Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu informuje, że na stronie internetowej www.wroclaw.pios.gov.pl w zakładce „Monitoring środowiska” dostępne już są opracowania stanu poszczególnych komponentów środowiska badanych w 2015 r. zgodnie z „Programem Monitoringu Środowiska województwa dolnośląskiego na lata 2013-2015”.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z następującymi opracowaniami:
1. „Ocena poziomów substancji w powietrzu oraz wyniki klasyfikacji stref województwa dolnośląskiego za rok 2015 (zgodnie z art. 89 ustawy Prawo ochrony środowiska)”
2. „Ocena jakości powietrza na terenie województwa dolnośląskiego w 2015 roku”
3. „Ocena stanu jednolitych części wód powierzchniowych na terenie województwa dolnośląskiego za rok 2014” (zaktualizowana dostępna będzie po 30 czerwca br.)
4. „Ocena stanu czystości wód podziemnych województwa dolnośląskiego rok 2015”
5. „Klimat akustyczny w wybranych punktach województwa dolnośląskiego w roku 2015”
6. „Ocena stopnia zanieczyszczenia gleb województwa dolnośląskiego w 2015 roku —obszary bezpośrednio zagrożone zanieczyszczeniami”
7. „Badania poziomów pól elektromagnetycznych w wybranych punktach województwa dolnośląskiego w roku 2015”.
Jednocześnie informujemy, że na podstawie danych ze stacji monitoringu jakości powietrza działających w 2016 r. w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na terenie województwa dolnośląskiego, do dnia 30.04.2016 r., zarejestrowano przekroczenie dopuszczalnej liczby przekroczeń 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM 10 (powyżej dopuszczalnych prawem 35 dni w roku ze stężeniami średniodobowymi powyżej 50 µg/m3) na 5 stanowiskach pomiarowych zlokalizowanych:
· w strefie miasto Legnica (kod strefy: PL0202) w stacji: Legnica — al. Rzeczypospolitej,
· w strefie dolnośląskiej (kod strefy: PL0204) w stacjach: Nowa Ruda — ul. Srebrna, Kłodzko — ul. Szkolna, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów — ul. Piłsudskiego.
Zachęcamy również Państwa do przeglądania aktualnych wyników pomiarów jakości powietrza ze stacji eksploatowanych na terenie województwa dolnośląskiego na stronie internetowej: air.wroclaw.pios.gov.pl. Dane ze stacji prezentowane są w tabelach oraz w formie wykresów. Często interpretacja wyników pomiarów w odniesieniu do normy sprawia trudności. Przykładem jest błędne odnoszenie stężeń zmierzonych w danej godzinie do normy innej niż godzinowa, czyli dobowej lub rocznej. W celu prawidłowej interpretacji wyników pomiarów udostępniono wygodne i nowoczesne rozwiązanie w postaci Polskiego Indeksu Jakości Powietrza, skierowane do osób nie posiadających wiedzy eksperckiej na temat ochrony powietrza.
Od początku roku dostępna jest opracowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), aplikacja na telefony „Jakość powietrza w Polsce” informująca o stanie powietrza w najbliższej okolicy. Po zainstalowaniu aplikacji w swoim telefonie można pobrać dane pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całego kraj, w tym na terenie Dolnego Śląska. Aplikacja sama wybiera stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, przy czym w każdej chwili można sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych odbywa się co godzinę. Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali Polskiego Indeksu Jakości powietrza (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie.
Ponadto, codziennie, od maja 2016 r. informacje na temat jakości powietrza dostępne są też w TVP3 Wrocław w programie „Fakty o poranku” w części „Ekopogoda”.
Od 1 kwietnia do 30 września br. na portalu GIOŚ: www.powietrze.gios.gov.p1 w zakładce „Prognozy jakości powietrza > Krótkoterminowe” codziennie rano prezentowane są trzydniowe prognozy zanieczyszczenia powietrza ozonem troposferycznym dla całej Polski oraz poszczególnych województw. Ozon troposferyczny ma szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie, może powodować bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, kaszel oraz podrażnienie błon śluzowych. Występowanie w powietrzu ozonu w stężeniu przekraczającym poziom alarmowy (240 µg/m3) wpływa negatywnie na osoby z grup wrażliwych tj. osoby chore, szczególnie na schorzenia układu oddechowego, dzieci oraz osoby starsze. Powinny one unikać przebywania na otwartej przestrzeni, a pozostałe osoby powinny je ograniczyć do niezbędnego minimum. Głównym celem realizacji prognoz zanieczyszczenia powietrza ozonem troposferycznym jest zapewnienie społeczeństwu oraz organom odpowiedzialnym za informowanie społeczeństwa i inicjowanie działań zapobiegawczych i naprawczych, bieżącej informacji o możliwości przekroczenia alarmowych stężeń ozonu w powietrzu.
Ogłoszenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Archiwum
Środa, 03.08.2016Data publikacji, Środa, 03.08.2016
z400d0d3eb1fedb5474c6d5f66a23fa05Autor, z400d0d3eb1fedb5474c6d5f66a23fa05 776Ilość wyświetleń, 776