Na początku maja w lesie na pograniczu Siechnic i Kotowic znaleziono szczątki sarny. Na podstawie obrażeń zwłok można stwierdzić, że najprawdopodobniej sarna została zabita przez wilka. W przypadku potwierdzenia tej informacji, będzie to pierwszy ślad obecności wilka szarego w naszej gminie. Drugi z sygnałów pojawił sie w ostatnich dniach i mówi o odnalezieniu w lesie w okolicach Siechnic szczeniąt wilka.
Od zeszłego roku w mediach pojawia się co raz więcej informacji o obecności wilków na Dolnym Śląsku. W lutym br. portal MojaOlesnica.pl donosił, iż w powiecie oleśnickim widziano dwie watahy wilków1. W kwietniu br. Gazeta Wrocławska informowała o śmiertelnym potrąceniu wilka na autostradzie A4 w gminie Kostomłoty2.
Wilcza rodzina – zwyczaje
Wilki są zwierzętami stadnymi, funkcjonującymi w grupach (tzw. watahach), z silną hierarchizacją, w Polsce liczących zazwyczaj 4-6 sztuk. Wataha obejmuje sobie terytorium, które w polskich warunkach osiąga wielkość ok. 150 km kw.3 Stado wilków składa się przeważnie z bliższych i dalszych członków jednej rodziny, dowodzonych przez parę przewodników – basiora i waderę. Najmłodsze wilki zajmujące najniższą pozycję w grupie po osiągnięciu dojrzałości z czasem odchodzą z watahy w celu znalezienia towarzyszki i stworzenia własnego stada.
Wilki mogą zjeść wszystko co zdołają upolować – od drobnych zwierząt po duże zwierzęta kopytne. Polując w większej ilości, wilki mogą położyć większe zwierzę (np. dorosłego łosia czy jelenia), natomiast samotny wilk z większych zwierząt może upolować np. małą sarną lub owcę. Wilk podczas jednego posiedzenia może zjeść do 10 kg mięsa. Uzupełnieniem diety wilka są owoce i runo leśne.
Spotkanie człowieka z wilkiem
Wilki unikają kontaktu z ludźmi, dlatego do bezpośredniego spotkania człowieka z wilkiem dochodzi niezwykle rzadko. Jednak, w przypadku natknięcia się w lesie na wilka należy zachować spokój, nie wpadać w panikę, nie wykonywać gwałtownych ruchów ani uciekać. Nie powinniśmy wpatrywać się w oczy wilka oraz pokazywać zębów, gdyż może to zostać uznane za rzucenie wyzwania zwierzęciu i przygotowanie do ataku. Może się zdarzyć, że wilk nie oddali się od razu, tylko przez dłuższą chwilę będzie się nam przyglądać. Wilki są ciekawskie oraz widzą monochromatycznie i mniej ostro niż ludzie, dlatego muszą dłużej przyglądać się napotkanemu osobnikowi, ponadto starają się dobrze poczuć zapach. W takim przypadku najlepiej poczekać, aż zwierzę zobaczy z kim ma do czynienia i odejdzie4.
Gdy wilk zacznie warczeć i szczerzyć kły, powinniśmy wycofać się powoli nie odwracając się plecami do zwierzęcia, nie można zrywać się do nagłej ucieczki, gdyż w wilku może pojawić instynkt ścigania zdobyczy.
Badacze i znawcy wilków uważają, że wilki nie są groźne dla ludzi i atakują tylko w samoobronie, kiedy mają poczucie zagrożenia i nie ma żadnej możliwości ucieczki. Ewentualność ta dotyczy również sytuacji spowodowanej zranieniem wilka, na przykład kiedy zwierzę jest poważnie skaleczone albo bardzo chore i nie może się ruszać, lub przynajmniej nie może odpowiednio szybko uciec5.
Na skutek ataków wilków na świecie od 2000 roku do dziś zginęło 9 osób, ostatni taki przypadek został odnotowany w Gruzji w 2009 roku6.
Zagrożenie dla psów
Spotkanie wilka z psem może być śmiertelnie niebezpieczne dla czworonoga, który może zostać zaatakowany jako konkurent wilka lub w celu konsumpcyjnym. Dlatego spacerując z psem po kompleksie leśnym wskazane jest trzymanie psa na uwięzi.
Ochrona prawna wilka
W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183).
Szkody wyrządzone przez wilki
W przypadku wyrządzenia przez wilki szkód w pogłowiu zwierząt gospodarczych, poszkodowani hodowcy mogą zwracać się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o odszkodowanie ze Skarbu Państwa za poniesione straty na podstawie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U 2016 poz. 2134).
Autorka J.A.G.
Przypisy:
1. Źródło: mojaolesnica.pl/20205,dwie-watahy-wilkow-w-powiecie.php?strona=2
2. Źródło: www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/wilk-w-poblizu-wroclawia-zostal-potracony-przez-auto-zdjecia,11976996/
3. Źródło: www.wilki.pl
4. Źródło: www.polskiwilk.org.pl/jesli-spotkasz-wilka
5. Źródło: dzikiezycie.pl/archiwum/1998/luty-1998/czy-wilki-atakuja-ludzi
6. Źródło: www.radiowroclaw.pl/articles/view/28716/Wilkow-przybywa-Radosc-i-strach