Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Komunikat dotyczący modernizacji i rozbudowy drogi Trestno-Blizanowice
14 / 03 / 2016 Mariusz Różnowicz 2659

Dzisiaj odbyło się ważne spotkanie związane z przebudową drogi Trestno-Blizanowice.  Burmistrz Siechnic Milan Ušák po raz kolejny spotkał się z Wiceprezydentem Wrocławia Maciejem Blujem oraz Starostą Wrocławski Romanem Potockim. Burmistrz ze względu na prośby przedstawicieli Wrocławia i Starostwa oraz zbliżający się koniec wymiany przepustu w Blizanowicach, podjął decyzję o czasowym otwarciu drogi Trestno-Blizanowice. Otwarcie drogi nastąpi w przyszłym tygodniu. Droga Trestno-Blizanowice będzie dostępna dla kierowców przez kilka tygodni, czyli do czasu kiedy rozpoczną się prace generalnego wykonawcy docelowej przebudowy.

 

- Ważnym warunkiem postawionym przeze mnie już na pierwszym spotkaniu z władzami Wrocławia i powiatu wrocławskiego ponad tydzień temu było rozpoczęcie konkretnych działań mających na celu budowę tzw. Trasy Krakowskiej. Jedyną szansą aby powstała nowa droga, która będzie bardzo ważnym wjazdem do Wrocławia od strony południowo-wschodniej, jest sformalizowana współpraca Wrocławia z gminami i miastami wchodzącymi w skład aglomeracji – informuje Burmistrz Milan Ušák  - Wrocław powinien wziąć na siebie inicjatywę związaną z powołaniem Związku Metropolitalnego, który dzięki już istniejącym ustawowym zapisom, otrzymywać będzie fundusze z budżetu państwa, szacowane przez ekspertów w przypadku Wrocławia na około kilkadziesiąt do dwustu milionów złotych rocznie. Dzięki takiemu budżetowi Związek Metropolitalny mogłyby wspólne przygotowywać plany i realizować inwestycje ważne dla całej aglomeracji, takie jak budowa trasy Krakowskiej czy Swojczyckiej. Projekty, które od kilkudziesięciu lat stoją na półkach bez żadnej perspektywy na ich realizację, mogłyby być zrealizowane w ciągu kilku lat – dodaje Burmistrz Siechnic.

 

Należy dodać, że gmina Siechnice deklaruje wkład finansowy w przygotowanie projektu Trasy Krakowskiej. Ze strony Wrocławia nie padała jednak jeszcze deklaracja finansowa związana z tą drogą, która odciążyłaby istniejące już wjazdy takie jak i ulica Krakowska czy Swojczycka. Władze Wrocławia i powiatu wrocławskiego wyraziły jednak zainteresowanie inicjatywą utworzenia Związku Metropolitalnego. Według założeń Trasa Krakowska prowadziłaby po wydzielonym w Planach Miejscowych Wrocławia i Gminy Siechnice terenach prowadzących praktycznie od Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, aż do obwodnicy śródmiejskiej we Wrocławiu.

 

Jutro (15 marca) w wrocławskim ratuszu odbędzie się seminarium przedstawicieli członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Podczas tego spotkania omawiana ma być propozycja utworzenia Związku Metropolitalnego i budowy Trasy Krakowskiej.

 

Wracając do przebudowy drogi Trestno-Blizanowice, należy podkreślić działania władz gminy Siechnice, które wraz z przedstawicielami wykonawcy od kilkunastu dni pracują nad zmianami w harmonogramie prac tak, aby jak najszybciej skończyć przebudowę.

 

Aby złagodzić korki na wjazdach do Wrocławia od południowo-wschodniej strony, które nasiliły się po awaryjnym zamknięciu drogi Trestno-Blizanowice, Burmistrz Siechnic podczas rozmów z Wiceprezydentem i Starostą zaproponował tymczasowe rozwiązanie drogowe na czas przebudowy drogi Trestno-Blizanowie. Na okres kilku miesięcy, niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji i rozbudowy tej trasy, gmina Siechnice zaproponowała przygotowanie na jej terenie i na jej koszt tymczasowego objazdu. Dla usprawnienia, ruch aut na tej alternatywnej drodze, mógłby się odbywać jednokierunkowo, rano w stronę Wrocławia, natomiast w podczas popołudniowego szczytu kierunek tej drogi prowadziłby od Wrocławia w stronę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

 

Tematy związane z otwarciem i zamknięciem drogi Trestno-Blizanowice, uruchomieniem tymczasowego przejazdu na trasie Trestno-Blizanowice oraz inicjatywą powołania Związku Metropolitalnego omówione zostaną podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji dwóch Rad: Miejskiej w Siechnicach i Gminy Czernica, która odbędzie się w Siechnicach. Omówione zostaną na niej także problemy dojazdu do Wrocławia z kierunków Siechnic, Czernicy, Jelcza – Laskowic, Oławy, osiedli wrocławskich m.in. Strachocina, Wojnowa i Jagodna.

 

Sesja rozpocznie się dzisiaj (14 marca) o godzinie 14-tej w Urzędzie Miejskim w Siechnicach (Ratusz, sala sesyjna, III piętro).

 

Do udziału w spotkaniu zorganizowanym przez gminę Siechnice, Burmistrz Siechnic Milan Ušák zaprosił: Marszałka Województwa Dolnośląskiego, prezydenta Wrocławia, burmistrzów i wójtów z sąsiednich miast  i gmin, Starostów Powiatów wrocławskiego i oławskiego, a także przedstawicieli rad wrocławskich osiedli (zlokalizowanych po wschodniej stronie miasta).

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się