, że obywatelem jest się od kołyski, i udzielili głosu najmłodszym mieszkańcom Gminy Siechnice. Wiek 7–13 lat to najlepszy czas na edukację obywatelską, na pokazywanie, czym jest dobro wspólne. To wspaniałe, że młodzież interesuje się wspólnotą. Jak u Korczaka – uzasadniają swój wybór członkinie i członkowie jury.
Inicjatorem działań była Fundacja Go’n’Act z Biestrzykowa, która zaprosiła szesnaścioro dzieci w wieku 7–13 lat z kilku miejscowości terenu Gminy Siechnice do prac nad ulepszeniem przestrzeni gminy. Zainteresowanie projektem było duże, zaangażowali się w nią także rodzice dzieci.
Młodzi planiści i planistki sfotografowali te miejsca w swoim otoczeniu, które im się podobają, i te, których z różnych powodów nie lubią. Podczas warsztatu opracowali pomysły na to, jak ulepszyć ich miejsce zamieszkania.
Kolejnym krokiem była wizyta u Burmistrza Milana Ušáka, któremu dzieci przekazały rekomendacje. Burmistrz okazał się otwarty na młodych mieszkańców i mieszkanki, a wysoka ranga spotkania została potwierdzona na piśmie – w formie usprawiedliwień nieobecności od samego Burmistrza.
Władze lokalne uznały słuszność rekomendacji i przekazały 100 000 złotych na remont miejscowego placu zabaw. Zdjęcia wykonane przez dzieci prezentowane były na wystawie w holu Urzędu Miejskiego.
- Burmistrz zaprosił dzieci do siebie, miały one poczucie, że ich głos jest ważny i że mieszkańcy (nawet ci najmłodsi) mają prawo wyrażać swoje opinie i wymagać od lokalnych władz dbania o podległe tereny – podsumowuje projekt Magdalena Szymańska, Prezes Fundacji Go’n’Act i pomysłodawczyni projektu.
Tekst, film, foto: www.maszglos.pl