Zielona energia w Elektrociepłowni Czechnica
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w KOGENERACJI S.A. stale rośnie. Do końca roku Spółka w obu swoich elektrociepłowniach, we Wrocławiu i w Siechnicach będzie mogła produkować 4 700 000 GJ zielonej energii, z czego 1 900 000 GJ pochodziło będzie ze zbudowanego w tym roku w Elektrociepłowni Czechnica kotła fluidalnego. Stanowi to 40% energii odnawialnej produkowanej rocznie w KOGENERACJI S.A.
Wszystko zaczęło się w 2006 r., kiedy to w Elektrociepłowni Wrocław rozpoczęto proces zastępowania biomasą tradycyjnego paliwa, jakim był węgiel. W ten sposób, co dziesiąta tona węgla zastąpiona została ekologicznym paliwem pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Rok 2009 przyniósł realizację kolejnego projektu – tym razem w jednym z kotłów w EC Wrocław z powodzeniem rozpoczęto współspalanie węgla z biomasą w stosunku energetycznym 50/50.
W tym samym roku, tym razem w EC Czechnica, rozpoczęła się następna ważna inwestycja. Spółka zdecydowała się na zmianę jednego z tradycyjnych kotłów węglowych na kocioł fluidalny ze złożem bąbelkowym, który pozwala na całkowite wyeliminowanie węgla i na zastąpienie go w 100% biomasą pochodzenia rolniczego i leśnego.
Realizację przedsięwzięcia powierzono fińskiej firmie Metso Power, której wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów gwarantowało wykonanie zadania na najwyższym światowym poziomie. Zmodernizowane urządzenie produkuje z biomasy 100 ton pary na godzinę o temperaturze 500ºC i ciśnieniu 72 bar. W ten sposób produkowana jest energia elektryczna oraz ciepło dla Wrocławia i Siechnic.
Dodatkowo na terenie przylegającym do EC Czechnica zbudowano urządzenia do rozładunku, magazynowania i transportu biomasy do nowego kotła. Realizacją tej inwestycji zajęła się firma Energomontaż Północ Bełchatów. Na składowisku biomasy zamontowane zostały stacje rozładunkowe, place i silosy magazynowe oraz nowoczesna linia transportu, przesyłająca biomasę przenośnikiem na poduszce powietrznej.
W lipcu i sierpniu br. prace w EC Czechnica koncentrowały się na rozruchu i optymalizacji parametrów kotła oraz urządzeń gospodarki biomasowej. Przeprowadzane wówczas testy spalania różnego rodzaju biomasy miały za zadanie jak najlepiej przygotować do pracy urządzenia pod kątem efektywności i spełnienia wszelkich norm środowiskowych.
Jacek Wardaszko, Rzecznik Prasowy KOGENERACJI S.A.: Zdajemy sobie sprawę, że spalane wówczas niektóre partie biomasy mogły być uciążliwe dla części mieszkańców Siechnic. Gwarantujemy, iż KOGENERACJA S.A. dołoży wszelkich starań, by taka sytuacja już się nie powtarzała, zwłaszcza że przeprowadzane dotychczas próby służyły również temu, by wyeliminować z procesu produkcyjnego te rodzaje biomasy, które ze względu na specyficzne właściwości mogłyby być uciążliwe zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i dla samych pracowników.
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. składa się z trzech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 363 MW i cieplnej 1083,2 MWt. KOGENERACJA S.A. jest producentem ciepła i energii elektrycznej głównie w układzie skojarzonym.
Dzięki takiemu procesowi technologicznemu realizowany jest wymóg oszczędnego, mało uciążliwego dla środowiska naturalnego, wytwarzania dwóch niezbędnych w dzisiejszym świecie rodzajów energii.
Anna Kierzkowska – Wincek
KOGENERACJA S.A.
Biomasa to inaczej materia organiczna - wszystkie ulegające biodegradacji substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Biomasą są np. pozostałości z produkcji rolnej czy leśnictwa, jednak nie występuje ona jedynie jako efekt uboczny - jest także wytwarzana jako produkt sam w sobie, mający posłużyć m.in. do pozyskania energii, czego przykładem są pewne gatunki roślin. Oprócz roślin pochodzących z upraw energetycznych, do produkcji energii wykorzystywane są również: drewno i odpady z przerobu drewna, produkty rolnicze, odpady organiczne z rolnictwa.
Biomasę warto wykorzystywać przede wszystkim ze względu na to, że ten rodzaj paliwa jest dla środowiska nieszkodliwy: ilość dwutlenku węgla wyemitowana do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy. Ponadto ceny biomasy są na rynku paliw coraz bardziej konkurencyjne, a korzystanie z tego rodzaju rozwiązania pozwala na zagospodarowanie nieużytków i wykorzystanie produktów, które należałoby składować.
Biomasa pochodzenia rolniczego: zboża (kukurydza, pszenica, jęczmień, rzepak), buraki cukrowe, miskant, wierzba energetyczna, trawy, odpady organiczne, słoma.
Biomasa leśna: drewno opałowe grube, drobnica tzw. gałęziówka, odpad w postaci kory, chrustu, igliwia, liści, ścinki, trocin, wiór, zrębków.