Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
kapielisko_blekitnalaguna.JPG
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Pytanie 166/2017 "Ulica Nowa Święta Katarzyna"
08 / 11 / 2017

Piszę z zapytaniem czy byłaby możliwość zamontowania progów zwalniających na nowo wyremontowanej ulicy Nowej w Świętej Katarzynie. Niestety po nowej nawierzchni wielu kierowców bardzo szybko jeździ a dodatkowo młodzież okoliczna także korzysta z drogi by pojeździć na rolkach lub hulajnogach. Jeżeli w gminnym budżecie nie ma środków na ten cel to może jakoś mieszkańcy mogliby wesprzeć gminę w tym projekcie i wspólnie to zrobić?

Druga rzecz to prośba o inwentaryzację znaków na tej drodze. Po pierwsze nie ma tam znaku obszar zabudowany co powoduje że kierowcy wjeżdżający do ŚK pędzą aż dojadą do Kolejowej. Po drugie czy można postawić na początku drogi (od kolejowej) jakiś znak, który informowałby że droga asfaltowa kończy się za 500m? Zauważyliśmy że wielu kierowców (chyba myśląc że cała droga jest zrobiona albo prowadzeni przez nawigację bo większość nie jest na tablicach DWR) pędzi w stronę Zębic, dojeżdża do mostku gdzie widzi w jakim stanie jest dalsza droga po czym zawraca i jeszcze szybciej jedzie z powrotem.

 

Odpowiedź na pytanie:

 

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.10.2017 r. w sprawie w sprawie montażu progów zwalniających w ciągu ulicy Nowej w miejscowości Święta Katarzyna informuję, że  decyzja o montażu progów zwalniających wymaga każdorazowo, oprócz przeanalizowania kwestii prawnych, analizy i obserwacji dotyczących możliwości zastosowania takiego rozwiązania w danym miejscu na drodze,  wzięcie pod uwagę także pozytywnych jak i negatywnych skutków działania.

 

 Do pozytywnych skutków należą m.in.:

-          miejscowe ograniczenie prędkości pojazdów kołowych, w szczególności w rejonach szkół, przedszkoli, placów zabaw i innych miejsc uczęszczanych przez dzieci,

-          zmniejszenie natężenia ruchu drogowego, którego część w przypadku montażu progów może przenieść się na drogi równoległe.

Do negatywnych skutków możemy zaliczyć:

-          zwiększenie hałasu i drgań w okolicy – szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w bliskości zamontowanego progu,

-          ponadnormatywna emisja spalin pojazdów które przekraczają próg i tuż po jego przekroczeniu,

-          zagrożenie dla rowerzystów którzy przekraczają próg oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi,

-          konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych- pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji,

-          negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze – sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe,

-          utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniu jezdni i częste uszkodzenia progów przy odśnieżaniu,

-          utrudnienia w prawidłowym odwodnieniu drogi,

-          częste rozjeżdżanie poboczy i chodników przez kierowców wymijających progi.

 

Przy ocenie zasadności montażu progów należy także wziąć pod uwagę, iż ze względu na moc obecnych pojazdów próg pozwala zdyscyplinować kierowców tylko w odległości kilkudziesięciu metrów.

      Została przeprowadzona wizja w terenie podczas której stwierdzono:

      -     ul. Nowa długość 500 mb, nawierzchnia drogi na gwarancji

      -    zabudowa mieszkaniowa niezakończona

      -    droga transportu rolnego

 

Biorąc pod uwagę powyższe, brak jest uzasadnienia dla montażu progów zwalniających.

 

       Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców ul. Nowej zostanie wykonany projekt docelowej organizacji ruchu z uwzględnieniem znaków B-43 „strefa ograniczonej prędkości 30” i  B-44 „odwołanie strefy ograniczonej prędkości”.

 

       Nawiązując do montażu znaków D-42 „obszar zabudowany” na drodze gminnej ul. Nowa lub ul. Kolejowa informuję, że znaki D-42 są ustawione w ciągu dróg powiatowych przed wjazdem do miejscowości Święta Katarzyna i montaż na drogach gminnych jest niezasadne.

 

        Termin realizacji montażu znaków B-43 i B-44 jest możliwe po otrzymaniu zatwierdzenia docelowej organizacji ruchu przez organ zaradzający drogami tj. Starostwo Powiatowe we Wrocławiu i nie wcześniej niż II –III kwartał 2018 roku.

 

Z poważaniem

Milan Ušák

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Spis-rolny.jpg