W związku ze zdarzającymi się przypadkami kradzieży mieszkaniowych, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci Komisariatu Policji Wrocław Rakowiec informują:
Na terenie Wrocławia coraz częściej dochodzi do kradzieży dokonywanych w mieszkaniach, których sprawcami są osoby, które dobrowolnie pod różnymi pretekstami były wpuszczane przez właścicieli do ich wnętrza.
Do najczęściej pojawiających się kradzieży mieszkaniowych są tzw. kradzieże „na wnuczka” i „na montera telewizji cyfrowej”.
Przestępstwa te polegają na podszywaniu się sprawcy pod osoby należące do Państwa rodzin a najczęściej pod najbardziej przez Was ukochanych wnuków.
W drugim przypadku sprawcy podają się za instalatorów telewizji cyfrowej.
W przypadku zaistnienia pierwszego rodzaju zdarzeń charakterystycznym jest to, iż osoba podająca się za wnuka, podczas rozmowy telefonicznej, prosi o pożyczkę pieniędzy.
W celu uniknięcia rozpoznania, po pożyczkę nigdy nie zgłasza się osobiście i wysyła w swoim imieniu kolegę lub koleżankę, tłumacząc ten fakt różnymi pilnymi sprawami do załatwienia, chorobą itp.
Drugim obecnie sposobem działania sprawców wyłudzających Państwa środki finansowe jest podawanie się za instalatorów telewizji cyfrowej.
Należy pamiętać, iż instalacja telewizji cyfrowej jest bezpieczna wtedy, gdy związana jest z bezpiecznym zakupem dokonanym w sklepach, co uniemożliwia sprawcom sprzedania państwu sprzętu wadliwego, po zawyżonej cenie itp.
Biorąc powyższe pod uwagę zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o roztropność i rozwagę w przypadku zaistnienia opisanych powyżej sytuacji i nie przekazywanie swoich ciężko zapracowanych pieniędzy osobom obcym.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o to, by niezwłocznie
po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej, której przebieg będzie podobny do treści przygotowanej dla Państwa informacji, powiadomić telefonicznie jednostkę Policji przynależną do miejsca zamieszkania lub zadzwonić na nr alarmowy Policji 997 lub 112.
Komisariat Policji Wrocław Rakowiec
50-420 Wrocław ul. Traugutta 94
tel. 071-340-43-44
nr faks : 071 340-43-91
Seniorze! Nie daj się oszukać!
Pomimo apeli policjantów, oszuści działający między innymi metodą „na wnuczka“, wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. To właśnie seniorzy, w głównej mierze padają ofiarą tego typu przestępstw, tracąc przy tym nierzadko oszczędności całego życia.
Uznając, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin, pragniemy przekazać kilka porad, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:
1. Seniorze! Daj sobie czas do namysłu
Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".
2. Skorzystaj z pomocy bliskich
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.
3. Koniecznie powiadom Policję !
Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania.
4. Inne porady dla starszych osób
Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.
Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń.
Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom.
Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.
Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.
Apelujemy do wszystkich Państwa, aby pomogli nam uchronić osoby starsze i samotne przed utratą swoich oszczędności!!
Nie bądźmy obojętni - zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych!