Zachęcamy do przeczytania informacji przygotowanych przez Szkołę Podstawową ze Świętej Katarzynie. Przeczytać można między innymi o „Dniu otwartym” i wymianie zagranicznej z zaprzyjaźnioną szkołą z Niemiec.
Dzień otwarty sprawozdanie
28 marca 2015 r. w naszej szkole zostały zorganizowane Dni Otwarte. Impreza ta skierowana była przede wszystkim do dzieci, które od nowego roku szkolnego będą uczyły się w naszej szkole. Była to także okazja aby „nowe” dzieci poznały otoczenie w jakim będą przebywały, a ich rodzice w rozmowach z nauczycielami uzyskali odpowiedzi na nurtujące pytania.
Spotkanie rozpoczęło się w auli szkolnej od powitania zebranych gości przez panią dyrektor Jolantę Przybytniowską. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Uczniowie naszej szkoły prezentowali się podczas Gali Talentów. Byli to laureaci konkursów, medaliści sportowi oraz dzieci uczestniczące w kołach zainteresowań.
W każdej szkolnej Sali nauczyciele poszczególnych przedmiotów przygotowali ciekawe zajęcia dla zwiedzających. Oprócz tego Rada Rodziców zorganizowała kiermasz świąteczny z przepysznymi wypiekami.
Cieszymy się, iż pomimo dnia wolnego do naszej szkoły zawitało tak wielu gości, którzy chcieli zobaczyć jak wygląda nasza placówka.
Wszystkich chętnych zapraszamy do nas każdego dnia. Prosimy również o zapoznanie się z ofertą naszej szkoły zamieszczoną na stronie www.spkatarzyna.pl
Wymiana z Rabanau 1-5 lutego 2015 roku w Świętej Katarzynie
Tegoroczna wymiana młodzieży z partnerskich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie i Freie Oberschule Rabenau odbyła się w dniach 1-5 II 2015, zaraz po feriach zimowych. Tradycja spotkań sięga roku 2006, a tegoroczne spotkanie było szesnaste z kolei.
Do Świętej Katarzyny przyjechało 11 uczniów w wieku 10-12 lat wraz z dwoma opiekunami: panem Christianem Richterem oraz Ralfem Langerem. Niemal natychmiast stworzyli oni z uczniami naszej szkoły zgraną grupę, uczestnicząc przez kolejne pięć dni we wspólnym projekcie, opracowanym i przeprowadzonym przez panią Joannę Szczepanek, nauczyciela języka niemieckiego.
Z perspektywy lat było to jedno z najlepszych spotkań, czego głównym powodem była niezwykle dobrze dobrana i zgrana grupa uczestników, a także nadzwyczajne zaangażowanie rodzin naszych uczniów, goszczących w swoich domach młodych gości z Niemiec.
Tematem spotkania były „Samochody”. Stąd wszystkie punkty programu były skupione wokół tematyki motoryzacyjnej. Oprócz udziału w niecodziennych wspólnych lekcjach języka angielskiego i techniki, podczas których Polacy i Niemcy wymienili się swoimi umiejętnościami i informacjami, dotyczącymi wiedzy o samochodach, uczestnicy już drugiego dnia budowali według własnych projektów częściowo piękne, a częściowo funkcjonalne pojazdy z odpadów: kartonów, butelek plastikowych, pojemników, pudełek, nakrętek itp. Pojazdy te stały się następnie wystawowymi eksponatami, podziwianymi przez rodziców i uczniów podczas wspólnej szkolnej dyskoteki. W dyskotece wzięli udział uczniowie z wszystkich klas IV-VI – nasi goście z Niemiec byli zachwyceni wspaniałą atmosferą zabawy i chętnie włączyli się do tańca.
Oprócz zajęć w szkole program wymiany obejmował także urzekająco ciekawą wycieczkę. Uczniowie obejrzeli zachwycającą wystawę historii motoryzacji w Muzeum Topacz w Ślęzie i wysłuchali z zainteresowaniem komentarzy przewodnika, który opowiedział zarówno o polskich jak i niemieckich samochodach i motocyklach. Wspaniała prezencja przedstawionych eksponatów: pierwszych wyprodukowanych fordów, zabytkowych ferrari, mercedesów, fiatów, syrenek, historycznych aut europejskich domów królewskich i dygnitarzy zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niemniejsze zainteresowanie wzbudziła wizyta w studiach filmowych ATM, mieszczących się na Bielanach Wrocławskich. Zostaliśmy oprowadzeni po planach filmowych, znanych z popularnych seriali „Świat według Kiepskich” oraz „Pierwsza miłość”. Jakby było za mało wrażeń weszliśmy do wozu transmisyjnego HD, gdzie na dziesiątkach monitorów wyświetliły się zawody w skokach narciarskich, rejestrowane na dziesiątkach kamer. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do teatru na Bielanach. Przewodniczka opowiedziała nam o planach teatru, aktualnie granych sztukach i aktorach, dla których na Scenę na Bielanach przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale i całego regionu.
W programie wymiany nie zabrakło też gier i zabaw. Już dwugodzinna gra pierwszego dnia spotkania utwierdziła w przekonaniu prowadzących i rodziców, że ta grupa dzieci wie, o co chodzi w wymianie, potrafi współpracować mimo trudności językowych, pragnie się zaprzyjaźnić i spędzić te pięć dni w najbardziej miły sposób.
Istotną rolę podczas każdego spotkania odgrywają zajęcia sportowe, prowadzone przez nauczyciela w-f, pana Tadeusza Kinzla. Wszystkie dzieci czerpały ogromną radość ze wspólnych rozgrywek i zabaw sportowych.
Rodzice dzieci uczestniczących w wymianie nie tylko wspierali szkołę w działaniach, lecz wykazali się niespotykanym zaangażowaniem organizacyjnym. Pani Emilia Janowiak i pani Urszula Landzwojczak zaplanowały wspólny wieczór w oceanarium, w którym dzieci polskie i niemieckie wraz z goszczącymi rodzinami i opiekunami w napięciu podziwiali egzotyczne ryby, podwodne wyścigi pingwinów, leniwe ruchy hipopotamów oraz harce lwów morskich. Jeden z wyjątkowo aktywnych rodziców, pan Marek Dudek, towarzyszył dzieciom podczas całego spotkania wraz ze swoim aparatem fotograficznym. Na koniec każdy uczestnik otrzymał od pana Marka Dudka zdjęcie grupowe i piękne ujęcie z partnerem z zaprzyjaźnionej szkoły.
Niech ten projekt trwa jeszcze 100 lat! Niesie on dzieciom radość, zbliża rodziców do szkoły, wzbogaca ofertę edukacyjną i programową naszej szkoły, pozwala walczyć ze stereotypami narodowościowymi, przybliża dzieci do reprezentowania w przyszłości właściwych postaw społecznych i obywatelskich.
Koszty przeprowadzenia projektu podzieliło pomiędzy siebie wiele osób i instytucji. Oprócz ogromnego wkładu finansowego rodziców wsparcia udzieliła Rada Rodziców, Restauracja Patio z Siechnic oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, fundacja, która od lat obdarza naszą szkołę zaufaniem, udzielając nam dofinansowania.
Joanna Szczepanek
Kila słów na temat wymiany
Dnia 1 lutego 2015 przyjechali nasi niemieccy goście z Rabenau. O 16:30 wszystkie polskie rodziny były na miejscu oczekując na przyjazd przydzielonych im dzieci. Czuliśmy wtedy ogromną ciekawość. Po zapoznaniu się pojechaliśmy do domów na ciepły polski obiad. Następnie pojechaliśmy do GCK. Zostały tam zorganizowane przeróżne zabawy, które pozwoliły nam na lepsze poznanie siebie nawzajem. Nieznajomi goście okazali się niesamowitymi ludźmi. Po poczęstunku, przygotowanym przez polskie rodziny, wróciliśmy do domu.
Następnego dnia dzięki lekcji techniki i języka angielskiego dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o samochodach. W południe rozpoczęliśmy budowanie auta z odpadów. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Grupa dziewcząt polsko-niemieckich zbudowała autobus z kolorowych odpadów. Nasze prace zostały wystawione na „Lidze Klas”. O godzinie 16tej zaczęła się szkolna dyskoteka z motywem niemieckim. W osobnym pomieszczeniu niemieccy goście mieli przygotowany poczęstunek. Na początku Niemcy nie byli przekonani co do zabawy, ale z czasem zaczęli tańczyć razem z nami. W międzyczasie została dowieziona pizza. Szybko zleciał nam czas, ponieważ spędziliśmy go dobrze się bawiąc. Po trzech godzinach dyskoteka niestety zakończyła się. Wszyscy byli zmęczeni dobrą zabawą, więc szybko położyliśmy się spać.
We wtorek mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Motoryzacji Topacz oraz studio filmowe ATM. Byliśmy ciekawi wyglądu aut ze starych roczników. Niemcy byli równie ciekawi jak my. Robiliśmy zdjęcia i świetnie się bawiliśmy. Następnie zwiedziliśmy plan filmowy ATM. Studio nagrywa seriale głównie dla stacji Polsat. Zwiedziliśmy plan serialu „Świat według Kiepskich” oraz „Pierwsza miłość”. Niestety nasi goście nie widzieli nigdy tych seriali, ale przynajmniej zobaczyli, jak wygląda plan filmowy. Dzięki wymianie mogliśmy dowiedzieć się również, w jaki sposób transmituje się różnego rodzaju mecze i zawody. Uważamy, że wizyta w studiu była niesamowitym przeżyciem dla nas wszystkich. Po wyjściu ze studia pojechaliśmy do szkoły. Mieliśmy za zadanie zrobić plakat na temat Topacza oraz ATM. Podzieliliśmy się na dwie grupy: dziewczyny i chłopcy, następnie na Polaków i Niemców. Puściliśmy muzykę i zaczęliśmy tworzyć plakaty. O godzinie 14tej zakończyliśmy pracę i poszliśmy do naszych domów na obiad. Ponieważ nie mieliśmy niczego zaplanowanego na popołudnie, postanowiliśmy wybrać się na łyżwy. Podróż autobusem do Wrocławia minęła szybko, rozmawialiśmy i śmialiśmy się. Atmosfera była luźna, byliśmy zdani tylko na siebie. Niemcy pilnowali się nas, a my pilnowaliśmy siebie nawzajem. Gdy wysiedliśmy na ulicy Bardzkiej, skierowaliśmy się na lodowisko. Droga do ulicy Spiskiej była długa. Niemieccy goście troszkę z tego powodu marudzili, ale sądzimy, że było warto. Na lodowisku bawiliśmy się świetnie, byliśmy wyluzowani i szczęśliwi. Jeździliśmy gadając, wychodziliśmy na ławeczkę ze zmęczenia i znowu jeździliśmy. Było niesamowicie. Po godzinie spędzonej na lodowisku, poszliśmy zmęczeni do McDonalda. Po drodze organizowaliśmy wyścigi, a Adrian i Kimi uczyli nas, jak poprawnie wymawiać słowo „Mc Donald’s”. Gdy doszliśmy na miejsce, zajęliśmy największy stolik, ponieważ było nas aż 14 osób (zdecydowana większość grupy). Po jedzeniu, żartowaniu i rozmawianiu pojechaliśmy autobusem do domu. Uważamy, że ten wyjazd pozwolił nam się bardziej „otworzyć”. Nikt nas nie kontrolował, nikt nie zwracał uwagi, byliśmy sami. To pozwoliło nam rozładować napięcie i stworzyć wspaniałą więź między nami. Po przyjeździe do Świętej Katarzyny pożegnaliśmy się i rozeszliśmy do domów.
W środę wymyślaliśmy scenariusz sztuki pod tytułem „Historia jednego samochodu”. Następnie ją przedstawialiśmy. Grupy nie były mieszane, Niemcy pracowali z Niemcami, a Polacy z Polakami. Gdy prezentowaliśmy nasze sztuki teatralne, okazało się, że każda grupa miała inny pomysł na przedstawienie samochodu w roli głównej. Wszystkie przedstawienia były bardzo ciekawe i na temat. Pani Joanna Szczepanek nagrywała nasze prezentacje. O godzinie 10:45 rozpoczęliśmy budowanie quadów z lego oraz tworzenie biżuterii z koralików. Grupy były mieszane. Niektórzy budowali, inni tworzyli biżuterię, a większość próbowała tego i tego. Zbudowaliśmy szybko jeżdżące quady z lego oraz piękne bransoletki i kolczyki. Następnie poszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie graliśmy w siatkówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną. Zostały wręczone nam również koszulki z wymiany. Wszyscy od razu je założyliśmy i wróciliśmy do gry. O 14:25 szybko się przebraliśmy i poszliśmy do domów, żeby coś zjeść, ponieważ o godzinie 15tej wyjeżdżaliśmy do oceanarium i afrykarium. W zoo było wspaniale. W oceanarium ściany były oszklone, więc widzieliśmy pływające wokół nas ryby. W afrykarium mogliśmy zobaczyć różnego rodzaju zwierzęta, sprowadzone z dalekich krajów i wysp. Zwiedzanie zoo zajęło nam dobre dwie godziny. Oceanarium i afrykarium były ogromne i bardzo interesujące. Fantastycznie było zobaczyć te wszystkie zwierzęta z bliska. Po wyjściu z zoo umówiliśmy się na spotkanie w KFC. Zjedliśmy, pogadaliśmy i pojechaliśmy do domów zmęczeni. W międzyczasie nasi niemieccy przyjaciele pięknie podziękowali za pobyt tutaj, my też im się odwdzięczyliśmy.
W ostatni dzień wymiany pisaliśmy artykuł na temat całego pobytu… Towarzyszyło nam przy tym wiele przeżyć oraz wiele pięknych i niesamowitych wspomnień. O 9:50 rozpoczęły się ostatnie wspólne mecze zbijaka, piłki ręcznej oraz piłki nożnej. Zabawa była przednia. Niestety o 11tej zaczęliśmy się żegnać. Było pełno zdjęć oraz podpisów. Około 12:20 pożegnaliśmy się, a nowopoznani ludzie odjechali do swoich rodzin.
Pięć dni to zdecydowanie za mało. Przeżyliśmy z Wami wspaniałe chwile, stworzyliście niesamowite wspomnienia! Było wiele radości i szczęścia! Utworzyły się nowe znajomości, przyjaźnie, a nawet miłości <3
Cieszyliśmy się, że mogliśmy Was spotkać, że mogliśmy przeżyć ze sobą te wspaniałe 5 dni!
Co prawda tych dni było tak mało, a my zbudowaliśmy polsko-niemiecką więź nie do złamania! Widzimy się w czerwcu! Dziękujemy! Do zobaczenia! <3
AUTORKI: Hanna Piechaczyk, Kinga Pajda, Julia Nguyen, Agnieszka Frąszczak i Patrycja Dudek