Tak duże i zwarte łany czosnku niedźwiedziego można spotkać w Siechnicach, a dokładnie w lasach bukowych tzw. (buczynach) gdzie od dawna ma optymalne warunki rozwoju. Jest to bylina z rodziny czosnkowatych dorastająca do 50 cm wysokości z podziemną białawą wydłużoną cebulą od 2 do 6 cm. Liście ma lancetowate podobne do liści konwalii.
Na wierzchołku 3-kanciastej łodygi wyrastającej wprost z cebuli znajduje się luźny półkolisty baldach śnieżnobiałych kwiatów, które kwitną od kwietnia do maja, całość rośliny otacza silny aromat czosnku. Kwiaty są zapylane przez trzmiele, muchy i inne owady. Czosnek niedźwiedzi łatwo rozmnaża się wegetatywnie zarówno z cebulek jak i z nasion które roznoszą mrówki po zjedzeniu tłuszczu znajdującego się wokół torebki nasiennej.
Jedna z legend mówi że pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu ze snu zimowego jest czosnek niedźwiedzi stąd jego nazwa. U nas nie ma niedźwiedzi ale i czosnek niedźwiedzi występuje głównie w Sudetach , Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze wyżyn Kotliny Sandomierskiej, gdzie jest można powiedzieć pospolity.
Na niżu dużo rzadszy rośnie kępami czasami tworzy duże łany. Roślina ma podobne działanie lecznicze jak czosnek pospolity uprawowy. W Polsce czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną gatunkową od 2004 r. a na Czerwonej liście roślin i grzybów jest umieszczony od 2006 r. Główną przyczyną spadku jego stanowisk jest zła gospodarka leśna, lasy mieszane często zastępuje las iglasty w monokulturze, przesuszenie podłoża, spadek poziomu wód gruntowych oraz regulacje rzek.
Tekst i zdjecie: Adam Polit