2 września 2016 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 poz. 744). Zgodnie z zapisami ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Zakazane jest również propagowanie ustroju totalitarnego. Za propagowanie komunizmu uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.
Przepisy ustawy dotyczą nazw nadawanym przez jednostki samorządu terytorialnego nowym budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, a także zobowiązują do zmiany nazw dotychczasowych, jeżeli uchybiają one przepisom ustawy.
Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia
w księgach wieczystych oraz uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Jak również zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
Dla naszej Gminy oznacza to, że Burmistrz Siechnic zobowiązany jest do poddania weryfikacji nazw ulic oraz obiektów publicznych w poszczególnych miejscowościach, a w przypadku konieczności wprowadzenia zmian nazw, przygotowania stosownego projektu uchwały Rady Miejskiej w Siechnicach i przedłożenia go Radzie do uchwalenia. Obowiązujące obecnie nazwy, które nie spełniają wymagań ustawy muszą zostać zmienione do 2 września 2017 r.